18 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan ordusu tərəfindən 44 günlük müharibə nəticəsində erməni işğalından azad olunmuş ərazilərimizdə 90-cı illərin əvvəllərinədək fəaliyyət göstərmiş kitabxanaların kitab fondlarının bərpası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə keçirdiyi kitabtoplama kampaniyasına Azərbaycan Respublikasının Özbəkistan Respublikasındakı Səfirliyinin nəzdindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi də qoşuldu.
Mərkəz ilkin olaraq Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkil etdiyi bu kampaniyanın təşkilini yüksək qiymətləndirərək 16 adda, 34 nüsxə kitabı “İşğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fondu üçün kitabtoplama kampaniyası”na bağışladı.
Həmçinin, AMEA-nın Folklor İnstitutu da bu təşəbbüsə qoşularaq 60 adda, 370 nüsxə kitabı, 100 nüsxə jurnalı, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin İncəsənət şöbəsinin sektor müdiri Qalib Qasımov Azərbaycan incəsənətinə dair 201 nüsxə müxtəlif kitabı və jurnalları, yazıçı Əlisalam Bağırov müəllifi olduğu 7 adda, 430  nüsxə kitabı “İşğaldan azad olunan bölgələrdəki kitabxanaların fondu üçün kitabtoplama kampaniyası”na bağışlamışdır.

Azerbaijan Cultural Center named after Heydar Aliyev under the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Uzbekistan is the next organization to join the book donation campaign jointly organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library in connection with the restoration of the book collections of the libraries operating until the early 1990s in our territories which were liberated from the Armenian occupation as a result of the 44-day war by the victorious Azerbaijani army under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander-in-chief Ilham Aliyev.
The Center, first of all, highly appreciated the campaign, which was jointly organized by the Ministry of Culture and the National Library, and donated 34 books in 16 titles to the "Book Collection Campaign for the Libraries in the Liberated Territories."
Also, Joining the campaign, the Institute of Folklore of ANAS donated 100 magazines and 370 copies of books in 60 titles; Galib Gasimov, Head of the Art Department of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, donated 201 books and magazines on Azerbaijani art; Alisalam Bagirov donated 430 copies of books in 7 titles to the "Book Collection Campaign for the Libraries in the Liberated Territories".