Milli Kitabxanada insan hüquqlarının təbliği və müdafiəsi məqsədilə “10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü ” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə beynəlxalq insan hüquqları haqqında, Heydər Əliyev və Azərbaycanda insan hüquqları, Azərbaycanın ən böyük insan haqları layihəsi – Qərbi azərbaycanlıların qayıdışı, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) fəaliyyəti, insan hüquqlarının praktik vəziyyəti, erməni riyakarlığı və s. mövzularda Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar,dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Insan_Huquqlari_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
10 dekabr 1948-ci ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamənin qəbul edilməsi ilə əlaqədar hər il bu gün “Ümumdünya İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd olunur.
İnsan hüquqlarının əsas konsepsiyası ondan ibarətdir ki, bütün insanlar insan olmalarına görə eyni hüquqlara malik olmalıdırlar və bu hüquqlar hər hansı bir izaha ehtiyac olmadan hər kəsə bərabər şəkildə aid edilməlidir. Belə ki, hər bir insan onun malik olduğu irqdən, cinsdən, dildən, dindən, siyasi və digər baxışlardan, milli və sosial mənşəyindən, mülkiyyətdən, doğum və başqa hallardan asılı olmayaraq təmin olunmuş insan hüquqlarına malikdir.
Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının qorunması ali dəyər hesab edilir.
Ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində ilk strateji dövlət sənədi olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il 18 iyun tarixində təsdiq edilib və insan hüquqlarının təmin olunması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirilib. Bunu nəzərə alaraq dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə hər il iyunun 18-i “Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd edilir.

В Национальной Библиотеке пользователям были представлены виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка «10 декабря — Международный день прав человека», посвящённая пропаганде и защите прав человека.
На выставках демонстрируются литература на азербайджанском и иностранных языках, а также материалы периодической печати на темы международных прав человека, деятельности Гейдара Алиева и положения прав человека в Азербайджане, крупнейшего проекта в области прав человека в стране — возвращения западных азербайджанцев, деятельности Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) Азербайджанской Республики, практического состояния прав человека, армянской лицемерной политики и др.
https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Insan_Huquqlari_gunu/index.htm
10 декабря 1948 года Генеральная Ассамблея ООН приняла Всеобщую декларацию прав человека, и с тех пор этот день ежегодно отмечается как Всемирный день прав человека.
Основная концепция прав человека заключается в том, что все люди обладают равными правами просто потому, что они люди, и эти права предоставляются каждому без каких-либо исключений. Каждый человек имеет права человека независимо от расы, пола, языка, религии, политических или иных взглядов, национального и социального происхождения, собственности, места рождения и других обстоятельств.
В Азербайджане защита прав и свобод человека считается высшей ценностью.
Первым стратегическим государственным документом в области прав человека в нашей стране стала «Государственная программа по защите прав человека», утверждённая 18 июня 1998 года Национальным лидером Азербайджанского народа Гейдаром Алиевым. Программа определила обеспечение прав человека одним из основных направлений государственной политики. С учётом этого, указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года каждый год 18 июня отмечается как День прав человека в Азербайджанской Республике.