Latviya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Ieva Majore Milli Kitabxanada
07-07-2015
Latviya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Ieva Majore iyul ayının 7-də Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
Xanım  I.Majore Latviya Milli Kitabxanası, onun köhnə və yeni binasından, tutduğu məkandan, quruluşundan, kitabxanada aparılan yeni iş proseslərindən danışmışdır. K.Tahirov Latviya Milli Kitabxanasının  yeni binasını görməsə də 2007-ci ildə Riqada olarkən Milli Kitabxananın layihəsi ilə tanış olduğunu bildirmişdir. O söhbət zamanı iki ölkənin milli kitabxanaları arasında sıx əlaqələrdən, kitab mübadiləsindən danışmışdır. Xanım I.Majore Azərbaycan Milli Kitabxanasında proseslərin avtomatlaşdırılması, sənədlərin rəqəmsallaşdırması və kütləvi tədbirlərlə maraqlanmışdır.
Latviyanın  Azərbaycandakı səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Latviyanın tarixindən, ədəbiyyatından, mədəniyyətindən bəhs edən latış, rus və  ingilis dillərində olan kitabları və Latış kinolarından ibarət  DVD diskləri Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə etmişdir. K.Tahirov Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom Azərbaycanın  xəritəsi, Azərbaycan mətbəxi və Azərbaycan ədəbiyyatı (ingilis dillərində) kitablarını qonağa təqdim etmişdir.

Ieva Majore, the charge d'Affaires of the Embassy of the Republic of Latvia in Azerbaijan, had been at the National Library on July 7. Director of the Azerbaijan National Library professor Karim Tahirov greeted the guest.
Mrs. I.Majore talked about the National Library of Latvia, its old and new buildings, location, structure, and process in the library. Although K.Tairov had not seen the new building of the National Library of Latvia, he said that he got acquainted with the project of the National Library when he was in Riga in 2007. During the meeting, he spoke about the close relations between the national libraries of the two countries, and exchange of books. Mrs. I.Majore had been interested in the automation process, digitalizing of documents, and mass events in the Azerbaijan National Library.
The charge d'Affaires of the Embassy of the Republic of Latvia in Azerbaijan donated books in latvian, russian, and english related with the history, literature, culture of Latvia, and DVD discs of Latvian films to the Azerbaijan National Library. Kerim Tahirov presented books like Azerbaijan National Library, Azerbaijan map photo album, Azerbaijan cuisine, and Azerbaijan literature (in english) to the guest.