Azərbaycanın qədim bölgəsi Naxçıvan tarixən çətin sınaqlarla dolu mürəkkəb və eyni zamanda şərəfli bir yol qət etmişdir. Çoxəsrlik dövlətçilik ənənələri olan bu diyar həmişə xalqımızın zəngin mədəni irsini layiqincə yaşatmış, yetirdiyi çox sayda görkəmli elm xadimləri, sənətkarları, tarixi şəxsiyyətləri ilə ölkəmizin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi həyatında əvəzsiz rol oynamışdır.
Ölkə başçısı tərəfindən 2023-cü il 30 dekabr tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı Naxçıvanın zəngin dövlətçilik tariximizdə, ölkəmizin inkişafında mühüm yer tutduğunun göstəricisidir.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Naxçıvan Muxtar Respublikası -100” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilmişdir.
Sərgidə rəsmi sənədlər, Heydər Əliyev və Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı, Naxçıvanın tarixi, arxeologiyası, folklor örnəkləri, təbiəti, ədəbi mühiti, tarixi şəxsiyyətləri, ziyalıları və s. mövzularda, həmçinin, 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı igid oğulların qəhrəmanlığından bəhs edən Azərbaycan və digər dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

Today marks the 100th anniversary of the establishment of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Nakhchivan, the ancient region of Azerbaijan, has historically traveled a complex and at the same time glorious path full of difficult trials. This land with centuries-old traditions of statehood has always kept alive the rich cultural heritage of our people, played an invaluable role in the socio-economic, socio-political life of our country with a large number of outstanding scientists, artists, and historical figures.
The Order of the head of the country "On the celebration of the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic" dated December 30, 2023 is an indication that Nakhchivan occupies an important place in the rich history of statehood and in the development of our country.
On this occasion, a large book exhibition called "Nakhchivan Autonomous Republic -100" was organized in the National Library of Azerbaijan.
The exhibition includes official documents, socio-economic and cultural development of Heydar Aliyev and the Nakhchivan Autonomous Republic, history, archeology, folklore examples, nature, literary environment, historical figures, intellectuals, etc. of Nakhchivan. Also, in 2020, literature in Azerbaijani and other languages about the heroism of brave sons during the 44-day Patriotic War is displayed.