Qətər Milli Kitabxanasında “Qədim köklərə malik Azərbaycan mədəniyyəti” adlı kitab sərgisi ilə yanaşı, milli mətbəximizin şirniyyat nümunələri də təqdim edilib
Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Qətər Milli Kitabxanasında “Qədim köklərə malik Azərbaycan mədəniyyəti” adlı kitab sərgisi ilə yanaşı, milli mətbəximizin şirniyyat nümunələri də təqdim edilib.
Tədbir iştirakçıları səkkizgüşəli ulduz və milli ornamentimiz olan buta formasındakı qablarda milli şirniyyatlarımız olan şəkərbura, paxlava, şorqoğal, badambura ilə bəzədilmiş çay süfrəsinə qonaq olub, çay süfrə mədəniyyətimizin əsas və vacib elementi olan armudu stəkanda zərif ətri ilə seçilən məxməri Azərbaycan çayının dadına baxıblar.
Milli mətbəximizin nümunələri tədbir iştirakçıları tərəfindən bəyənilib və qeyd edilib ki, Azərbaycan çay süfrəsinin özünəməxsus xüsusiyyətləri var, şirniyyatları əvəzedilməzdir.

В Национальной библиотеке Катара помимо книжной выставки «Культура Азербайджана, имеющая древние корни», были продемонстрированы также и образцы сладостей азербайджанской кухни
При организационной поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики в рамках Дней культуры Азербайджана в Национальной библиотеке Катара помимо книжной выставки «Культура Азербайджана, имеющая древние корни», были продемонстрированы также и образцы сладостей азербайджанской кухни.
Участники мероприятия были приглашены за чайный стол, украшенный нашими национальными сладостями, такими как,  шекербура, пахлава, шор гогал, бадамбура, попробовали бархатный азербайджанский чай, поданный в традиционном стакане «армуду», который является важным элементом азербайджанской культуры потребления чая.
Участники мероприятия высоко оценили образцы нашей национальной кухни и отметили, что азербайджанский чайный стол имеет свои особенности, а его сладости незаменимы.