Milli Kitabxanada “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – Şuşa” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
07-07-2023
Tarixən Azərbaycanın tarixi-mədəni, ictimai-siyasi həyatının mühüm mərkəzlərindən biri olan Şuşa 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib. Bu barədə qərar Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının martın 31-də Türkiyənin Bursa şəhərində keçirilən növbədənkənar iclasında qəbul olunub. TÜRKSOY tərəfindən Şuşanın 2023-cü il üçün “Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” elan edilməsi Türk-İslam dünyasının Azərbaycanın qədim şəhərinin mədəni zənginliyinə diqqətinin göstəricisidir.
44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilən Zəfər nəticəsində Şuşada həyat yenidən dirçəlməyə başlayıb. Bu gün Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, dilbər guşəmiz Şuşada bərpa işləri uğurla davam etdirilir. Mühüm tarixi-mədəni əhəmiyyəti və xalqımız üçün müstəsna mənəvi dəyərə malik olan Şuşa şəhərində bir sıra tarixi, mədəni abidələrin bərpası üzrə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilir, Şuşanın keçmiş ənənələri bərpa edilir, bu qədim şəhərdə mədəni-kütləvi tədbirlər, beynəlxalq konfranslar keçirilir.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – Şuşa” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı 2023” ilinin tədbirlər planı”, “Şuşa – türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı – 2023”ün rəsmi açılış mərasimi”, “Xarıbülbül” beynəlxalq musiqi festivalı”,“Görkəmli şəxsiyyətlər Şuşa haqqında”, “Tarixi”, “Tarixi abidələr”, “İnzibatı quruluşu”, “Görkəmli şəxiyyətləri”, “Nəşrlər”, "Fotoqalereya", Videoqalereya"  bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/MPSHUSA/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

In the National Library, the electronic database called "Cultural capital of the Turkish world - Shusha" was presented to users online
07-07-2023
Historically, Shusha, which is one of the important centers of the historical, cultural, social and political life of Azerbaijan, has been declared the "Cultural capital of the turkish world" for 2023. The decision to this effect was made at the extraordinary meeting of the Permanent Council of Ministers of Culture of the member countries of the International Organization of Turkish Culture - TURKSOY, held on March 31 in Bursa, Turkey. The declaration of Shusha as the "Cultural Capital of the Turkish World" by TURKSOY for 2023 is an indication of the attention of the Turkish-Islamic world to the cultural richness of the ancient city of Azerbaijan.
As a result of the Victory achieved in the 44-day Patriotic War, life in Shusha began to revive again. Today, restoration works are being successfully continued in Shusha, the cultural capital of Azerbaijan, our charming corner. In the city of Shusha, which has an important historical and cultural significance and an exceptional spiritual value for our people, a number of large-scale projects on the restoration of historical and cultural monuments are being implemented, the past traditions of Shusha are being restored, and cultural and mass events and international conferences are held in this ancient city.
On this occasion, the employees of the National Library of Azerbaijan prepared an electronic database called "Cultural capital of the Turkish world - Shusha".
Electronic database "Official documents", the event plan of "Shusha - the cultural capital of the Turkish world 2023", the official opening ceremony of "Shusha - the cultural capital of the Turkish world - 2023", "Kharibulbul" international music festival", "Prominent personalities Shusha About", "History", "Historical monuments", "Administrative structure", "Prominent personalities", "Publications", "Photo gallery", Video gallery" sections. The documents presented in the database are provided with their full texts.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link http://anl.az/el/emb/MPSHUSA/index.htm.