Milli Kitabxanada “Professor Asif Rüstəmli” adlı kitab sərgisi açılıb
Görkəmli ədəbiyyatşünas alim, dəyərli ziyalı, filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmlinin 70 yaşı tamam olur.
Asif Heydər oğlu Rüstəmli 1954-cü il fevral ayının 16-da Ağcabədi rayonunun Qiyaməddinli kəndində anadan olub. 1982-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universi­tetini (indiki BDU) bitirib.
O, 1988-ci ildə Nizami adına Ədəbiy­yat İnstitutuna müsabiqə yolu ilə daxil olub, baş laborantlıqdan baş elmi işçi, şöbə müdiri vəzifəsinədək yüksəlib, 1991-1995-ci illərdə Folklor Sarayı el­mi-mədəni mərkəzinin (indiki AMEA Folklor İnstitutunun) direktoru, 1995-1999-cu illərdə Elmi nəşrlər bölməsinin müdiri vəzifələrində işləyib, Mətbuat tarixi və publisistika şöbəsinin müdiri ol­ub.
Asif Rüstəmli 1994-cü ildə elmlər na­mizədi, 2009-cu ildə dosent elmi adını, 2011-ci ildə elmlər doktoru elmi dərəcə­sini alıb. 1996-cı ildən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, 2003-cü ildən AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitu­tunun Elmi Şurasının üzvü, 2012-ci ildən ADMİU-nun professoru, 2013-cü ildən BDU nəzdində fəaliyyət göstərən Disser­tasiya Şurasının üzvü, 2015-ci ildən AYB tərkibində Cəfər Cabbarlı Komissiyasının sədridir.
O, 2010-2017-ci illərdə İnstitut Həm­karlar İttifaqı Komitəsinin sədri vəzifə­sində çalışıb. 15 kitabın, 350-dən çox elmi, publisistik məqalənin və məruzənin müəllifi, 20 kitabın tərtibçisi, 2 kitabın tərcüməçisi, çoxsaylı kitabların redaktoru və rəyçisi olub, onlara ön söz yazıb. Elmi məqalələri xarici ölkələrdə türk, fars, rus, polyak və macar dillərində çap olunub. Ssenariləri əsasında “Günəş Şərqdən doğur”, “İstiqlal fədaisi”, “Nurlu gələcək naminə” sənədli filmləri çəkilib, Moskvanın “Kinoprodukt” Studiyasının çəkdiyi “Əfsanənin əks üzü” seriyasından “26 Bakı komissarı” sənədli filminin elmi məsləhətçisi olub və filmdə çıxış edib.
1992-1996-cı illərdə Azərbaycan Tele­viziyası ilə gedən “Yaddaş”, “Tarix bizə nə deyir” verilişlərinin ssenari müəllifi və aparıcısı olub. ADMİU-da mətnşü­naslıq, redaktənin əsasları fənlərini tədris edib (1996-2019). Bir sıra namizədlik dissertasiyalarının opponenti olub. Ankara, Bağdad, Tehran, Təbrizdə, Bəsrə, Urmiya, Varşava, Tomsk, Elazığ, Buda­peşt, Diyarbəkir, Astanada və Balıkəsirdə keçirilən beynəlxalq elmi konfransların, simpoziumların iştirakçısı olub.
Asif Rüstəmli Ankaradakı Azərbaycan Kültür Dərnəyinin mükafatı (1994), C. Cabbarlı Mükafatı Komissiyasının “Xü­susi diplom”u (2001), “Qılınc və qələm” beynəlxalq ədəbi mükafatı (2004), Var­şava Universitetinin “Sertifikat”ı (2007), Elazığ (Türkiyə) valisinin xüsusi mü­kafatı (2010), “Cəfər Cabbarlı mükafa­tı” (2010), İstanbulda fəaliyyət göstərən Türk Ədəbiyyatı Vəqfinin “Türk Ədəbiy­yatına Xidmət Baratı” (2013), AMEA Rə­yasət Heyətinin “Fəxri fərman”ı (2014), Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisinin “Türk edebiyyatı­na hizmet” Uluslararası Ödülü (2014), L.N.Qumilyev adına Avroaziya Milli Uni­versitetinin Sertifikatı (2014), Azərbay­can – Türkiyə Dostluq Dərnəkləri Fede­rasiyasının mükafatı (2014), “Ağa Musa Zirvəsi” mükafatı (2015), AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun “İlin Alimi” (2017) mükafatı ilə təltif edilib.
Asif Heydər oğlu Rüstəmli 2018-ci ildə professor elmi adına layiq görül­üb. 2018-ci ilin sentyabr ayından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası Hu­manitar, ictimai elmlər və sənətşünaslıq, 2020-ci ilin mart ayından isə Akkreditasi­ya şöbəsinin müdiri, AAK Kollegiyasının üzvü olub.
Milli Kitabxanada prof. Asif Rüstəmlinin  yaradıcılığını əks etdirən ənənəvi kitab sərgisi açılıb. Sərgidə müəllifin əsərləri, tərcümə etdiyi, rəy və ön söz yazdığı, tərtibçi və redaktoru olduğu, Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Профессор Асиф Рустамли»
Выдающемуся ученому-литературоведу, доктору филологических наук, профессору Асифу Рустамли исполняется 70 лет.
Рустамли Асиф Гейдар оглу родился 16 февраля 1954 года в селе Гиямеддинли Агджабединского района. В 1982 году окончил Азербайджанский государственный университет (ныне БГУ).
В 1988 году по конкурсу поступил в Институт литературы имени Низами, прошел путь от главного лаборанта до должности главного научного сотрудника, затем заведующего отделом. В 1991-1995 годах был директором научно-культурного центра «Дворец фольклора» (ныне Институт фольклора НАНА), а в 1995-1999 годах работал заведующим отделом научных изданий и заведующим отделом истории прессы и публицистики.
В 1994 году Асиф Рустамли получил ученую степень кандидата наук, в 2009 году – ученое звание доцента, а в 2011 году – ученую степень доктора наук. С 1996 года является членом Союза Писателей Азербайджана, с 2003 года – членом Ученого совета Института литературы имени Низами НАНА, с 2012 года – профессором Азербайджанского государственного университета культуры и искусств (АГУКИ),  с 2013 года – членом диссертационного совета, действующего при Бакинском государственном университете (БГУ), а с 2015 года – председателем комиссии Джафара Джаббарлы, действующего при Союзе Писателей Азербайджана (СПА).
В 2010-2017 годах Асиф Рустамли занимал должность председателя профсоюзного комитета института. Он был автором 15 книг, более 350 научно-публицистических статей и докладов, составителем 20 и переводчиком 2 книг,  а также редактором, рецензентом и автором предисловия множества книг. Его научные статьи были опубликованы за рубежом на турецком, персидском, русском, польском и венгерском языках. По его сценариям сняты документальные фильмы «Солнце восходит с востока» и «Ради светлого будущего». Асиф Рустамли был научным советником документального фильма «26 бакинских комиссаров» из цикла «Обратная сторона легенды» производства московской студии «Кинопродукт».
В 1992-1996 годах А.Рустамли был сценаристом и ведущим программ «Yaddaş» («Память»), и «Tarix bizə nə deyir» («Что говорит нам история») на Азербайджанском телевидении. Преподавал предметы текстологии и основы редактирования в АГУКИ (1996-2019). Был оппонентом ряда кандидатских диссертаций. Принимал участие в международных научных конференциях и симпозиумах, проводимых в Анкаре, Багдаде, Тегеране, Тебризе, Басре, Урмии, Варшаве, Томске, Элязыге, Будапеште, Диярбакыре, Астане и Балыкесире.
Асиф Рустамли был удостоен награды Азербайджанской культурной ассоциации в Анкаре (1994), «Особого диплома» Комиссии Дж.Джаббарлы по премиям (2001), Международной литературной премии «Меч и перо» (2004), «Сертификата» Варшавского Университета (2007), «Особой премии области Эльазык» (Турция) (2010), премии «Джафар Джаббарлы» (2010), медали «За служение турецкой литературе» Стамбульского Общества Турецкой словесности (2013), Почётной грамоты Президиума НАНА (2014),  награды «За служение турецкой литературе» Международной Академии наук по исследованиям турецкого мира (февраль 2014), «Сертификата Нацонального Университета Евро-Азии имени Л.Н.Гумилёва» (2014), премии Федерации общества Дружбы Азербайджан–Турция (2014), премии «Вершина Агамусы» (2015) и награды «Ученый года» Института литературы Низами НАНА (2017).
В 2018 году Асиф Гейдар оглу Рустамли получил ученое звание профессора. С сентября 2018 года является заведующим отделом социально-гуманитарных наук и искусствоведения Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, а с марта 2020 года – заведующим отделом аккредитации и членом Коллегии ВАК.
В Национальной библиотеке открылась традиционная книжная выставка, отражающая деятельность профессора. На выставке демонстрируются книги, автором, переводчиком, рецензентом, составителем и  редактором которых является выдающийся ученый-литературовед. Отметим, что книги представлены на азербайджанском и других языках.