Milli Kitabxanada “Soyqırım muzeyi” kitabının, “Əsrin faciəsi” filminin və Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış “Xocalı soyqırımı” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
21-02-2017
Fevral ayının 21-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Hərbi Prokurorluğu ilə AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun birgə layihəsi olan “Soyqırım muzeyi” kitabının, Müdafiə Nazirliyinin nəzdindəki Sənədli və Tədris Filmləri Kinostudiyasında hazırlanan “Əsrin faciəsi” sənədli filminin və Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış “Xocalı soyqırımı” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi və “Xocalı soyqırımı-25” adlı kitab sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq soyqırım qurbanlarını bir dəqiqəlik sükutla yad etmişdir. “Əsrin faciəsi” sənədli filmi nümayiş olunduqdan sonra söz Mədəniyyət və Turizm Nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyevə verilmişdir. V.Əliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 24 yanvar 2017-ci il tarixli “Xocalı soyqırımının iyirmi beşinci ildönümü haqqında” Sərəncamından danışmış, respublikada silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirmişdir.  “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin nəticəsi olaraq bir sıra ölkələrdə Xocalı soyqırımıyla bağlı müvafiq qərarların qəbul edildiyini, lakin bu cinayətin hələ də hüquqi qiymət almadığını söyləmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Hərbi prokurorunun müavini, ədliyyə general-mayoru Rasim Kazımov Hərbi Prokurorluğun Soyqırımı Muzeyi barədə məlumat vermiş, muzeyin dörd bölmədən – tarix, deportasiyalar-repressiyalar, soyqırımları və terror bölmələrindən ibarət olmaqla 320 kvadmetrlik sahəni əhatə etdiyini, muzeyin XX əsrin əvvəllərindən bəri erməni-bolşevik silahlı dəstələrinin Azərbaycan torpaqlarında həyata keçirdikləri kütləvi qırğınlar və soyqırımları nəticəsində həlak olan on minlərlə azərbaycanlının xatirəsinə həsr edildiyini, Hərbi Prokurorluqda yaradılmış Soyqırım memorial Muzeyinin Azərbaycan xalqının gələcək nəsilləri üçün qan yaddaşının qorunmasına və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşməsinə xidmət edən mükəmməl və möhtəşəm tarixi abidə olduğunu söyləmişdir.
Tarix İnstitutunun direktoru, Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov  Tarix İnstitutunda son onillikdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən soyqırımı əks etdirən külli miqdarda arxiv sənədlərinin gətirilərək toplu şəklində nəşr olunduğunu,  təkcə XX əsrdə azərbaycanlıların 4 dəfə - 1905-1906, 1918-1920, 1948-1953 və 1988-1993-cü illərdə kütləvi qırğınlara, soyqırımlarına və etnik təmizləmələrə məruz qaldığını,  Xocalı faciəsinin 200 illik qanlı tariximizin son soyqırım olduğunu söyləyib.
Çıxışçılar professor, tarixçi-alim,  millət vəkili Fəzail İbrahimli, Yeni Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru, millət vəkili Hikmət Babaoğlu, Yazıçılar Birliyinin katibi, 525-ci qəzetin redaktoru Rəşad Məcid, Hərbi Prokurorluğun Xüsusi istintaq şöbəsinin rəisi, ədliyyə polkovniki Rauf Məmmədov və b. Soyqırım Muzeyinin yaradılmasının zəruriliyindən, xalqımıza qarşı törədilən soyqırım və deportasiyalar barədə həqiqətləri bütün dünyaya çatdırmağın, gələcək nəsillərə əyani surətdə göstərməyin və ictimaiyyət arasında onların təbliğinin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladılar.
Milli Kitabxananın şöbə müdiri Rübabə Səfərova tərəfindən təqdim olunan “Xocalı soyqırımı” adlı Elektron məlumat bazası tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.

21 февраля в Национальной Библиотеке состоялась презентация книги «Музей геноцида», электронно-информационной базы «Геноцид Ходжалы» и открытие книжной выставки «Геноцид Ходжалы-25», а также демонстрация документального фильма «Трагедия века». Мероприятие было подготовлено Военной Прокуратурой Азербайджанской Республики, совместно с Институтом Истории им. А.Бакиханова НАНА, а также Киностудией Документальных и Учебных фильмов при Министерстве Обороны.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. Он призвал почтить память жертв ходжалинской трагедии минутой молчания. Затем слово было передано первому заместителю Министерства Культуры и Туризма Вагифу Алиеву. Тот, в свою очередь, говорил о подписанном 24 января 2017 года Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым указе «О 25-й годовщине Ходжалинского Геноцида», о проведении в республике ряда мероприятий, посвященных этому трагическому событию. С болью в сердце Вагиф Алиев отметил, что хотя, ряд стран приняли по Ходжалинскому Геноциду соответствующие решения, (и в этом велика заслуга мероприятий, проведенных в рамках компании «Справедливость для Ходжалы»), однако, пока преступление века не получило должной юридической оценки.
Выступивший вслед за ним, заместитель Военного Прокурора Азербайджанской Республики, генерал-майор юстиции Расим Кязимов говорил о Музее Геноцида при Военной Прокуратуре, о четырех его секторах – историческом, посвященном депортациям-репрессиям, посвященном геноциду и террору. Данный музей, площадью около 320 кв.м. содержит материалы по массовому истреблению азербайджанского населения, проводимого в начале ХХ века армянскими большевиками и большевикам. Мемориал Геноцида при Военной Прокуратуре создан, чтобы будущие поколения никогда не забывали кровавые страницы истории и сохраняли память о тысячах безвинно убиенных душах.
Член-корреспондент НАНА, депутат Милли Меджлиса, директор института Истории Ягуб Махмудов говорил, что за последние годы в Институт Истории в массовом порядке стали поступать архивные документы, явственно свидетельствующие о массовых истреблениях азербайджанцев в ХХ веке. «Четыре раза этот акт повторялся в отношении целого народа: в 1905-1906,1918-1920, 1948-1953 и 1988-1993 годах. Ходжалинская трагедия стала самой кровавой и страшной за последние 200 лет», - отметил Махмудов.
Выступившие: профессор, ученый-историк, народный депутат Фазаил Ибрагимли,главный редактор газеты «Новый Азербайджан», народный депутат Хикмет Бабаоглы, секретарь Союза Писателей, редактор газеты 525 Рашад Меджид, начальник Особого следовательского отдела Военной Прокуратуры, полковник юстиции, Рауф Мамедов и др. говорили о важной роли Музея Геноцида в деле воспитания подрастающего поколения, о необходимости донесения до мировой общественности правды о геноциде целого народа, о массовых репрессиях и депортациях.
Заведующая отделом Национальной Библиотеки Рубаба Сафарова представила подготовленную отделом электронно-информационную базу «Ходжалинский геноцид».