5 mart 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada görkəmli tənqidçi və ədəbiyyatşünas, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvi, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi Yaşar Qarayevin anadan olmasının 90 illik yubileyi münasibətilə “Əməkdar elm xadimi Yaşar Qarayev – 90” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə alimin əsərləri, məqalələri, müsahibələri, məruzə və çıxışlarından ibarət seçilmiş əsərləri, redaktor, ön söz, tərtibçi və rəyçi olduğu kitablar, həmçinin həyatı, çoxşaxəli ədəbi-elmi yaradıcılıq yolu haqqında ədəbiyyatlar, elmi, publisistik məqalələr və xatirələrdən ibarət nəşrlər nümayiş olunur.
Yaşar Vahid oğlu Qarayev 1936-cı il mart ayının 5-də Şəki şəhərində anadan olub. 1946-cı ildə ailəsi ilə birlikdə Bakıya köçüb, burada 31 nömrəli şəhər orta məktəbini bitirib. 1954–1958-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) filologiya fakültəsində təhsil alıb.
1959-cu ildən Akademiyada əmək fəaliyyətinə başlayan alim Nizami adına Ədəbiyyat Dil İnstitutunun şöbə müdiri (1975-1981), elmi işlər üzrə direktor müavini (1981-1985), daha sonra direktoru vəzifələrində çalışıb. 38 monoqrafik tədqiqat əsərinin və ədəbi-tənqidi məqalələr məcmuəsinin, 500-dən artıq məqalənin müəllifidir.
Ədəbi fəaliyyətə 1955-ci ildə “Lenin tərbiyəsi uğrunda” və “Azərbaycan gəncləri” qəzetlərində çıxışlarla başlayıb. Onun tədqiqat obyekti ədəbiyyatşünaslıq, ədəbi tənqid, ədəbiyyat tarixçiliyi, teatrşünaslıq, estetika və humanitar elmlərin nəzəri-metodoloji problemlərini əhatə edir.
Alim “Ədəbi proses” adlı illik elmi-tənqidi məcmuənin təşəbbüsçüsü, müəlliflərindən biri və məsul redaktoru olub. Onun “Şərqin dahisi”, “Tənqid: problemlər, portretlər”, “Azərbaycan ədəbiyyatında faciə janrı”, “Tarix: yaxından və uzaqdan” kimi əsərləri ədəbiyyatşünaslıqda mühüm yer tutur. Yaşar Qarayev həmçinin respublikanın elmi və ədəbi-mədəni həyatında da fəal iştirak edib.
Yaşar Qarayev 1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı seçilib, 1982-ci ildə isə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, "Məmməd Araz", "Həsən Turabov" mükafatlarına, "Əmək rəşadətinə görə" medalı ilə təltif olunub.

5 марта 2026 года в Национальной библиотеке пользователям была представлена книжная выставка под названием «Заслуженный деятель науки Яшар Караев — 90», посвящённая 90-летнему юбилею со дня рождения выдающегося критика и литературоведа, члена-корреспондента Национальной академии наук Азербайджана, лауреата Государственной премии, заслуженного деятеля науки Яшара Караева.
На выставке демонстрируются произведения учёного, его статьи, интервью, доклады и выступления, избранные труды, книги, в которых он выступал редактором, автором предисловий, составителем и рецензентом, а также издания, посвящённые его жизни и многогранному литературно-научному творческому пути, научные и публицистические статьи и воспоминания.
Яшар Вахид оглы Караев родился 5 марта 1936 года в городе Шеки. В 1946 году вместе с семьёй переехал в Баку, где окончил среднюю школу № 31. В 1954–1958 годах обучался на филологическом факультете Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
С 1959 года начав трудовую деятельность в Академии, учёный занимал должности заведующего отделом Института литературы имени Низами (1975–1981), заместителя директора по научной работе (1981–1985), а затем директора. Он является автором 38 монографических исследований, сборников литературно-критических статей и более 500 статей.
Литературную деятельность начал в 1955 году выступлениями в газетах «За ленинское воспитание» и «Молодёжь Азербайджана». Его научные исследования охватывают литературоведение, литературную критику, историю литературы, театроведение, эстетику и теоретико-методологические проблемы гуманитарных наук.
Учёный был инициатором, одним из авторов и ответственным редактором ежегодного научно-критического сборника «Литературный процесс». Его труды, такие как «Гений Востока», «Критика: проблемы, портреты», «Жанр трагедии в азербайджанской литературе», «История: вблизи и издалека», занимают важное место в литературоведении. Яшар Караев также активно участвовал в научной и литературно-культурной жизни республики.
В 1980 году Яшар Караев был удостоен Государственной премии Азербайджана, в 1982 году — почётного звания «Заслуженный деятель науки», а также награждён премиями «Мамед Араз», «Гасан Турабов» и медалью «За трудовую доблесть».