Milli Kitabxana “21 Fevral Beynəlxalq Ana Dili Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
21-02-2024
Dil hər bir millətin maddi və mənəvi irsini qoruyan və inkişaf etdirən ən mühüm və ən güclü vasitədir. Hər bir insan öz ana dilini yaxşı bilməli və onu qorumalıdır. Ana dili insanın mənəvi aləminin zənginləşməsində, dünyagörüşünün genişlənməsində, mükəmməl təhsil almasında, öz soydaşları ilə ünsiyyət qurmasında mühüm rol oynayır. Ana dili millətin özünəməxsusluğunu qorumaqla yanaşı, tərcümə vasitəsilə başqa xalqların mədəni irsi ilə tanış olmağa, onlarla ünsiyyət qurmağa imkan yaradır.
Millətin dilinin dövlət dili statusuna yüksəlməsi tarixi hadisə, milli dövlətçilik tarixinin qızıl səhifəsidir. Bu məqam millətin millət olaraq təsdiqidir. Çünki dilin dövlət dili statusuna yüksəlməsi millətin öz taleyinə sahibliyinin, dövlət qurmaq və qorumaq qüdrətinin, eyni zamanda, dilinin zənginliyinin sübutudur. Bu mənada dilin dövlət dili statusu qazanması həqiqətən qürur gətirən tarixi hadisədir.
Ölkəmizdə ana dilinin hərtərəfli inkişafı, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması ulu öndər Heydər Əliyevin dilimizin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “21 Fevral Beynəlxalq Ana Dili Günü”  adlı virtual və  eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, mövzu haqqında kitablar təqdim olunur.
Ənənəvi sərgidə isə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Azərbaycan dilinə və digər dillərə aid kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_ana_dili_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilər.

Национальная библиотека представила виртуальную и традиционную выставку под названием «21 февраля – Международный день родного языка»
21-02-2024
Язык – важнейший и мощный инструмент, который защищает и развивает материальное и духовное наследие каждого народа. Каждый человек должен хорошо знать свой родной язык и беречь его. Родной язык играет важную роль в обогащении духовного мира человека, в расширении его мировоззрения, в получении образования и в общении с соотечественниками. Помимо сохранения самобытности нации, он позволяет ознакомиться с культурным наследием других народов и общаться с ними посредством перевода.
Возвышение национального языка до статуса государственного - историческое событие, золотая страница истории каждой суверенной страны. Этот момент является подтверждением статуса нации, потому что  свидетельствует о ее контроле над своей судьбой, способности строить и защищать государство, а также о богатстве языка. В этом смысле обретение языком статуса государственного - поистине достойное гордости историческое событие, которое пережил и азербайджанский язык.
Всестороннее развитие нашего родного языка, функционирование и поиск пути к системе международных отношений являются результатом продуманной политики Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную и традиционную выставку под названием «21 февраля – Международный день родного языка».
На традиционной же выставке демонстрируются книги из фонда Национальной библиотеки (на азербайджанском и других языках).
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_ana_dili_gunu/index.htm.