M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında “1 avqust Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili günüdür” mövzusunda tədbir keçirildi.
01-08-2016
01 avqust 2016-cı il tarixində M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında “1 avqust Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili günüdür” mövzusunda tədbir keçirildi. Tədbiri Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılova açaraq Azərbaycan əlifbasının və Azərbaycan dilinin tarixindən bəhs etdi, dilimizin zənginliyindən söhbət açdı.Tədbirdə Milli Kitabxananın şöbə müdiri Mehriban Cəfərova mövzu ətrafında öz fikirlərini bildirdi. Sonda isə tədbir iştirakçıları Milli Kitabxanada açılmış “1 avqust Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan Dili günüdür” adlı sərgi ilə tanış oldular.

An event on the theme of “1 August is the Day of Azerbaijani Alphabet and Azerbaijani Language” was held in the Azerbaijan National Library named after M.F.Akhundov.
01-08-2016
An event on the theme of “1 August is the Day of Azerbaijani Alphabet and Azerbaijani Language” was held in the Azerbaijan National Library named after M.F.Akhundov, on August 01, 2016. Opening the event, deputy director of the National Library Adiba Ismayilova spoke about the history of Azerbaijani alphabet and Azerbaijnai language, and talked about the richness of our language. In the event, Mehriban Jafarova, head of the department of the National Library expressed her views on the subject. At the end, participants of the event got acquainted with the exhibition opened in the National Library, titled “1 August is the Day of Azerbaijani Alphabet and Azerbaijani Language”.