Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sistemi ilə bağlı treninq məqsədilə Türkiyəli mütəxəssislər Milli Kitabxanaya dəvət olunub
04-12-2025
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki kitabxanalarda tətbiq edilən Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sistemi ilə bağlı treninq məqsədilə Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kitabxanalar və Yayımlar Baş İdarəsinin Texniki Xidmətlər şöbəsinin müdir vəkili İsmail Karaca, şöbənin əməkdaşı Ferhat Öztürk və Proqram təminatı və tətbiqinin inkişafı şöbəsinin İT mütəxəssisi Muhittin Enes Kale Azərbaycan Milli Kitabxanasına dəvət olunub.
4 dekabr tarixində treninqi Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq iştirakçıları salamlayıb, bildirib ki, Koha Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sisteminin kitabxanalarda tətbiqi artıq üç ildir ki, həyata keçirilir və üstün cəhətləri ilə kitabxanalara əlaqəli şəkildə işləmək imkanı yaradır. O, qeyd edib ki, yeni sistemə keçidlə əlaqədar hər zaman problemlər yarana bilir və Türkiyədən dəvət edilən mütəxəssislərlə təcrübi xarakter daşıyacaq treninqlərdə də məqsəd məhz qarşıya çıxan problemlərin birgə həllidir. O, 10 gün davam edəcək treninqlərdə iştirak edən əməkdaşları mütəxəssislərin təcrübələrindən yararlanmağa dəvət edib.
Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri Vasif Qurbanzadə sistemin Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki kütləvi kitabxanalarda tətbiqindən, sistemdə iş proseslərinin inkişafından və mövcud problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıb, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, treninqlərdə F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası, C.Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanası və Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin tabeliyində olan Nərimanov, Xətai, Səbail, Yasamal, Qaradağ, Binəqədi, Xəzər, Nəsimi, Suraxanı, Nizami, Sabunçu rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemləri, M.Ə.Sabir adına Şəhər Kütləvi Kitabxanasından əməkdaşlar iştirak ediblər.

Для проведения тренинга по Автоматизированной библиотечно-информационной системе Koha в Национальную Библиотеку были приглашены специалисты из Турции.
04-12-2025
С целью проведения тренинга, связанного с Автоматизированной библиотечно-информационной системой Koha, применяемой в библиотеках, подведомственных Министерству культуры Азербайджанской Республики, в Национальную Библиотеку Азербайджана были приглашены заместитель начальника отдела технических услуг Главного управления библиотек и изданий Министерства культуры и туризма Турецкой Республики Исмаил Караджа, сотрудник отдела Ферхат Озтюрк и IT-специалист отдела разработки программного обеспечения и его внедрения Мухиттин Энес Кале.
4 декабря тренинг открыл директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. Он приветствовал участников и отметил, что внедрение Автоматизированной библиотечно-информационной системы Koha в библиотеках осуществляется уже три года, и её преимущества позволяют библиотекам работать во взаимосвязанном режиме. Он подчеркнул, что при переходе на новую систему всегда могут возникнуть проблемы, и цель практических тренингов с приглашёнными специалистами из Турции — совместное их решение. Директор пригласил сотрудников, участвующих в десятидневных тренингах, активно пользоваться опытом специалистов.
Начальник отдела книжной индустрии Министерства культуры Васиф Гурбанзаде рассказал о внедрении системы в массовых библиотеках, подведомственных Министерству культуры Азербайджанской Республики, о развитии рабочих процессов в системе, а также о работе по устранению существующих проблем. Он пожелал участникам успехов.
Отметим, что в тренингах приняли участие сотрудники Республиканской детской библиотеки имени Ф.Кочарли, Республиканской молодёжной библиотеки имени Дж. Джабарлы, а также Центральных библиотечных систем районов Нариманов, Хатаи, Сабайыл, Ясамал, Гарадаг, Бинагади, Хазар, Насими, Сураханы, Низами, Сабунчу, подведомственных Бакинскому городскому управлению культуры, и Городской публичной библиотеки имени М.А.Сабира.