Qırğız şairi, ozan və bəstəkarı Toktakul Satılqanovun 150 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans
09-12-2014
Dekabr ayının 9-da Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, TÜRKSOY və Azərbaycan Milli Kitabxanasının təşkilatçılığı ilə qırğız şairi, ozan və bəstəkarı Toktakul Satılqanovun 150 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans və Toktakulun TÜRKSOY tərəfindən türk dilinə tərcümə olunmuş Toktokul Satılqanov “Seçilmiş əsərləri” və Türkiyə Əskişehir valiliyi tərəfindən Toktakulun 6 dildə (Azərbaycan, türk, özbək, qazax, qırğız, türkmən) nəşr edilmiş “Şeirə, nəğməyə çevrilən ömür” kitablarının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri Milli Kitabxanın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamladı, giriş üçün sözü Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziri cənab Əbülfəs Qarayevə verdi. Nazir öz çıxışında TÜRKSOY tərəfindən belə tədbirlərin keçirilməsini alqışlamış, hər bir türk xalqının tarixində olan ölməz dahilərinin öyrənilməsi və gələcək nəsillərə çatdırılması məqsədi ilə keçirilən belə tədbirlərin davamlı olmasını arzuladı.
Sonra Toktakul haqqında 5 dəqiqəlik film nümayiş olundu. Filmin nümayişindən sonra Qırğızıstanın komuz sənətçisi öz çıxışı ilə tədbirə ovqat qatdı.
TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, Türk Şurasının Baş katibinin müavini Adaxan Madumarov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin müsteşar yardımcısı Nihat Gül, Qırğızıstan “Toktoqul ili” Dövlət Təşkilat Komitəsinin sədr müavini Osmanbek Artıkbayev, Türkiyənin Əskişəhir valisi Güngör Asim Tuna çıxışlarında TÜRKSOY təşkilatı tərəfindən keçirilən tədbirlərdən, bu tədbirlərin əhəmiyyətindən danışdılar.
Məruzəçi Ankara Universitetinin professoru Gülzura Cumakunova Toktakulun həyat və yaradıcılığı haqqında geniş danışdı.
Çıxışçılar Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili, professor Nizami Cəfərov, Abay adına Qazaxıstan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru Temirhan Tebegenov, Bakı Dövlət Universitetinin Türk xalqları ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Ramiz Əsgər, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının dosenti Zuhriddin İsomuddinov, Qırğızıstanın TÜRKSOY-dakı nümayəndəsi Kocagəldi Kuluyev Toktakul yaradıcılığından, onun əsərlərindən, bu gün təqdimatı keçirilən əsərlərinin 5 dilə tərcümə olunmasından bəhs etdilər.
Sonra TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov və Qırğızıstan “Toktoqul ili” Dövlət Təşkilat Komitəsinin sədr müavini Osmanbek Artıkbayev tərəfindən Mədəniyyət və Turizm Naziri cənab Əbülfəs Qarayevə, Türk Şurasının Baş katibinin müavini Adaxan Madumarova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anara, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin müsteşar yardımcısı Nihat Gülə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirova, Türkiyənin Əskişəhir valisi Güngör Asim Tuna, Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru, Nizami Cəfərova və kitabın tərcüməçilərinə Toktakul medalları təqdim edildi.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Toktakul Saltıkanovun Milli Kitabxanaın fondunda mühafizə olunun kitablarından ibarət sərgi ilə tanış oldular.

İnternational scientific conference was held dedicated to 150th anniversary of Kyrgyz poet, bard, and compositor Toktogul Satylganov
09-12-2014
On December 9th, Toktogul  İnternational scientific conference was held dedicated to 150th anniversary of Kyrgyz poet, bard, and compositor Toktogul  Satylganov, organized by Ministry of Culture and Tourism, TURKSOY, Azerbaijan National Library, and presentation of the books Toktogul  Satylganov  “Selected Works” translated into Turkish by Turksoy, “Life turning into poetry books” published by Turkish Eskishehir province into 6 languages (Azerbaijan, Turkish, Uzbek, Kazakh, Kyrgyz, Turkmen).
Opening the event, professor  Karim Tahirov Director of the National Library greeted guests, for introduction he gave a floor to the Minister of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic  Abulfas  Karayev. In his speech he appreciated TURKSOY  for organizing such events, and wished that every Turkish people must learn immortal geniuses in its history and in order to deliver it to the future generations he wished such events to be steady.
Then, 5-minute film was shown about Toktogul. After showing of the film Kyrgyzstan komuz artist added the pleasant mood to the event.
Turksoy general secretary Dusen Kaseinov, Deputy Secretary  General of the Turkish council Adakhan Madumarov, Chairman of the Union of the Writers Anar, Undersecretary assistant of Turkey Ministry of Culture and Tourism Nihat Gul, Deputy Chairman  of the Kyrgyzystan`s Organizing Committee of “Toktogul Year” Osmanbek Artikbayev, The Governor of the Turkish Eskishehir province Asim Tuna in their speeches spoke about these events organized by TURKSOY and importance of them.
Spokesman, Ankara University professor, Gulzura Jumakunova widely spoke about Toktogul`s life and activity.
Speakers, Director of the Azerbaijan Ataturk Center, Associate member of the Azerbaijan National Academy of Science, member of Parliament, professor Nizami Jafarov, professor of Kazakhstan State Pedagogical University named after Abay - Temirhan Tubegenov, Head of the department of Turkish literature of Baku State University  , professor Ramiz Asgar, Associate professor Academy of Sciences of Uzbekistan Zuhriddin İsomuddinov, the representative of Kyrgyzstan in Turksoy Kocageldi  Kuluyev spoke about Toktogul’s works and  works presented today that were translated into 5 languages.
Then, Toktogul medals were presented from the general secretary of TURKSOY Dusen Kaseinov and  Deputy Chairman ofthe Kyrgyzstan’s Organizing Committee “Toktogul” Osmanbek Artıkbayev, to the Minister of Culture and Tourism Abulfas Karayev, Deputy Secretary-General of the Turkish council Adakhan Madumarov, Chairman of the Writers Union  Anar, Turkish Culture and Tourism Ministry undersecretary  Nihat Gul, Director of the Azerbaijan National Library Karim Tahirov, Governor of Turkish Eskishehir province Gungor Asim Tuna, Director of the Azerbaijan Ataturk Center Nizami Jafarov, and translator of the book.