Milli Kitabxanada III Beynəlxalq Ənənədən Gələcəyə İnformasiya və Sənəd Menecmenti Simpoziumu çərçivəsində dəyirmi masa keçirilib
30-11-2024
30 noyabr tarixində Milli Kitabxanada “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş “İnformasiya menecmenti və davamlı inkişaf” mövzusunda III Beynəlxalq Ənənədən Gələcəyə İnformasiya və Sənəd Menecmenti Simpoziumu çərçivəsində Bakı Dövlət Universiteti, Türkiyənin Bartın Universiteti, Çankırı Karatekin Universiteti, Kastamonu Universitetinin əməkdaşları ilə birgə dəyirmi masa keçirilib.
Qonaqları Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov qarşılayıb.
Əvvəlcə qonaqlar Milli Kitabxana ilə tanış  olublar. Azərbaycan Milli Kitabxanasını xüsusilə də “Nadir Kitablar və Kitabxana Muzeyi şöbəsi”ni, “Xarici Ədəbiyyat və Beynəlxalq Kitab Mübadiləsi şöbəsi”ni, Milli Kitabxananın nəzdində yaradılan “Açıq Kitabxana”- Sərbəst mütaliə bölməsini”, “Uşaq bölməsi və uşaq istirahət guşəsi“ni çox bəyəndiklərini bildiriblər.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq qolaqları salamlayıb. Azərbaycan və Türkiyənin elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində qarşılıqlı əlaqələrinin önəmindən bəhs edərək Milli Kitabxananın hər zaman qardaş ölkəyə kitabxana-informasiya fəaliyyəti sahəsində köməklik göstərməyə hazır olduqlarını bildirib. Milli Kitabxananın “ Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyası ilə nəşr olunan 150 artıq biblioqrafiyalarının və digər nəşirlərin  olduğunu  artıq 2023-cü ildə Milli Kitabxananın 100 illik yubileyini qeyd etdiyini və bu münasibətlə “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunun nəşr edildiyini söyləyib.
BDU-nun İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin dekanı Ələmdar Bayramov çıxışda Simpoziumun 2025-ci ildə  Türkiyənin Kastamonu Universitetində keçiriləcəyini bildirib.
Simpoziumun Türkiyə tərəfdən həmsədri, Bartın Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti bölümünün rəhbəri Ahmet Altay iki qardaş ölkənin informasiya və kitabxana işi sahəsində işbirliyinin faydalı olacağını, Milli Kitabxana ilə qarşılıqlı əlaqələri genişləndirərək onlayn platforma vasitəsilə türkiyəli tələbələri Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə daha yaxından tanış etmək istədiyini və bundan çox məmnun olacağını söyləyib.
Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova qonaqlara Milli Kitabxananın layihələrindən, “Beynəlxalq Musiqi Kitabxanası” layihəsi vastəsilə beynəlxalq musiqi saytı olan “Petruççi Musiqi kitabxanası” ilə (www.impls.org) əlaqəsindən, “Virtual sərgi”, “Elektron məlumat bazalarının yaradılaraq 3 dildə dünyaya yayımlanması və s. haqqında ətraflı məlumat verib.
Tədbirin davamında Azərbaycan Milli Kitabxanası haqqında film nümayiş olunub.
Sonda qonaqlara Milli Kitabxananın nəşrlərindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomu,  “Shusha – The star of Karabakh”, “Shusha – cradle of culture and heritage of Azerbaijan”, “The craftsmanship of mother of pearl Inlay” və “Azykh and Taghlar caves” kitabları hədiyyə edilib.

В Национальной библиотеке состоялся круглый стол в рамках III Международного симпозиума по информации и менеджменту документов «От традиций к будущему»
30-11-2024
30 ноября в Национальной библиотеке состоялся круглый стол в рамках II Международного симпозиума по информации и менеджменту документов «От традиций к будущему» на тему «Информационный менеджмент и устойчивое развитие», посвященного «Году солидарности во имя зеленого мира». Участниками симпозиума стали сотрудники Бакинского государственного университета (БГУ), Университета Бартын, Университета Чанкыры Каратекин и Университета Кастамону Турции.
Гостей принял директор Азербайджанской Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров.
В первую очередь гости ознакомились с Национальной библиотекой. Им особенно понравились такие отделы, как «Отдел редких книг и музея библиотеки», «Отдел иностранной литературы и международного обмена книгами», Открытая библиотека – Секция бесплатного чтения», действующая при Национальной библиотеке и «Детская секция и уголок детского отдыха».
Мероприятие открыл директор Азербайджанской Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, приветствовав гостей. Он отметил важность связей между Азербайджаном и Турцией в области науки, образования и культуры, подчеркнув, что Национальная библиотека всегда готова оказывать помощь братской стране в сфере библиотечно-информационной деятельности. Профессор сообщил, что в серии «Выдающиеся личности Азербайджана» уже издано более 150 библиографий и других публикаций. Он также довел до сведения, что в 2023 году был проведен 100-летний юбилей Национальной библиотеки, в честь чего был издан фотоальбом «Азербайджанская Национальная библиотека».
В своем выступлении декан факультета информации и менеджмента документов БГУ Аламдар Байрамов сообщил, что в 2025 году симпозиум состоится в Университете Кастамону в Турции.
Сопредседатель симпозиума от Турции, руководитель отделения информации и менеджмента документов Университета Бартын Ахмет Алтай подчеркнул, что сотрудничество двух братских стран в области библиотечно-информационной деятельности принесет значительную пользу. Он отметил, что был бы рад, если бы турецким студентам была предоставлена возможность более подробно ознакомиться с ресурсами Азербайджанской Национальной библиотеки через онлайн-платформу.
Заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Азербайджанской Национальной библиотеки, доктор философии по истории Адиба Исмаилова подробно рассказала гостям о проектах Национальной библиотеки. Она поделилась информацией о сотрудничестве с международным музыкальным сайтом «Petrucci Music Library» (www.impls.org) в рамках проекта «Международная музыкальная библиотека», а также рассказала о виртуальных выставках и электронных базах данных, которые публикуются на трех языках, и других проектах библиотеки.