Milli Kitabxanada “Akademik Kamal Abdulla – 75” adlı ənənəvi kitab sərgisi və “Xalq yazıçısı Kamal Abdulla” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
04-12-2025
Milli Kitabxanada görkəmli akademik, türkoloq, filoloq-slavyanşünas, ədəbi tənqidçi, dramaturq və şair, Azərbaycan ədəbiyyatının ən seçilən nasirlərindən biri, Xalq yazıçısı Kamal Abdullanın anadan olmasının 75 illiyi münasibətilə “Akademik Kamal Abdulla – 75” adlı ənənəvi kitab sərgisi və  “Xalq yazıçısı Kamal Abdulla” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, Milli ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndəsi, istedadlı yazıçı-dramaturq, Əməkdar elm xadimi, Xalq yazıçısı, akademik Kamal Abdullanın fundamental elmi tədqiqatları, dəyərli, sanballı monoqrafiyaları, romanları, povestləri, hekayələri, pyesləri, şeirləri, tərcümələri, esseləri, ideya müəllifi, layihə rəhbəri, elmi redaktor, rəyçi və məslətçi olduğu əsərlər, həyatı, elmi fəaliyyəti, bədii və çoxşaxəli yaradıcılığı haqqında tədqiqat əsərləri, Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/Xalq_yazicisi_Kamal_Abdulla/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Xalq yazıçısı, ictimai xadim, akademik Kamal Abdulla 4 dekabr 1950-ci ildə Bakıda ziyalı ailəsində doğulub. 1968-ci ildə Bakıda 190 saylı orta məktəbi bitirib. 1968-1973-cü illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsində təhsil alıb. 1977-ci ilin yanvar ayında Moskvada “Sintaktik paralelizm” (“Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının dili üzrə) adlı namizədlik dissertasiyasını, 1984-cü ildə Bakıda “Azərbaycan dili sintaksisinin nəzəri problemləri” adlı doktorluq dissertasiyası müdafiə edib.
300-ə yaxın məqalənin, 20-dən çox dərs vəsaiti və monoqrafiyanın müəllifi olan akademik Kamal Abdulla müasir ədəbiyyatımız və dilçiliyimiz üçün çox qiymətli tədqiqatlar aparıb, “Azərbaycan dili sintaksisinin nəzəri problemləri”, “Mifdən yazıya”, “Dilçiliyə səyahət” və s. kimi əsərlər ərsəyə gətirib.
Kamal Abdulla Azərbaycan ədəbiyyatının ən orijinal yazıçılarından biridir. O, “Yarımçıq əlyazma”, “Sehrbazlar dərəsi”, “Unutmağa kimsə yox...” və “Sirlərin sərgüzəşti” romanlarının müəllifidir. Bu romanlar müxtəlif dillərə tərcümə edilərək Fransa, İtaliya, Avstriya, Yaponiya, Amerika, Braziliya, Rusiya, Türkiyə, Misir, Polşa, Litva, Qazaxstan və başqa ölkələrdə çap edilib.
Kamal Abdulla həm də mahir dramaturqdur. Onun “Casus” və “Beyrək”, “Bir-iki, bizimki” və s. kimi dram əsərləri bu gün teatrlarımızın səhnəsində böyük alqışlarla qarşılanır.
AMEA-nın həqiqi üzvü, Birinci dərəcəli dövlət müşaviri, Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, Azərbaycan Yaradıcılıq Fondunun sədri, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayəçilər Şurasının sədridir. Həmçinin, bir sıra ölkədaxili və xarici ədəbi, ictimai, elmi qurumların üzvüdür.
Akademik Kamal Abdulla bir çox mükafatlara və təltiflərə, o cümlədən, 1999-cu il 9 dekabr tarixində Azərbaycan xalqının mühüm tarix və mədəniyyət abidələrindən olan “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının tədqiqindəki xidmətlərinə görə Ölkə Prezidenti Heydər Əliyev tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının Əməkdar elm xadimi”,  2019-cu il 25 may tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında xidmətlərinə görə “Xalq yazıçısı” fəxri adlarına layiq görülüb, 30 dekabr 2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasında elm və təhsilin inkişafında böyük xidmətlərinə görə “Şərəf” ordeni ilə təltif edilib.

В Национальной Библиотеке к 75-летию со дня рождения выдающегося академика, тюрколога, филолога-слависта, литературного критика, драматурга и поэта, одного из наиболее самобытных прозаиков азербайджанской литературы, Народного писателя Камала Абдуллы была представлена традиционная книжная выставка «Академик Камал Абдулла – 75», а также виртуальная выставка «Народный писатель Камал Абдулла».
На выставках демонстрируются официальные документы; фундаментальные научные исследования, ценные и содержательные монографии, романы, повести, рассказы, пьесы, стихи, переводы, эссе талантливого писателя-драматурга, Заслуженного деятеля науки, Народного писателя, академика Камала Абдуллы; произведения, в которых он выступает как автор идеи, руководитель проекта, научный редактор, рецензент и консультант; исследования о его жизни, научной деятельности, художественном и многогранном творчестве; литература на азербайджанском и иностранных языках; материалы периодической печати.
https://anl.az/el/vsb/Xalq_yazicisi_Kamal_Abdulla/index.htm
Народный писатель, общественный деятель, академик Камал Абдулла родился 4 декабря 1950 года в Баку в семье интеллигентов. В 1968 году окончил бакинскую среднюю школу №190. В 1968–1973 годах обучался на филологическом факультете Азербайджанского государственного университета. В январе 1977 года в Москве защитил кандидатскую диссертацию на тему «Синтаксический параллелизм» (по языку эпоса «Китаби-Деде Коркут»), а в 1984 году в Баку — докторскую диссертацию «Теоретические проблемы синтаксиса азербайджанского языка».
Автор около 300 статей, более 20 учебных пособий и монографий, академик Камал Абдулла провёл ценные исследования для современной литературы и языкознания. Он является автором таких трудов, как «Теоретические проблемы синтаксиса азербайджанского языка», «От мифа к письму», «Путешествие в языкознание» и др.
Камал Абдулла — один из самых оригинальных писателей азербайджанской литературы. Он является автором романов «Незавершённая рукопись», «Долина магов», «Некому забывать…» и «Приключения тайн». Эти произведения были переведены на различные языки и опубликованы во Франции, Италии, Австрии, Японии, США, Бразилии, России, Турции, Египте, Польше, Литве, Казахстане и других странах.
Камал Абдулла также мастерский драматург. Его пьесы «Шпион», «Бейрек», «Раз-два — наши!» и другие сегодня с большим успехом ставятся на сценах театров.
Он является действительным членом НАНА, Государственным советником первого класса, ректором Азербайджанского университета языков, председателем Азербайджанского творческого фонда и председателем Попечительского совета Бакинского международного центра мультикультурализма. Также является членом ряда отечественных и зарубежных литературных, общественных и научных организаций.
Академик Камал Абдулла удостоен многих наград и званий. В частности, 9 декабря 1999 года за вклад в изучение эпоса «Китаби-Деде Коркут», являющегося важным памятником истории и культуры Азербайджана, он был удостоен звания «Заслуженный деятель науки» указом Президента Гейдара Алиева. 25 мая 2019 года Указом Президента Ильхама Алиева за заслуги в развитии азербайджанской культуры ему присвоено почётное звание «Народный писатель», а 30 декабря 2020 года за большой вклад в развитие науки и образования в Азербайджане он был награждён орденом «Шараф» («Честь»).