Milli Kitabxanada “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – Şuşa” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
07-07-2023
Tarixən Azərbaycanın tarixi-mədəni, ictimai-siyasi həyatının mühüm mərkəzlərindən biri olan Şuşa 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib. Bu barədə qərar Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının martın 31-də Türkiyənin Bursa şəhərində keçirilən növbədənkənar iclasında qəbul olunub. TÜRKSOY tərəfindən Şuşanın 2023-cü il üçün “Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” elan edilməsi Türk-İslam dünyasının Azərbaycanın qədim şəhərinin mədəni zənginliyinə diqqətinin göstəricisidir.
44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilən Zəfər nəticəsində Şuşada həyat yenidən dirçəlməyə başlayıb. Bu gün Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, dilbər guşəmiz Şuşada bərpa işləri uğurla davam etdirilir. Mühüm tarixi-mədəni əhəmiyyəti və xalqımız üçün müstəsna mənəvi dəyərə malik olan Şuşa şəhərində bir sıra tarixi, mədəni abidələrin bərpası üzrə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir, Şuşanın keçmiş ənənələri bərpa edilir, bu qədim şəhərdə mədəni-kütləvi tədbirlər, beynəlxalq konfranslar keçirilir.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – Şuşa” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2023” ilinin tədbirlər planı”, “Şuşa – türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – 2023”ün rəsmi açılış mərasimi”, “Xarıbülbül” beynəlxalq musiqi festivalı”,“Görkəmli şəxsiyyətlər Şuşa haqqında”, “Tarixi”, “Tarixi abidələr”, “İnzibatı quruluşu”, “Görkəmli şəxiyyətləri”, “Nəşrlər”, "Fotoqalereya", Videoqalereya"  bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/MPSHUSA/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена электронная база данных в онлайн режиме под названием «Культурная столица тюркского мира – Шуша»
07-07-2023
Шуша, которая исторически является важным центром культурно-исторической и общественно-политической жизни Азербайджана, была объявлена "Культурной столицей тюркского мира" на 2023 год. Это решение было принято на внеочередном заседании Постоянного совета министров культуры стран-членов Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), которое состоялось 31 марта в городе Бурса, Турция. Объявление Шуши ТЮРКСОЙ "Культурной столицей тюркского мира" на 2023 год является признанием внимания тюрко-исламского мира к богатству культуры древнего города Азербайджана.
В результате победы в 44-дневной Отечественной войне жизнь в Шуше стала возрождаться. Сегодня в культурной столице Азербайджана – Шуше успешно продолжаются восстановительные работы. В городе Шуша, имеющем важное историко-культурное значение и исключительную духовную ценность для нашего народа, реализуются масштабные проекты по восстановлению ряда памятников истории и культуры, возрождаются традиции Шуши, в этом древнем городе проводятся культурно-массовые мероприятия, международные конференции.
По этому случаю сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана была подготовлена электронная база данных «Культурная столица тюркского мира – Шуша».
Электронная база данных состоит из разделов «Официальные документы», план мероприятий  года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023», официальная церемония открытия «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023», международный музыкальный фестиваль «Хары-бюльбюль», «Выдающиеся личности о Шуше», «История Шуши», «Исторические памятники», «Административная структура», «Выдающиеся личности Шуши», «Публикации», «Фотогалерея», «Видеогалерея».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/MPSHUSA/index.htm.