Milli Kitabxanada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
05-11-2025
5 noyabr tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə keçirilən bu tədbir, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə baş tutan yubiley mərasiminin məntiqi davamıdır. Professor Kərim Tahirov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Milli Kitabxana arasında çox sıx elmi və mədəni əlaqələrin mövcud olduğunu söyləyib. Milli Kitabxanada AMEA-nın yubileyi ilə əlaqədar bir sıra tədbirlər və kitab təqdimatları keçirildiyini və bugünkü tədbirin həmin silsilənin yekunu olduğunu söyləyib. Əlavə edib ki, son illərdə Milli Kitabxananın fonduna daxil olan kitabların 30 faizi AMEA tərəfindən nəşr olunan çoxsaylı elmi əsərlərdir. Bu nəşrlərdən kitabxananın oxucuları daim bəhrələnirlər.  Kərim Tahirov Milli Kitabxananın hər il bir sıra biblioqrafiyalar çap etdiyini və bu biblioqrafiyaların Azərbaycan elminin inkişafında, AMEA alimlərinin tədqiqat fəaliyyətində mühüm rol oynadığını söyləyib.  Daha sonra direktor yubiley münasibətilə klassik Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Nizami Gəncəvinin 1378-ci ildə köçürülmüş “Xəmsə”-nin Türkiyənin Topqapı Sarayı Muzeyində saxlanılan nadir nüsxəsinin surətini AMEA-ya hədiyyə edib. AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə təbriklərini bildirib, Akademiyanın gələcək fəaliyyətinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasında yüksək səviyyədə təşkil olunan kitab sərgisinə görə AMEA-nın oxucuları və kollektivi adından Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirova təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubiley tədbirində iştirakı və çıxışı Azərbaycan elminin, milli ziyalıların və ictimai fikrin qarşısına çox böyük vəzifələr qoyur. Prezidentin çıxışında XXI əsrin çağırışlarına uyğun olaraq süni intellekt, rəqəmsal inkişaf, kibertəhlükəsizlik kimi aktual məsələlərlə bağlı irəli sürdüyü fikirlər alimlərimizin və yeni nəslin diqqət mərkəzində olmalı, bu sahələr müstəqil Azərbaycanın inkişafını təmin edən əsas istiqamətlərə çevrilməlidir. Akademik  Azərbaycan Milli Kitabxanasını ölkəmizdə “ikinci Akademiya” adlandırıb. Azərbaycan Milli Kitabxanasının biblioqrafiyaşünaslıq elminin mərkəzi olduğunu və ən qiymətli elmi əsərlərin, nadir kitabların qorunub saxlandığını söyləyib. AMEA ilə Milli Kitabxana arasında çoxillik və davamlı əməkdaşlığın mövcud olduğunu, təşkil olunan sərginin bu əlaqələrin bariz göstəricisi olduğunu qeyd edərək bildirib ki, AMEA-nın yubileyi yalnız alimlərin deyil, həm də xalqın, kitabxanaçıların və yeni nəslin – oxucuların bayramıdır.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Muzaffer Şeker və Gürcüstan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Roin Metreveli Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəylini təbrik edərək, Akademiyanın gələcək fəaliyyətində yeni uğurlar arzulayıblar.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazılanan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası- 80” adlı  Elektron məlumat bazasının və virtual sərginin təqdimatı olub.
Sonda qonaqlar bu tarixi və əlamətdar gün ilə əlaqədar açılan “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası- 80” adlı  ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar.

5 ноября в Национальной Библиотеке состоялось мероприятие, посвящённое 80-летнему юбилею Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА).
Открывая мероприятие, директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей и отметил, что событие, приуроченное к 80-летию Академии, является логическим продолжением юбилейной церемонии, состоявшейся при участии Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева.
Профессор Керим Тахиров подчеркнул, что между Национальной Академией наук Азербайджана и Национальной Библиотекой сложились тесные научные и культурные связи. В библиотеке, по его словам, проводился ряд мероприятий и презентаций книг, посвящённых юбилею НАНА, а нынешняя встреча стала завершающим событием этой серии.
Он также отметил, что в последние годы около 30% поступающих в фонд Национальной Библиотеки изданий составляют многочисленные научные труды, опубликованные НАНА. Эти издания активно используются читателями библиотеки.
Керим Тахиров добавил, что Национальная Библиотека ежегодно выпускает ряд библиографий, которые играют важную роль в развитии азербайджанской науки и научно-исследовательской деятельности учёных Академии.
В завершение мероприятия директор преподнёс НАНА в честь юбилея копию редкого экземпляра «Хамсе» великого представителя классической азербайджанской литературы Низами Гянджеви, переписанного в 1378 году и хранящегося в Музее дворца Топкапы в Турции. Профессор Керим Тахиров поздравил Академию с юбилеем и пожелал ей дальнейших успехов в научной деятельности.
Президент Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА), академик Иса Габиббейли выразил благодарность директору Национальной Библиотеки, профессору Кериму Тахирову от имени читателей и коллектива Академии за высокоорганизованную книжную выставку, посвящённую 80-летнему юбилею НАНА.
Он отметил, что участие Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в юбилейном мероприятии и его выступление возложили на азербайджанскую науку, национальную интеллигенцию и общественную мысль серьёзные задачи. В своём выступлении Президент подчеркнул необходимость соответствия XXI веку и обратил внимание на такие актуальные направления, как искусственный интеллект, цифровое развитие и кибербезопасность. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что именно эти сферы должны стать основными направлениями, обеспечивающими развитие независимого Азербайджана, и должны находиться в центре внимания как учёных, так и молодого поколения.
Академик назвал Национальную Библиотеку Азербайджана «второй Академией» страны, отметив, что она является центром библиографической науки, где хранятся самые ценные научные труды и редкие книги. Он подчеркнул, что между НАНА и Национальной Библиотекой существует многолетнее и плодотворное сотрудничество, а организованная выставка является ярким свидетельством этих связей. По словам Исы Габиббейли, юбилей НАНА — это праздник не только учёных, но и всего народа, библиотекарей и нового поколения читателей.
В ходе мероприятия выступили также президент Академии наук Турции профессор Музаффер Шекер и президент Национальной Академии наук Грузии академик Роин Метревели. Они поздравили академика Ису Габиббейли с 80-летним юбилеем НАНА и пожелали Академии новых успехов в будущей деятельности.
В рамках мероприятия состоялась презентация электронной информационной базы данных и виртуальной выставки под названием «Национальная Академия наук Азербайджана — 80», подготовленных сотрудниками Национальной Библиотеки Азербайджана.
В завершение гости ознакомились с традиционной книжной выставкой «Национальная Академия наук Азербайджана — 80», открытой в честь этого исторического и знаменательного события.