Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış “Kitabxana işinə dair rəsmi sənədlər: (Qanun və qanun qüvvəli normativ hüquqi sənədlər toplusu)” adlı kitab işıq üzü görüb
Məlumdur ki, 30 ildən artıq bir müddət ərzində müstəqillik şəraitində yaşayan Azərbaycan Respublikası qanunların aliliyinin təmin olunduğu hüquqi dövlət quruculuğu istiqamətində ciddi addımlar atmaqdadır. Bu şəraitdə bütün sahələrdə olduğu kimi, kitabxana işi sahəsində də müasir dövrlə səsləşən, kitabxana-informasiya sahəsində mövcud problemlərin sistemli həllinə yönəldilmiş qanunların, dövlət proqramlarının, fərman və sərəncamların və digər rəsmi sənədlərin qəbul edilməsi, onlardan irəli gələn tədbirlərin həyata keçirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanda ilk dəfə Ulu Öndər Heydər Əliyevin imzaladığı 12 mart 1999-cu il tarixli Fərmana əsasən “Kitabxana işi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu (29 dekabr, 1998) qüvvəyə minmişdir.
Ulu öndərin işinin və ideyalarının layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev Azərbaycan mədəniyyətinin və ədəbiyyatının inkişafında tamamilə yeni bir mərhələnin əsasını qoymuş bir sıra fərman və sərəncamlar imzalamışdır: 12 yanvar 2004-cü il tarixli “Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında”, 27 dekabr 2004-cü il tarixli “2005-2006-cı illərdə Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə çapı nəzərdə tutulan əsərlərin siyahısının təsdiq edilməsi haqqında”, 20 aprel 2007-ci il tarixli “Azərbaycanda kitabxanaların fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması haqqında”, 24 avqust 2007-ci il tarixli “Dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrinin əsərlərinin Azərbaycan dilində nəşr edilməsi haqqında”, 6 oktyabr 2008-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya sahəsinin 2008-2013-cü illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramının təsdiq edilməsi barədə” sərəncamlar və s.
Qeyd edək ki, rəsmi sənədlər toplusunun 4-cü təkmilləşdirilmiş nəşrində kitabxana işinə və əlaqədar sahələrə dair rəsmi sənədlər - qanunlar, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin imzaladığı fərman və sərəncamlar, Nazirlər Kabinetinin qərarları, Mədəniyyət Nazirliyinin əmrləri öz əksini tapmışdır.
Kitab ilə https://anl.az/down/nesrler2026/04/Kit.isi.dair.senedler2026.pdf linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.

Известно, что Азербайджанская Республика, уже более 30 лет живущая в условиях независимости, предпринимает серьёзные шаги в направлении построения правового государства, где обеспечивается верховенство закона. В этих условиях, как и во всех сферах, в области библиотечного дела также имеет важное значение принятие законов, государственных программ, указов и распоряжений, а также других официальных документов, соответствующих современным требованиям и направленных на системное решение существующих проблем в библиотечно-информационной сфере, и реализация вытекающих из них мер. Следует отметить, что впервые в Азербайджане Закон Азербайджанской Республики «О библиотечном деле» (29 декабря 1998 года) вступил в силу на основании Указа от 12 марта 1999 года, подписанного Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.
Достойный продолжатель дела и идей Общенационального лидера, Президент Ильхам Алиев подписал ряд указов и распоряжений, положивших начало совершенно новому этапу в развитии азербайджанской культуры и литературы: от 12 января 2004 года «Об осуществлении массовых изданий на азербайджанском языке с использованием латинской графики», от 27 декабря 2004 года «Об утверждении списка произведений, предусмотренных к изданию на азербайджанском языке латинской графикой в 2005–2006 годах», от 20 апреля 2007 года «Об улучшении деятельности библиотек в Азербайджане», от 24 августа 2007 года «Об издании произведений выдающихся представителей мировой литературы на азербайджанском языке», от 6 октября 2008 года «Об утверждении Государственной программы развития библиотечно-информационной сферы в Азербайджанской Республике на 2008–2013 годы» и другие.
Отметим, что в 4-м, дополненном издании сборника официальных документов нашли отражение законы, указы и распоряжения Президента Азербайджанской Республики, решения Кабинета Министров, приказы Министерства культуры, касающиеся библиотечного дела и смежных сфер.