Milli Kitabxananın Elmi işlər və beynəlxalq əlaqələr üzrə direktor müavini Mələk Xanım Hacıyeva may ayının 6-dən 8-dək Tehran şəhərində keçirilən 28-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak etmişdir
08-05-2015
Milli Kitabxananın Elmi işlər və beynəlxalq əlaqələr üzrə direktor müavini Mələk Xanım Hacıyeva may ayının 6-dən 8-dək Tehran şəhərində keçirilən 28-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisində iştirak etmişdir.
Rusiya,Türkiyə, Pakistan, Fransa, Yaponiya və başqa böyük ölkələrlə bahəm Azərbaycan da bu sərgidə təmsil olunurdu.
Sərginin Azərbaycan bölməsinin stendi Milli Kitabxana və Azərbaycan Respublikasının İran İslam Respublikasındakı Səfirliyi tərəfindən hazırlanmışdır. Stendin əsas hissəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin portreti, Azərbaycanın bayrağı və dövlətciliyimizlə bağlı maraqlı material və fotoşəkilləri özündə əks etdirən kitablar yerləşdirilmişdir. Baxımlı yerlərdə Azərbaycanın tarixi abidələri, təbiəti, mədəniyyəti, ədəbiyyatı ilə əlaqəli kitablar da var idi.
Sərgi olduqca maraqlı keçirdi. Azərbaycana göstərilən diqqət xüsusən Tehranın özündən, Təbrizdən, Mərənddən, Xoydan, Zəncandan Ərdəbildən, Biləsuvardan gələn azərbaycanlıların bizim ədəbiyyata olan sonsuz maraqları onların xəfif təbəssümlərində, doğma baxışlarında, isti münasıbətlərində təcəssüm olunurdu.
Sərgidə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keşirilməsi haqqında sərəncamı ilə çap olunan müxtəlif seriyalardan, o cümlədən “Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı”,“Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı”, Azərbaycan xalq ədəbiyyatı”,Azərbaycan dili və tarixi”, Ədəbiyyat antologiyasıseriyasından olan kitablar böyük maraq hissi ilə qarşılanırdı. Xüsusən də həmin kitabların hər birinin 25 000 tirajla çap olunub Azərbaycan kitabxanalarına hədiyyə olunması dünya kitabxana təcrübəsində bir örnək olaraq qiymətləndirilirdi. Sərgidə eyni zamanda Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanın mədəniyyətinə, musiqisinə, dekopativ sənətinə dair çap etdirdiyi nəfis tərtibatlı kitablar və Azərbaycan Respublikası Mədənəyyət və Turizm Nazirliyinin nəşrləri sərgi iştirakçılarının böyük marağına səbəb olurdu.

Deputy Director for Scientific Affairs and International Relations of the Azerbaijan National Library Malak Khanim Hajiyeva had been in Tehran, the 28th International Book Fair, from 6 May to 8 May.
Like Russia, Turkey, Pakistan, France, Japan and other major countries, Azerbaijan was also represented in this exhibition.
The exhibition stand of Azerbaijan had been made by the Azerbaijan National Library and the Embassy of Azerbaijan in the Iran Islamic Republic.
Portrait of the great leader Heydar Aliyev, Azerbaijan’s flag and books reflecting interesting materials and photos about our statehood had been placed on the main part of the stand. Books about the historical monuments, nature, culture and literature of Azerbaijan were also there.
The exhibition was so good. Particular attention to Azerbaijan, especially endless interests of the Azerbaijani people coming from Tehran, Tabriz, Marand, Xoy, Ardabil and Zanjan region in our literature were personified in their smiles and warm relations.
Books from different series, published by the decree of the President of the Azerbaijan Republic Ilham ALiyev on the implementation of the mass media in Latin, and from "Classic Azerbaijan literature", "Modern Azerbaijan Literature", "Azerbaijan Folk Literature", "Azerbaijani language and history", "Literary Anthology" series were met with a sense of great interest.
Also, daintily books published by the Haydar Aliyev Foundation about Azerbaijan culture, music, dekopativ art and editions of the Culture and Tourism Ministry caused great interest of the participants in the exhibition.