Qətər Milli Kitabxanasında “Qədim köklərə malik Azərbaycan mədəniyyəti” adlı kitab sərgisi ilə yanaşı, milli mətbəximizin şirniyyat nümunələri də təqdim edilib
Qətər Dövlətinin paytaxtı Doha şəhərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində Qətər Milli Kitabxanasında “Qədim köklərə malik Azərbaycan mədəniyyəti” adlı kitab sərgisi ilə yanaşı, milli mətbəximizin şirniyyat nümunələri də təqdim edilib.
Tədbir iştirakçıları səkkizgüşəli ulduz və milli ornamentimiz olan buta formasındakı qablarda milli şirniyyatlarımız olan şəkərbura, paxlava, şorqoğal, badambura ilə bəzədilmiş çay süfrəsinə qonaq olub, çay süfrə mədəniyyətimizin əsas və vacib elementi olan armudu stəkanda zərif ətri ilə seçilən məxməri Azərbaycan çayının dadına baxıblar.
Milli mətbəximizin nümunələri tədbir iştirakçıları tərəfindən bəyənilib və qeyd edilib ki, Azərbaycan çay süfrəsinin özünəməxsus xüsusiyyətləri var, şirniyyatları əvəzedilməzdir.

In addition to the book exhibition "Azerbaijani culture with ancient roots" in the National Library of Qatar, samples of sweets of our national cuisine were also presented
As part of the Azerbaijan Culture Days organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan in Doha, the capital of the State of Qatar, in addition to the book exhibition "Azerbaijani culture with ancient roots", sweets of our national cuisine were presented at the Qatar National Library.
The participants of the event were invited to a tea table decorated with our national sweets, shakerbura, baklava, shorgogal, badambura in bowls in the shape of an eight-pointed star and our national ornament, and tasted the velvety Azerbaijan tea, distinguished by the delicate aroma of pears, which is the main and important element of our tea table culture.
Samples of our national cuisine were appreciated by the participants of the event and it was noted that the Azerbaijani tea table has its own characteristics and its sweets are irreplaceable.