Latviya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Ieva Majore Milli Kitabxanada
07-07-2015
Latviya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Ieva Majore iyul ayının 7-də Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
Xanım  I.Majore Latviya Milli Kitabxanası, onun köhnə və yeni binasından, tutduğu məkandan, quruluşundan, kitabxanada aparılan yeni iş proseslərindən danışmışdır. K.Tahirov Latviya Milli Kitabxanasının  yeni binasını görməsə də 2007-ci ildə Riqada olarkən Milli Kitabxananın layihəsi ilə tanış olduğunu bildirmişdir. O söhbət zamanı iki ölkənin milli kitabxanaları arasında sıx əlaqələrdən, kitab mübadiləsindən danışmışdır. Xanım I.Majore Azərbaycan Milli Kitabxanasında proseslərin avtomatlaşdırılması, sənədlərin rəqəmsallaşdırması və kütləvi tədbirlərlə maraqlanmışdır.
Latviyanın  Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Latviyanın tarixindən, ədəbiyyatından, mədəniyyətindən bəhs edən latış, rus və  ingilis dillərində olan kitabları və Latış kinolarından ibarət  DVD diskləri Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə etmişdir. K.Tahirov Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom Azərbaycanın  xəritəsi, Azərbaycan mətbəxi və Azərbaycan ədəbiyyatı (ingilis dillərində) kitablarını qonağa təqdim etmişdir.

7 июля Национальную Библиотеку посетила временный поверенный посольства Латвии в Азербайджане Ева Майоре. Гостью встретил директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров
07-07-2015
7 июля Национальную Библиотеку посетила временный поверенный посольства Латвии в Азербайджане Ева Майоре. Гостью встретил директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров.
Госпожа Е.Майоре подробно рассказала о Национальной Библиотеке Латвии, о ее старом и новом здании, занимаемом ею пространстве, строительстве, о новейших рабочих процессах, проводимых в библиотеке. К. Тахиров заметил, что, хотя он и не видел нового здания Латвийской Библиотеки, однако во время своего визита в Ригу в 2007-м году ознакомился с его проектом. Во время беседы обсуждались вопросы тесного сотрудничества национальных библиотек наших стран, затрагивались аспекты книгообмена. Госпожа Е.Майоре поинтересовалась спецификой процессов автоматизации, оцифрования документов, и массово-культурными мероприятиями, проводимыми в библиотеке.
Временный поверенный посольства Латвии в Азербайджане преподнесла в дар Национальной Библиотеке книги об истории, литературе, культуре Латвии на латышском, русском и английском языках, а также DVD-диски латышских кинофильмов. В свою очередь Керим Тахиров подарил гостье фотоальбом «Азербайджанская Национальная Библиотека», карту Азербайджана, и книги «Азербайджанская литература» и «Азербайджанская кулинария» на английском языке.