Milli Kitabxanada “3 dekabr - Beynəlxalq Əlillər Günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
03-12-2025
1992-ci il dekabrın 14-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) qətnaməsi ilə “3 dekabr -Beynəlxalq Əlillər Günü” kimi qeyd olunur. Bu günün ünün əsas məqsədi ictimaiyyətin diqqətini əlillərin problemlərinə yönəltmək, əlillərin hüquqlarının qorunmasına nail olmaq və cəmiyyətdə tamhüquqlu iştirakını təmin etməkdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 31 may 2018-ci il tarixdə “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” yeni Qanun təsdiq edilib. Qanunda əlilliyi olan şəxslər barəsində dövlət siyasətinin əsas prinsipləri, əlilliyi olan şəxslərlə bağlı dövlət təminatları, əlilliyi olan şəxslərin reabilitasiyası və abilitasiyası, Fərdi Reabilitasiya Proqramı, infrastruktur obyektlərinin və iş yerlərinin əlilliyi olan şəxslərin istifadəsi üçün uyğunlaşdırılması, onların təhsili və peşə hazırlığı, əmək hüququnun və məşğulluğunun təmin edilməsi və s. məsələlər üzrə maddələr əksini tapıb.
Milli Kitabxanada sağlamlıq imkanları məhdud olan insanların hüquqlarının  qorunmasının təbliği məqsədilə “3 dekabr - Beynəlxalq Əlillər Günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə əlillərin hüquqlarının qorunması, sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin reabilitasiyası və sosial müdafiəsi haqqında, əlilliyin qarşısının alınması, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan əhali qruplarının məşğulluğunun təmin olunması və s. mövzularda dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, monoqrafiyalar, qanunvericilik aktları, Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, fotolar, nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/3_Dekabr_Beynelxalq_Eliller_Gunudur/index.htm

В Национальной Библиотеке была представлена виртуальная выставка под названием «3 декабря — Международный день инвалидов».
03-12-2025
14 декабря 1992 года по резолюции Организации Объединённых Наций (ООН) дата 3 декабря была объявлена Международным днём инвалидов. Основная цель этого дня — привлечь внимание общественности к проблемам людей с инвалидностью, обеспечить защиту их прав и полноценное участие в жизни общества.
31 мая 2018 года Президентом Азербайджанской Республики был утверждён новый Закон «О правах лиц с инвалидностью». В законе отражены основные принципы государственной политики в отношении лиц с инвалидностью, государственные гарантии, вопросы реабилитации и абилитации, Индивидуальная программа реабилитации, адаптация инфраструктурных объектов и рабочих мест для использования людьми с инвалидностью, их образование и профессиональная подготовка, обеспечение трудовых прав и занятости и другие положения.
В Национальной Библиотеке с целью популяризации защиты прав людей с ограниченными возможностями здоровья пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «3 декабря — Международный день инвалидов».
На выставке демонстрируются статьи, монографии, законодательные акты, литература на азербайджанском и иностранных языках, фотографии, опубликованные в периодической прессе на темы защиты прав инвалидов, реабилитации и социальной защиты людей с ограниченными возможностями здоровья, профилактики инвалидности, обеспечения занятости групп населения, нуждающихся в особой заботе, и другие материалы.