5 mart 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada görkəmli tənqidçi və ədəbiyyatşünas, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvi, Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi Yaşar Qarayevin anadan olmasının 90 illik yubileyi münasibətilə “Əməkdar elm xadimi Yaşar Qarayev – 90” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə alimin əsərləri, məqalələri, müsahibələri, məruzə və çıxışlarından ibarət seçilmiş əsərləri, redaktor, ön söz, tərtibçi və rəyçi olduğu kitablar, həmçinin həyatı, çoxşaxəli ədəbi-elmi yaradıcılıq yolu haqqında ədəbiyyatlar, elmi, publisistik məqalələr və xatirələrdən ibarət nəşrlər nümayiş olunur.
Yaşar Vahid oğlu Qarayev 1936-cı il mart ayının 5-də Şəki şəhərində anadan olub. 1946-cı ildə ailəsi ilə birlikdə Bakıya köçüb, burada 31 nömrəli şəhər orta məktəbini bitirib. 1954–1958-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) filologiya fakültəsində təhsil alıb.
1959-cu ildən Akademiyada əmək fəaliyyətinə başlayan alim Nizami adına Ədəbiyyat Dil İnstitutunun şöbə müdiri (1975-1981), elmi işlər üzrə direktor müavini (1981-1985), daha sonra direktoru vəzifələrində çalışıb. 38 monoqrafik tədqiqat əsərinin və ədəbi-tənqidi məqalələr məcmuəsinin, 500-dən artıq məqalənin müəllifidir.
Ədəbi fəaliyyətə 1955-ci ildə “Lenin tərbiyəsi uğrunda” və “Azərbaycan gəncləri” qəzetlərində çıxışlarla başlayıb. Onun tədqiqat obyekti ədəbiyyatşünaslıq, ədəbi tənqid, ədəbiyyat tarixçiliyi, teatrşünaslıq, estetika və humanitar elmlərin nəzəri-metodoloji problemlərini əhatə edir.
Alim “Ədəbi proses” adlı illik elmi-tənqidi məcmuənin təşəbbüsçüsü, müəlliflərindən biri və məsul redaktoru olub. Onun “Şərqin dahisi”, “Tənqid: problemlər, portretlər”, “Azərbaycan ədəbiyyatında faciə janrı”, “Tarix: yaxından və uzaqdan” kimi əsərləri ədəbiyyatşünaslıqda mühüm yer tutur. Yaşar Qarayev həmçinin respublikanın elmi və ədəbi-mədəni həyatında da fəal iştirak edib.
Yaşar Qarayev 1980-ci ildə Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı seçilib, 1982-ci ildə isə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına, "Məmməd Araz", "Həsən Turabov" mükafatlarına, "Əmək rəşadətinə görə" medalı ilə təltif olunub.

On March 5, 2026, a book exhibition titled “Honored Scientist Yashar Garayev – 90” was presented to users at the National Library on the occasion of the 90th anniversary of the birth of the prominent critic and literary scholar, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, State Prize laureate, and Honored Scientist Yashar Garayev.
The exhibition features the scholar’s works, articles, interviews, selected writings consisting of his reports and speeches, as well as books for which he served as editor, author of forewords, compiler, and reviewer. It also includes publications about his life and his multifaceted literary and scholarly career, along with scientific and journalistic articles and memoirs dedicated to him.
Yashar Vahid oghlu Garayev was born on March 5, 1936, in the city of Shaki. In 1946, he moved with his family to Baku, where he completed his secondary education at School No. 31. From 1954 to 1958, he studied at the Faculty of Philology of Azerbaijan State University (now Baku State University).
Beginning his career at the Academy in 1959, the scholar worked as Head of Department at the Nizami Institute of Literature (1975–1981), Deputy Director for Scientific Affairs (1981–1985), and later as Director. He is the author of 38 monographs, collections of literary-critical articles, and more than 500 articles.
He began his literary activity in 1955 with publications in the newspapers “For Leninist Education” and “Azerbaijani Youth.” His research covered literary studies, literary criticism, literary history, theater studies, aesthetics, and theoretical and methodological issues in the humanities.
The scholar was the initiator, one of the authors, and the responsible editor of the annual scientific-critical collection “Literary Process.” His works such as “The Genius of the East,” “Criticism: Problems and Portraits,” “The Tragedy Genre in Azerbaijani Literature,” and “History: From Near and Far” hold an important place in literary studies. Yashar Garayev was also actively involved in the scientific and literary-cultural life of the republic.
In 1980, he was awarded the Azerbaijan State Prize. In 1982, he received the honorary title “Honored Scientist,” as well as the “Mammad Araz” and “Hasan Turabov” awards, and the medal “For Labor Valor.”