Müstəqilliyin gücləndirilməsi - dövlət siyasətinin ideoloji təməlidir
Müstəqillik, öz taleyinə sahib olmaq, öz dövlətini yaratmaq və inkişaf etdirmək hər bir xalq üçün ən böyük nailiyyətdir. Tarixin müxtəlif mərhələlərində üzləşdiyi çətinliklərə baxmayaraq, heç bir qüvvə Azərbaycan xalqının müstəqillik, dövlətçilik arzularını söndürə bilməmiş, şərait, imkan yetişən kimi xalqımız müstəqillik ideallarını gerçəyə çevirmişdir. Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, bu gün öz müstəqil dövlətinə sahibdir və dövlət müstəqilliyimiz xalqımızın milli sərvətidir.
Tarixdə şəxsiyyətlərin rolu danılmazdır. Öz əməlləri ilə mənsub olduğu xalqın taleyini, tarixini dəyişdirmiş, milli kimliyini qürur və fəxarət mənbəyinə çevirmiş şəxsiyyətlər xalqının milli yaddaşında əbədiyaşarlıq hüququ qazanmışdır. Bu gün müstəqil kimliyi və öz dövləti ilə dünya səhnəsində yer alan xalqların taleyini də məhz belə tarixi şəxsiyyətlər müəyyənləşdirmişdir. Azərbaycan xalqı üçün belə möhtəşəm əməllərə imza atmış şəxsiyyət və böyük lider isə şübhəsiz ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev olmuşdur. Təsadüfi deyil ki, bu gün Heydər Əliyevin adı müstəqil və suveren Azərbaycanın simvolu kimi səslənir. Çünki Heydər Əliyevin həyat amalı, zaman və məkan anlayışına sığmayan siyasi fəaliyyətinin əsas məqsədi azad və müstəqil Azərbaycan dövlətini qurmaq olmuş və o, müdrik siyasəti, dönməz əqidəsi və tarixi uzaqgörənliyi sayəsində xalqımızın azadlıq və müstəqillik ideallarını gerçəkləşdirməyə nail olmuşdur. 1991-ci il oktyabrın 18-də Ali Sovetin sessiyasında "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”nın qəbul olunması respublikamızın tarixində yeni dövrün başlanğıcını qoydu. Həmin tarixdən xalqımız özünün 71 il əvvəl itirilmiş azadlığına yenidən qovuşdu, Azərbaycanın müstəqil dövlət olması bütün dünyaya bəyan edildi. Lakin digər respublikalardan fərqli olaraq, Azərbaycanı müstəqilliyə aparan yolllar hamar olmadı. Xalqımız bu yolda çox qurbanlar verdi, çox əziyyətlər çəkdi. Ona görə bu azadlıq ən uca milli qürur mənbəyi kimi bizim üçün əvəzsiz bir dəyərdir.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin elan edilməsi cəmiyyətimiz tərəfindən nə qədər böyük coşqu və sevinclə qarşılansa da, sonrakı dövrdə baş verən neqativ siyasi proseslər xalqımızın azadlıq ideyalarını şübhə altına almışdı. 1991-1993-cü illərdə hakimiyyətdə olan iqtidarlar Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmlənməsi üçün nəinki bir iş görmədilər, əksinə, ölkəni dünyada gedən proseslərdən uzaq salaraq təklənməsinə, təcrid edilməsinə səbəb oldular. Hakimiyyət çəkişmələrinin məntiqi nəticəsi kimi cəbhədəki uğursuzluqlar və daxildə separatçı meyillərin güclənməsi dövlətçilyimizin və müstəqilliyimizin məhvini qaçılmaz edirdi.
Belə bir ağır və mürəkkəb dövrdə xalqın təkidli tələbi ilə böyük siyasi təcrübəyə malik olan Heydər Əliyevin ölkə rəhbərliyinə qayıdışı Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qorunub saxlanmasına və möhkəmləndirilməsinə xidmət edən başlıca amil oldu. Xalqımızın dahi oğlunun siyasi hakimiyyətə gəlişi ilə respublikamızın 1920-ci ildəki aqibətinin təkrarlanması təhlükəsi aradan qalxdı.
1991-ci ildən 1993-cü ilin iyun ayına qədər cərəyan edən proseslər göstərdi ki, müstəqilliyi qorumaq onu bərpa etməkdən daha çətin imiş. Əgər Xalq Cümhuriyyəti əsrin əvvəllərində cəmi 23 ay yaşamışdısa, əsrin sonlarında dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan cəmi 18 aya nəinki müstəqilliyini, bütövlükdə, dövlətçiliyini itirmək, parçalanmaq, dövlət kimi siyasi səhnədən silinmək təhlükəsi ilə üzləşmişdi. Məhz Heydər Əliyevin qətiyyəti və uzaqgörən siyasəti nəticəsində ölkəmiz mürəkkəb vəziyyətdə öz müstəqilliyini və suverenliyini qorumağı bacardı. Ulu Öndərin adı isə müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu kimi tarixə həkk olundu, xalqımızın Ümummilli Liderinə çevrildi.
Ulu Öndərin layiqli siyasi davamçısı Prezident İlham Əliyevin uğurlu fəaliyyəti nəticəsində müstəqilliyimizin siyasi və iqtisadi sütunları daha da möhkəmlənib. Azərbaycan bu gün dünyanın qüdrətli dövlətlərindən birinə çevrilib. Bunun fonunda müstəqilliyimizin möhkəm olması daha aydın görünür. Ölkəyə rəhbərlik etdiyi 19 ildə İlham Əliyev elə bir dövlət yaradıb ki, özünün də söylədiyi kimi, Azərbaycan tarixində heç zaman indiki kimi qüdrətli, güvənli, istiqrarlı olmayıb. Bunu təkcə biz yox, beynəlxalq reytinq təşkilatları da açıqladıqları hesabatlarda qeyd edirlər. Azərbaycanın bölgənin lideri olması, tam müstəqil siyasət həyata keçirməsi, ərazisində heç bir dövlətin hərbi kontingentinin olmaması, böyük güclərin maraqlarını öz maraqları ilə uzlaşdırması, beynəlxalq tədbirlər mərkəzinə çevrilməsi, son illərdə kosmik klubun üzvləri sırasına daxil olması bu qüdrətin ayrı-ayrı möhtəşəm tərəfləridir. Bir neçə il əvvəl Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasına sədrlik etməsi də müstəqilliyin və müstəqil siyasətin nəticəsi idi.
Müstəqil siyasət yürüdən, heç kimdən asılı olmayan Azərbaycan  hədəflərini özü müəyyənləşdirir və onları reallaşdırmaq istiqamətində qətiyyətli addımlar atır. Azərbaycan inkişaf etmiş dövlətlərin sırasına çatmağı özünün strateji vəzifəsi kimi müəyyən edib.   Prezident İlham Əliyevin qətiyyəti sayəsində Azərbaycanın neft strategiyasının uğurla həyata keçirilməsi, yeni enerji layihələrinin işə düşməsi, o cümlədən iqtisadiyyatın digər sahələrində yeni layihələrə start verilməsi məhz müstəqil siyasətin və müstəqil dövlətçiliyin bəhrələridir. Xalqımız özünün iqtisadi resurslarının, təbii sərvətlərinin tam sahibidir və bunlardan rifahı naminə səmərəli istifadə edir.
İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra Cənubi Qafqazda yaranan yeni reallıqlar Azərbaycanın həm də beynəlxalq siyasi, iqtisadi-ticari münasibətlərinin daha da şaxələnməsi üçün real zəmin yaradıb. Vətən müharibəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi müasir müstəqillik tariximizin ən əlamətdar hadisəsi oldu. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müəllifliyi, ordumuzun rəşadəti, hərbçilərimizin qəhrəmanlığı hesabına qazanılan bu zəfər müstəqillik tariximizi daha da şərəfləndirdi, xalqımıza fəxarət  bəxş etdi. Bu qələbə bir daha təsdiqlədi ki, İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan tarixinin ən qüdrətli dövrünü yaşayır. Prezident İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, biz Azərbaycan vətəndaşları olmağımızla haqlı olaraq fəxr edirik: “Biz azad ölkədə yaşayırıq, sabitlik olan ölkədə yaşayırıq, özünə güvənən ölkədə yaşayırıq. Biz haqlı olaraq fəxr edirik ki, Azərbaycan vətəndaşlarıyıq”.
Ölkəmizin daha da qüdrətlənməsi, beynəlxalq nüfuzunun artması, dünyanın yeni çağırışlarına cavab verən mütərəqqi islahatların həyata keçirilməsi yolunda qətiyyətli addımlar atan İlham Əliyevin yürütdüyü uğurlu siyasət beynəlxalq aləmdə dəstək və rəğbət qazanır. Çünki Azərbaycan Prezidenti eyni zamanda qlobal səviyyədə də mübarizədə beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsi məqsədilə əməli addımlar atır. Bu, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən təqdir edilir. Bu gün dünya xəritəsində olan heç də hər bir dövlət Azərbaycan kimi müstəqil xarici siyasət yürütmək iqtidarında deyil. Cənab İlham Əliyevin yürütdüyü xarici siyasət Azərbaycanı dünyada, ilk növbədə, etibarlı və strateji tərəfdaşa çevirib. Məhz bu siyasətin nəticəsidir ki, bu gün Azərbaycan beynəlxalq təşkilatlarda söz sahibi kimi qəbul edilir.
Diqqət etsək görərik ki, həqiqətən də Azərbaycanın müstəqil xarici siyasətinin uğurları çoxdur. Bu sırada təkcə ölkəmizin 120 daimi üzvü olan Qoşulmama Hərəkatı və Türkdilli Ölkələrin Əməkdaşlıq Şurasına sədrlik etməsini göstərmək yetərlidir. Əlbəttə ki, bütün bu uğurlar cənab İlham Əliyevin xarici diplomatiyasının təntənəsidir.
Azərbaycan Prezidentinin ən mötəbər tədbirlərə dəvət olunması, aparıcı dövlətlərin rəhbərləri, dünyada nüfuzlu ictimai-siyasi xadimlər və digər şəxslərlə görüşləri bir daha həm cənab İlham Əliyevin, həm də ölkəmizin yüksək nüfuzunun göstəricisidir.
İlham Əliyev beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verməklə Azərbaycanın dünya birliyində nüfuzu, dövlətlərarası münasibətlərdə çəkisi artıb. Prezidentin həyata keçirdiyi xarici siyasətin taktiki və strateji özəllikləri Azərbaycana böyük uğurlar qazandırıb. Bütün bunlar isə göstərir ki, Azərbaycan regionda ən mükəmməl xarici siyasət kursuna malik müstəqil dövlətdir. İlham Əliyevin xarici siyasət təşəbbüsləri regional və qlobal reallıqları zərgər dəqiqliyi ilə nəzərə alır. Bu fikrin doğruluğunu İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələri də təsdiqlədi.
Prezident İlham Əliyevin hər bir qərarı, atdığı hər bir addım Azərbaycanın milli maraqlarının həyata keçirilməsini, ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun daha da artırılmasını, güclü dövlət və müasir cəmiyyət konsepsiyasının ardıcıl şəkildə reallaşdırılmasını, əhalinin rifah halının daha da yüksəldilməsini təmin etmək məqsədi daşıyır. Əldə edilmiş uğurlarımız göstərir ki, İlham Əliyev dövlətimizi və xalqımızı bu hədəflərə layiqincə və uğurla çatdırır.

Strengthening Independence is the Ideological Basis of State Policy
Independence, control of one's destiny, creation and development of one's own state is the greatest achievement of every nation. Despite the difficulties faced at different stages of history, no force could extinguish the aspirations of the Azerbaijani people for independence and statehood, and as soon as conditions and opportunities arose, our people turned the ideals of independence into reality.The people of Azerbaijan are happy that today they have their own independent state, and our state independence is the national wealth of our people.
The role of personalities in history is undeniable. Individuals who changed the fate and history of the people they belong to by their actions, and turned their national identity into a source of pride and honor, have earned the right to eternal life in the national memory of their people. Today, the independent identity and the fate of the nations on the world stage with their own state were determined by such historical personalities. The Great Leader Heydar Aliyev was undoubtedly the personality and great leader who signed such great deeds for the people of Azerbaijan. It is no coincidence that today Heydar Aliyev's name sounds like a symbol of independent and sovereign Azerbaijan. Because the main goal of Heydar Aliyev's political activity, which does not fit into the concept of time and space, was to build a free and independent state of Azerbaijan, and thanks to his wise policy, irrevocable conviction and historical foresight, he succeeded in realizing the ideals of freedom and independence of our people. The adoption of the "Constitutional Act on State Independence of the Republic of Azerbaijan" at the session of the Supreme Soviet on October 18, 1991 marked the beginning of a new era in the history of our republic. However, unlike other republics, Azerbaijan's path to independence was not smooth. Our people made a lot of sacrifices and suffered a lot on this road. Therefore, this freedom is an irreplaceable value for us as a source of the highest national pride.
No matter how much the declaration of state independence of Azerbaijan was welcomed by our society with great enthusiasm and joy, the negative political processes that took place in the subsequent period made the ideas of freedom of our people questionable. The authorities in power in 1991-1993 did not do anything to strengthen the independence of Azerbaijan, on the contrary, they isolated the country by keeping it away from the processes going on in the world. As a logical result of the power struggles, the failures at the front and the strengthening of separatist tendencies inside made the destruction of our statehood and independence inevitable.
In such a difficult period, the return of Heydar Aliyev, who has extensive political experience, to the leadership of the country at the insistence of the people became the main factor that served to preserve and strengthen the state independence of Azerbaijan. With the arrival of the genius son of our people to political power, the danger of repeating the fate of our republic in 1920 has disappeared.
The processes that took place from 1991 to June 1993 showed that preserving independence was more difficult than restoring it. If the People's Republic lived for only 23 months at the beginning of the century, Azerbaijan, which regained its state independence at the end of the century, faced the threat of losing not only its independence, its statehood as a whole, but also the danger of being disintegrated and erased from the political scene as a state. As a result of Heydar Aliyev's determination and visionary policy, our country managed to protect its independence and sovereignty in a difficult situation. The name of the Great Leader was engraved in history as the architect and founder of the independent state of Azerbaijan, and became the National Leader of our people.
As a result of the successful activity of President Ilham Aliyev, the worthy political follower of the Great Leader, the political and economic pillars of our independence have been further strengthened. Today, Azerbaijan has become one of the powerful states of the world.  On this background, it is more obvious that our independence is strong. Over the 19 years of his leadership of the country, Ilham Aliyev created a state that, as he himself said, has never been so powerful, reliable and stable in the history of Azerbaijan as it is now. Not only we, international rating organizations also note this in their published reports. The fact that Azerbaijan is the leader of the region, implements a completely independent policy, does not have a military contingent of any state in its territory, reconciles the interests of the great powers with its own interests, becomes a center of international events, and has become a member of the space club in recent years are separate magnificent aspects of this power. A few years ago, Azerbaijan's chairmanship of the UN Security Council was also a result of independence and independent policy.
Azerbaijan, which pursues an independent policy and does not depend on anyone, defines its own goals and takes decisive steps to realize them. Azerbaijan has determined to reach the ranks of developed countries as its strategic task. Thanks to the determination of President Ilham Aliyev, the successful implementation of Azerbaijan's oil strategy, the launch of new energy projects, as well as the launch of new projects in other areas of the economy are the results of independent politics and independent statehood. Our people are the full owners of their economic resources and natural resources and use them effectively for their well-being.
The new realities that emerged in the South Caucasus after the Second Karabakh War created a real basis for the further diversification of Azerbaijan's international political, economic and commercial relations. Liberation of our lands from occupation during the Patriotic War was the most remarkable event of our modern history of independence.This victory, won thanks to the authorship of Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the courage of our army and the heroism of our soldiers, further glorified our history of independence and gave pride to our people. This victory once again confirmed that under the leadership of Ilham Aliyev, Azerbaijan is living the most powerful period in its history. As President Ilham Aliyev noted, we are rightfully proud of being citizens of Azerbaijan: "We live in a free country, we live in a stable country, we live in a self-reliant country. We are rightly proud that we are citizens of Azerbaijan."
The successful policy of Ilham Aliyev, who took decisive steps towards the further strengthening of our country, increasing its international reputation, and the implementation of progressive reforms that meet the new challenges of the world, is gaining support and sympathy in the international world. Because at the same time, the President of Azerbaijan is taking practical steps to strengthen international solidarity in the struggle at the global level. It is appreciated by international organizations. Today, not every state on the world map is capable of conducting an independent foreign policy like Azerbaijan. Mr. Ilham Aliyev's foreign policy has turned Azerbaijan into a reliable and strategic partner in the world. It is the result of this policy that today Azerbaijan is recognized as having a say in international organizations.
If we pay attention,we will see that there are indeed many successes in Azerbaijan's independent foreign policy. At the same time, it is enough to show that our country presides over the Non-Aligned Movement and the Cooperation Council of Turkic-Speaking Countries, which have 120 permanent members. Of course, all these successes are the merit of Mr. Ilham Aliyev's foreign policy activities.
The invitation of the President of Azerbaijan to the most prestigious events, meetings with leaders of leading states, influential social and political figures and other persons in the world are once again an indicator of the high reputation of both Mr. Ilham Aliyev and our country.
By making an important contribution to the development of international cooperation, Ilham Aliyev increased the prestige of Azerbaijan in the world community and its weight in interstate relations. The tactical and strategic features of the foreign policy carried out by the President have brought great success to Azerbaijan. All this shows that Azerbaijan is an independent country with the most perfect foreign policy course in the region. Ilham Aliyev's foreign policy initiatives take regional and global realities into account with jeweler's precision. The truth of this opinion was also confirmed by the results of the Second Karabakh War.
Every decision and every step taken by President Ilham Aliyev aims to ensure the realization of Azerbaijan's national interests, further increase of our country's international reputation, consistent implementation of the concept of a strong state and modern society, and further improvement of the welfare of the population. Our achieved successes show that Ilham Aliyev is properly and successfully bringing our state and people to these goals.