May ayının 12-də İordaniya Haşimilər Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Nassar Al-Habaşneh və konsul Saad Gharal Milli Kitabxanada olmuşlar.
12-05-2016
Qonaqları Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov qəbul etmişdir. K.Tahirov  kitabxana haqqında qısa məlumat verdikdən sonra iki ölkənin milli kitabxanaları arasında əlaqələrdən, kitab mübadiləsindən danışmışdır. Səfir bu əlaqələrin daha da möhkəmlənəcəyinə, genişlənəcəyinə, gələcəkdə qarşılıqlı təcrübə müdabiləsinin aparılacağına ümidvar olduğunu bildirmişdir.
Milli Kitabxanada tətbiq olunun yeni iş növləri, avtomatlaşdırma prosesləri ilə maraqlanan qonaqların diqqətini daha çox nadir kitablar, kitabxananın muzeyi,  Sərgi zalında təşkil olunan sərgi və guşələr daha çox cəlb etmişdir. Cənab səfir Xatirə kitabına öz ürək sözlərini yazmışdır.
Sonda “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom”, “Azərbaycan” (ərəb dilində) kitabları və mədəniyyət obyektlərini özündə əks etdirən xəritə qonaqlara hədiyyə edilmişdir.

12 мая Азербайджанскую Национальную Библиотеку посетили Чрезвычайный и Полномочный Посол Иорданского Королевства Хашими господин Нассар аль-Хабаше и консул Саад Джарал.
Почетных гостей принял директор Азербайджанской Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров.
Во время встречи, прошедшей в теплой, дружественной обстановке, говорилось о тесных культурных связях между национальными библиотеками двух стран, активном книгообмене. Господин посол живо интересовался новыми методами работы в Национальной Библиотеке, процессами автоматизации, проводимыми в библиотеке массовыми мероприятиями, и выразил надежду, что связи между нашими странами будут крепнуть и шириться год от года.
Особый интерес господина посла вызвал отдел редких книг Национальной Библиотеки, и расположенный в нем же библиотечный музей. В выставочном зале внимание гостей привлекли книжные выставки и уголки литературы по различной тематике. Господин посол оставил запись в Памятной книге.
Затем гостям были преподнесены книги: «Азербайджанская Национальная Библиотека: Фотоальбом», «Азербайджан» (на арабском языке) и карта, отражающая различные культурные объекты Азербайджана.