Qırğız şairi, ozan və bəstəkarı Toktakul Satılqanovun 150 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans
09-12-2014
Dekabr ayının 9-da Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, TÜRKSOY və Azərbaycan Milli Kitabxanasının təşkilatçılığı ilə qırğız şairi, ozan və bəstəkarı Toktakul Satılqanovun 150 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans və Toktakulun TÜRKSOY tərəfindən türk dilinə tərcümə olunmuş Toktokul Satılqanov “Seçilmiş əsərləri” və Türkiyə Əskişehir valiliyi tərəfindən Toktakulun 6 dildə (Azərbaycan, türk, özbək, qazax, qırğız, türkmən) nəşr edilmiş “Şeirə, nəğməyə çevrilən ömür” kitablarının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri Milli Kitabxanın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamladı, giriş üçün sözü Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Naziri cənab Əbülfəs Qarayevə verdi. Nazir öz çıxışında TÜRKSOY tərəfindən belə tədbirlərin keçirilməsini alqışlamış, hər bir türk xalqının tarixində olan ölməz dahilərinin öyrənilməsi və gələcək nəsillərə çatdırılması məqsədi ilə keçirilən belə tədbirlərin davamlı olmasını arzuladı.
Sonra Toktakul haqqında 5 dəqiqəlik film nümayiş olundu. Filmin nümayişindən sonra Qırğızıstanın komuz sənətçisi öz çıxışı ilə tədbirə ovqat qatdı.
TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov, Türk Şurasının Baş katibinin müavini Adaxan Madumarov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin müsteşar yardımcısı Nihat Gül, Qırğızıstan “Toktoqul ili” Dövlət Təşkilat Komitəsinin sədr müavini Osmanbek Artıkbayev, Türkiyənin Əskişəhir valisi Güngör Asim Tuna çıxışlarında TÜRKSOY təşkilatı tərəfindən keçirilən tədbirlərdən, bu tədbirlərin əhəmiyyətindən danışdılar.
Məruzəçi Ankara Universitetinin professoru Gülzura Cumakunova Toktakulun həyat və yaradıcılığı haqqında geniş danışdı.
Çıxışçılar Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili, professor Nizami Cəfərov, Abay adına Qazaxıstan Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru Temirhan Tebegenov, Bakı Dövlət Universitetinin Türk xalqları ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Ramiz Əsgər, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının dosenti Zuhriddin İsomuddinov, Qırğızıstanın TÜRKSOY-dakı nümayəndəsi Kocagəldi Kuluyev Toktakul yaradıcılığından, onun əsərlərindən, bu gün təqdimatı keçirilən əsərlərinin 5 dilə tərcümə olunmasından bəhs etdilər.
Sonra TÜRKSOY-un Baş katibi Düsen Kaseinov və Qırğızıstan “Toktoqul ili” Dövlət Təşkilat Komitəsinin sədr müavini Osmanbek Artıkbayev tərəfindən Mədəniyyət və Turizm Naziri cənab Əbülfəs Qarayevə, Türk Şurasının Baş katibinin müavini Adaxan Madumarova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anara, Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin müsteşar yardımcısı Nihat Gülə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirova, Türkiyənin Əskişəhir valisi Güngör Asim Tuna, Azərbaycan Atatürk Mərkəzinin direktoru, Nizami Cəfərova və kitabın tərcüməçilərinə Toktakul medalları təqdim edildi.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Toktakul Saltıkanovun Milli Kitabxanaın fondunda mühafizə olunun kitablarından ibarət sərgi ilə tanış oldular.

Научная конференция, посвященная 150-летию со дня рождения киргизского поэта, ашуга и композитора Токтакула Сатылганова
09-12-2014
9 декабря в Азербайджанской Национальной Библиотеке состоялась международная научная конференция, посвященная 150-летию со дня рождения  киргизского поэта, ашуга и композитора Токтакула Сатылганова. Мероприятие было организовано Азербайджанской Национальной Библиотекой совместно с Министерством Культуры и Туризма и  ТЮРКСОЙ. Также состоялась презентация переведенных на турецкий язык по инициативе ТЮРКСОЙ «Избранных произведений» Токтокула Сатылганова, и изданной на 6 языках (азербайджанском, турецком, узбекском, казахском и киргизском) по инициативе мэрии турецкого города Аскишехира книги Токтокула «Жизнь, воплощенная в стихи и песни».
Директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей, а затем предоставил слово Министру Культуры и Туризма Азербайджанской Республики господину Абульфасу Караеву. Министр подчеркнул важность проведения подобных мероприятий в деле изучения и популяризации исторического наследия великих деятелей тюркского мира, и пожелал, чтобы такие мероприятия проводились бы как можно чаще.
Затем был продемонстрирован 5-минутный фильм о Токтакуле, после чего прозвучали народные мелодии в исполнении мастеров игры на комузе из Кыргызстана.
Выступившие: Генеральный секретарь ТЮРКСОЙ Дюшен Касеинов, заместитель Генерального Секретаря Турецкого Совета Адахан Мадумаров, Председатель Союза Писателей Азербайджана Анар, заместитель председателя Киргизского Государственного Организационного Комитета «Год Токтокула» Османбек Артыкбаев, мэр города Аскишехира Гюнгор Асим Туна говорили о важности и своевременности проведения подобных мероприятий.
Профессор Университета Анкары Гюльзура Джумакулова подробно рассказала о жизни и творчестве Токтокула Сатылганова.
Выступившие затем: директор Азербайджанского Центра Ататюрка, член-корреспондент НАНА, народный депутат, профессор Низами Джафаров, профессор Государственного Педагогического Университета Казахстана им.Абая Темирхан Тебегенов, заведующий кафедрой литературы тюркских народов Бакинского Государственного Университета, профессор Рамиз Аскер, доцент АН Узбекистана Зухриддин Исомуддинов, представитель Кыргызстана в ТЮРКСОЙ Коджагелды Кулиев подробно анализировали творчество Токтокула Сатылганова, о том, что его произведения переведены на многие языки.
Затем Генеральный Секретарь ТЮРКСОЙ Дюшен Касеинов и заместитель председателя Киргизского Государственного Организационного Комитета «Год Токтокула» Османбек Артыкбаев вручили медали  им. Токтакула Министру Культуры и Туризма Азербайджанской Республики, господину Абульфасу Караеву, заместителю Генерального Секретаря Турецкого Совета Адахану Мадумарову, Председателю Союза Писателей Азербайджана Анару, мэру города Аскишехира Гюнгору Асим Туна, директору Азербайджанского Центра Ататюрка Низами Джафаров, директору Азербайджанской Национальной Библиотеки Кериму Тахирову, а также авторам переводов книги поэта.
В конце мероприятия участники ознакомились с книжной выставкой, на которой были представлены произведения Сатылганова из фонда Национальной Библиотеки.