May ayının 3-də Latviya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Yuris Maklakovs və səfiriliyin əməkdaşı Eva Majore Milli Kitabxanada olmuşlar.
03-05-2016
May ayının 3-də Latviya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Yuris Maklakovs  və səfiriliyin əməkdaşı Eva Majore Milli Kitabxanada olmuşlar. Qonaqları Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
Görüş zamanı iki ölkənin milli kitabxanaları arasında sıx əlaqələrdən, kitab mübadiləsindən danışılmış və  cənab səfir Azərbaycan Milli Kitabxanasında  yeni iş növləri, avtomatlaşdırma prosesləri, keçirilən kütləvi tədbirlərlə maraqlanmışdır.
Görüşdə cari ilin sentyabr ayında Azərbaycan Milli Kitabxanasında Latviyaya aid kitab, foto və incəsənət əsərlərindən ibarət sərginin təşkil edilməsi qərara alınmışdır.
K.Tahirov “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” , “ Azərbaycan xalçaları”, “Azərbaycan mətbəxi” və “Azərbaycan ədəbiyyatı” (ingilis dillərində) kitablarını qonaqlara təqdim etmişdir.

3 мая Национальную Библиотеку посетили чрезвычайный и полномочный посол Республики Латвия в Азербайджане господин Юрис Маклаковс и сотрудник посольства Эва Маджоре.
03-05-2016
3 мая Национальную Библиотеку посетили чрезвычайный и полномочный посол Республики Латвия в Азербайджане господин Юрис Маклаковс и сотрудник посольства Эва Маджоре. Почетных гостей принял директор Азербайджанской Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров.
Во время встречи, прошедшей в теплой, дружественной обстановке, говорилось о тесных культурных связях между национальными библиотеками двух стран, активном книгообмене. Господин посол живо интересовался новыми методами работы в Национальной Библиотеке, процессами автоматизации, проводимыми в библиотеке массовыми мероприятиями.
На встрече было решено провести в сентябре в Азербайджанской Национальной Библиотеке книжную выставку, посвященную Латвии. На выставке будут представлены книги, фотоматериалы и произведения искусства об этой стране.
Керим Тахиров преподнес гостям книги: «Азербайджанская Национальная Библиотека: Фотоальбом», «Азербайджанская кухня» и «Азербайджанская литература (на английском языке).