Milli Kitabxanada “22 İyul – Milli Mətbuat Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim edilib
22-07-2022
22 iyul – Azərbaycanda Milli Mətbuat Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 5 iyul 1991-ci il tarixli fərmanı ilə Azərbaycanın ilk milli qəzeti olan “Əkinçi” qəzetinin birinci nömrəsinin çapdan çıxdığı gün – 22 iyul Azərbaycan jurnalistikası günü elan edilmişdir.
Mətbuat özlüyündə cəmiyyətin aynası, ictimai şüurun, mənəviyyatın inikasıdır. Bu baxımdan Azərbaycan milli mətbuatı tarixinin ilk səhifələrindən həm də milli-mənəvi dəyərlərimizin daşıyıcısı, fəal təbliğatçısı və qoruyucusu kimi məsul bir missiyanı da yerinə yetirib.
Azərbaycan milli mətbuatının zəngin inkişaf yolu ictimai fikir tariximizin mühüm bir hissəsidir. Milli mətbuatımız “Əkinçi” ilə başlanan maarifçilik, yeniləşmə, çağdaş mədəni təfəkkür xəttini davam etdirərək xalqımızın milli özünüdərkində, milli oyanış prosesində müstəsna rol oynayıb. Zərdabi və onunla birlikdə bu qəzetdə əməyi olan maarifpərvər yazarlar xalqı cəhalət və qəflət yuxusundan oyatmağa çalışırdılar. Təbii ki, bütün bunlar dövrün hakim dairələrini rahatsız etməyə bilməzdi. Üstəlik, çarizmin diktəsi ilə özlərini “ziyalı” sayan bəzi üzdəniraqlar da “Əkinçi”nin üzərinə hücuma keçirdilər. Beləliklə, 1877-ci il sentyabrın 29-da “Əkinçi” öz nəşrini dayandırmağa məcbur oldu. Azərbaycan milli mətbuatının təməlini qoyan bu qəzet, ikiillik ömür yaşasa da, xalqın milli və müasir ruhda tərbiyə olunmasında çox böyük rol oynadı. “Əkinçi”dən sonra onun yolunu milli mətbuatın yeni səhifələrini açan “Ziya”, “Kəşkül”, “Kaspi” və digər qəzetlər davam etdirdi.
Milli Mətbuat Günü münasibətilə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “22 İyul – Milli Mətbuat Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycan Milli Mətbuatının inkişafına dair rəsmi sənədlər, görkəmli şəxslərin milli mətbuatımız haqqında fikirləri, fotolar, mətbuat və jurnalistikamızın inkişaf tarixini əks etdirən kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/22_iyul/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «22 июля - День национальной печати»
22-07-2022
22 июля в Азербайджане отмечается День национальной печати. Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики от 5 июля 1991 года, 22 июля – день выпуска первого печатного издания, газеты «Экинчи» был объявлен – Днем национальной печати.
Средства массовой информации по своей природе являются зеркалом общества, отражением общественного сознания и духовности. С этой точки зрения национальная пресса Азербайджана с первых дней создания выполняет также ответственную миссию носителя, активного пропагандиста и защитника наших национально-духовных ценностей.
Богатый путь развития азербайджанской национальной печати является важной частью истории развития общественной идеологии. Национальная печать продолжила путь просвещения, новаторства, современного культурного мышления, начатую газетой «Экинчи», и сыграла исключительную роль в развитии национального самосознания, в процессе национального пробуждения азербайджанского народа. Зардаби призывал людей покончить с неграмотностью и встать на новый путь развития общества. Конечно, все это не могло не беспокоить правящие круги тоговремени. В 1877 году царские власти решили закрыть газету. Несмотря на то, что «Экинчи» просуществовала всего два года, она сыграла незаменимую роль в национальном пробуждении нашего народа, формировании национальной идеологии. Проложенный ею путь впоследствии продолжили такие пропагандировавшие национальные идеи журналы и газеты, как «Зия», «Кешкюль», «Каспий» и другие.
По случаю Дня национальной печати в Азербайджане сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «22 июля - День национальной печати». На виртуальной выставке представлены официальные документы о развитии азербайджанской национальной печати, высказывания выдающихся деятелей, а также книги и статьи, отражающие историю развития отечественной прессы и журналистики.