Milli Kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və M.F.Axundzadə adına Milli Kitabxananın “Azərbaycan musiqi irsinin dünyada təbliği” Layihəsinin təqdimat mərasimi keçirilmişdir
04-03-2016
4 mart 2016-cı il tarixində saat 11.00-da Milli Kitabxanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və M.F.Axundzadə adına Milli Kitabxananın “Azərbaycan musiqi irsinin dünyada təbliği” Layihəsinin təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamış, Milli Kitabxananın saytında yaradılan “Musiqi kitabxanası” və “Azərbaycan musiqi irsinin dünyada təbliği” Layihəsi  barədə qısaca məlumat vermiş, Layihənin Mədəniyyət və Turizm Naziri cənab Əbülfəs Qarayevin ötən ilin dekabr ayında Milli Kitabxanada keçirdiyi musiqi xadimləri ilə görüşü zamanı irəli sürdüyü təklif və verdiyi tapşırıq əsasında həyata keçirilməsinə başlanıldığından, Beynəlxalq Musiqi Kitabxanası Layihəsi /Petruççi  Musiqi Kitabxanası (IMSLP) haqqında danışmış, Layihənin həyata keçməsində  dəstək olmuş Müəllif Hüquqları Agentliyinə təşəkkürünü bildirmişdir.
Milli Kitabxananın saytında yaradılan “Musiqi kitabxanası” haqqında məlumat verən K.Tahirov Azərbaycan musiqisinə dair çap olunmuş və Milli Kitabxananın fondlarında mühafizə olunan nəşrlərin elektron versiyasından ibarət tam mətnlərin yerləşdirildiyini, Müəlliflik hüququ və Əlaqəli hüquqlar haqqında Qanunun icazə verdiyi və ya müəlliflərin özləri tərəfindən rəsmi icazə verilən əsərlərin hamı üçün açıq olduğu, qalan ədəbiyyatdan isə yalnız kitabxananın lokal şəbəkəsində istifadə etmək mümkün olduğunu bildirmişdir.
Mədəniyyət və Turizm Nazirinin müavini Ədalət Vəliyev öz çıxışında Layihənin məqsədinin Azərbaycan musiqisinin dünya miqyasında və respublikada geniş təbliğinə nail olmaq məqsədilə xalqımızın musiqi irsinin, Azərbaycan bəstəkarlarının əsərlərinin, xalq musiqimizin, folklorumuzun dünyada ən çox tanınan və populyar olan beynəlxalq musiqi saytlarında və portallarında, habelə Milli Kitabxananın saytında yerləşdirilməsi olduğunu, Layihənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanası və Müəllif Hüquqları Agentliyi tərəfindən gerçəkləşdiyini söyləmişdir.
“Azərbaycan musiqisinin dünyada təbliği” bölməsində 30 bəstəkarın 150-dək əsərinin notlarının, habelə 25 Azərbaycan xalq mahnısının (o cümlədən Azərbaycanın Himni, “Sarı gəlin” mahnısı və b. xalq mahnıları)  Azərbaycanın korifey ifaçıları-Bülbül, Rəşid Behbudov, Xan Şuşinski, Habil Əliyev, Ağaxan Abdullayev, Lütfiyar İmanov və b. ifasınada mp-3 formatda yerləşdirilməsindən, balaban, kamança və digər milli musiqi alətlərində solo ifaların, hər bir milli musiqi alətinin rəngli təsvirləri, onların bizim milli musiqi aləti olması barədə annotasiya və haqqında qısa məlumatların, Ulu öndər Heydər Əliyevə (ümummilli liderə həsr olunmuş “Bahar oğlu”), Xocalı soyqırımına (Xocalı soyqırımı qurbanlarının əziz xatirəsinə həsr olıunmuş “Humayun”) və dünya şöhrətli bəstəkarlarımıza həsr olunmuş musiqi  əsərlərinin mp-3 formatda canlı ifada səsli təqdim olunmasından və ithaf olunan hadisələrin və şəxsiyyətlərin haqqında qısa məlumatla müşayət olunmasından  (məsələn, Xocalı hadisəsi haqqında qısa məlumat, ulu öndərin haqqında, balaban haqqında və s.), bir əsərin bir neçə pozisiyada məsələn, Dövlət himnimizin həm notunu, həm də mp-3  variantda səsli versiyası “Azərbaycan” bölməsində, dünya dövlətlərinin himləri bölməsində (burada cəmi 88 ölkənin notu yer almışdır), parteturalar, notlar və digər 14 bölmədə yer almasından, ümumilikdə  bütün notların müəllif üzrə, ölkə üzrə, ilinə, növünə görə (balet, simfoniya, mahnı, operetta, opera və s.) 6-8 yerdə verilməsindən ətraflı danışmışdır.
Çıxışçılar: Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, professor Firəngiz Əlizadə, Müəllif Hüquqları Agentliyinin sədri Kamran İmanov,  Bəstəkarlar İttifaqının katibi, Üzeyir Hacıbəylinin ev muzeyinin direktoru, Əməkdar İncəsənət Xadimi Sərdar Fərəcov Layihə haqqında danışmış, Layihənin həyata keçməsində əməyi olan  hər kəsə təşəkkürlərini bildirmiş və uğurlar arzulamışlar.
Tədbir iştirakçılarına Milli Kitabxananın saytında yaradılan “Musiqi kitabxanası” və Beynəlxalq Musiqi Kitabxanası Layihəsi /Petruççi  Musiqi Kitabxanası (IMSLP) təqdim olunmuşdur.
Sonda tədbir iştirakçıları kitabxananın fondlarında mühafizə olunan Heydər Əliyev Fondunun musiqi nəşrləri, musiqi ədəbiyyatı, not, disk və səsyazmalardan ibarət sərgi ilə tanış oldular.

В Национальной Библиотеке состоялась презентация совместного проекта Министерства Культуры и Туризма и Национальной Библиотеки им. М.Ф.Ахундова «Пропаганда наследия азербайджанской музыки во всем мире»
04-03-2016
4 марта 2016 года в 11:00 в Национальной Библиотеке состоялась презентация совместного проекта Министерства Культуры и Туризма  и Национальной Библиотеки им. М.Ф.Ахундова «Пропаганда наследия азербайджанской музыки во всем мире».
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки Керим Тахиров. Он тепло приветствовал собравшихся и вкратце рассказал о проекте «Пропаганда наследия азербайджанской музыки во всем мире» и о созданной на сайте Национальной Библиотеки «Музыкальной библиотеке». Идею проекта выдвинул Министр Культуры и Туризма господин Абульфас Караев в декабре прошлого года на встрече в Национальной Библиотеке с деятелями музыкальной культуры. Директор Национальной Библиотеки рассказал также о  Проекте Международной Музыкальной Библиотеки /Музыкальная Библиотека Петруччи/, а также выразил глубокую признательность Агентству по Защите Авторских Прав, оказавшему содействие в реализации проекта.
Говоря о «Музыкальной библиотеке», созданной на сайте Национальной Библиотеки Керим Тахиров отметил также, что в ней содержатся  электронные версии музыкальных изданий, хранящихся в Национальной Библиотеке. Они в открытом доступе, поскольку на них имеется официальное разрешение авторов, и они полностью соответствуют Закону о Защите авторских прав. Прочая же литература размещена только в локальной сети библиотеки и доступ к ней так же открыт.
Заместитель Министра Культуры и Туризма Адалет Велиев в своем выступлении подчеркнул, что целью проекта является популяризация богатейшего наследия азербайджанской музыки на территории республики и в мировом сообществе, с гордостью говорил о том, что азербайджанская народная музыка и фольклор известны во всем мире и размещены на популярных международных сайтах и порталах, в том числе и на сайте Национальной Библиотеки. Проект был разработан и реализован Министерством Культуры и Туризма, Азербайджанской Национальной Библиотекой им. М.Ф.Ахундзаде и Агентством по Защите Авторских Прав.
В разделе «Пропаганда азербайджанской музыки в мире» размещены ноты 150-ти произведений 30 азербайджанских композиторов, 25 азербайджанских народных песен (в том числе Гимн Азербайджана, «Сары гелин» и др. народные песни), музыкальные произведения в исполнении известных корифеев азербайджанской музыки – Бюльбюля, Рашида Бейбутова, Хана Шушинского, Габиля Алиева, Агахана Абдуллаева, Лютфияра Иманова и др., а также музыкальные композиции в формате mp-3 на народных инструментах – балабане, кеманче и прочих музыкальных инструментах. Приводится подробное и красочное описание каждого музыкального инструмента. Также раздел содержит произведения, посвященные различным историческим датам, событиям и личностям. Так, например, есть произведение «Сын весны», посвященное Общенациональному лидеру азербайджанского народа Гейдару Алиеву; Ходжалинской трагедии (произведение «Гамаюн») и произведения, посвященные всемирно известным азербайджанским композиторам. Также приводится краткая информация о том или ином историческом событии, личности или музыкальном инструменте. Приводятся также несколько версий одного и того же произведения, например Государственный Гимн (как ноты, так и звуковая версия в формате mp-3; сектор «Азербайджан»). В секторе «Государственные гимны мира» содержатся  ноты гимнов 88 стран. В остальных 14-ти секторах произведения сгруппированы по автору, стране, году написания и жанру  музыки (балет, симфония, песня, оперетта, опера) и др.
Выступившие: Председатель Союза Азербайджанских Композиторов, профессор Фиренгиз Ализаде, председатель Агентства по Защите Авторских Прав Камран Иманов, Секретарь Союза Композиторов, директор дома-музея Узеира Гаджибекова, заслуженный деятель искусств Сардар Фараджов, подробно рассказали о проекте, выразили глубокую признательность всем, кто принимал участие в его реализации, и пожелали ему дальнейших успехов.
Гостям была представлена «Музыкальная библиотека», созданная на сайте Национальной Библиотеки, и Международная Музыкальная Библиотека (Музыкальная Библиотека Петруччи (IMSLP).
Затем участникам мероприятия была представлена выставка, состоящая из музыкальных изданий, музыкальной литературы, нот, дисков и звукозаписей из фонда Гейдара Алиева, хранящихся в фонде национальной Библиотеки.