Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Dan Yanku (Dan Iancu) və səfirliyin diplomatik müşaviri Mihaela Yanku Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar.
13-07-2017
İyul ayının 13-də Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Dan Yanku (Dan Iancu) səfirliyin diplomatik müşaviri Mihaela Yanku Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar. Qonaqları Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qarşılamışdır. İki ölkə arasındakı yüksək səviyyədə uğurlu qarşılıqlı əlaqələrdən bəhs edən direktor Kərim Tahirov sentyabr ayında  Bakıda keçiriləcək V Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasında Rumıniyanın iştirak edəcəyini alqışlamışdır. Eyni zamanda sərgi çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Rumıniya Milli Kitabxanası arasında imzalanması planlaşdırılan Anlaşma Memorandumundan danışan direktor bu sənədin hər iki ölkənin milli kitabxanaları arasında əlaqələrin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyini və Rumıniya Milli Kitabxanasının fondunda mühafizə olunan Azərbaycana dair əlyazmalarının və digər materialların öyrənilməsinə yol açacaqdır.
Dana sonra səfir Dan Yanku sərgi ilə bağlı Rumıniya Milli Kitabxanasından gələcək olan nümayəndə heyətini maraqlandıran sualları bildirmişdir. O qeyd etmişdir ki, V Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkasında Rumıniya Milli Kitabxanası 3 nəfərlik nümayəndə heyəti ilə - Rumıniya Milli Kitabxanasının baş direktoru, İnstitusional inkişaf şöbə müdiri və Kollesiyaların təşkili şöbəsinin müdiri iştirak edəcəklər. Həmçinin sərgi-yarmarka çərçivəsində təşkil olunacaq “Kitabxanalar üçün yeni çağırışlar, yeni ideyalar, yeni tələblər: Kitab, mütaliə, innovasiyalar” adlı beynəlxalq elmi-praktik konfransda İnstitusional inkişaf şöbə müdirinin məruzə ilə çıxış edəcəyini bildirmişdir. Direktor Kərim Tahirov  qonaqları maraqlandıran bütün sualları ətraflı cavablandırmışdır.
Görüş zamanı professor Kərim Tahirov Rumıniya Milli Kitabxansında Azərbaycana dair bir sıra qiymətli əlyazmaların olduğunu, lakin mütəxəssis olmaması səbəbindən onların araşdırlmadığını və kataloqlaşdırılmadığını qeyd etmişdir. O gələcəkdə Rumıniya Milli Kitabxansaına bu məsələ ilə bağlı iki nəfər mütəxəssisin göndərilə biləcəyini, həmin əlyazmaların araşdırılmasının həm Azrbaycan Milli Kitabxanası üçün, həm də Rumıniya Milli Kitabxansı üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini və bunun iki ölkə arasındakı əlaqələrin daha da möhkəmləndirəcəyini bildirmişdir.
Daha sonra Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən qonağa “Azərbaycan Milli Kitabxanası Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində) və “Azərbaycan. Xalçaları dünya muzeylərində”(ingilis dilində) və Azərbaycan minatürləri (ingilis dilində) kitabları hədiyyə verilmişdir. Səfir də həmçinin Rumın dilində kitabları Milli Kitabxanaya hədiyyə etmiş və görüşdən məmnunluğunu bildirmişdir.

13 июля Азербайджанскую Национальную Библиотеку посетили Чрезвычайный и Полномочный Посол Румынии в Азербайджанской Республике господин Дан Янку (Дан Ианку) и дипломатический советник посольства Михаэла Янку. Гостей встретил директор Национальной Библиоте
13-07-2017
13 июля Азербайджанскую Национальную Библиотеку посетили Чрезвычайный и Полномочный Посол Румынии в Азербайджанской Республике господин Дан Янку (Дан Ианку) и дипломатический советник посольства Михаэла Янку. Гостей встретил директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. Говоря о высоком уровне азербайджано-румынских культурных связей, Керим Тахиров с радостью отметил, что Румыния будет участвовать в 5-й Международной Книжной Выставке-Ярмарке, которая состоится в Баку в сентябре нынешнего года. Помимо этого, в рамках выставки-ярмарки намечено подписание Меморандума, который послужит еще большему упрочению связей между национальными библиотеками обеих стран и позволит тщательнее изучить материалы и рукописи об Азербайджане, хранящиеся в фонде Национальной Библиотеки Румынии.
Затем, посол Румынии Дан Янку задал ряд вопросов, касающихся представительской группы, которая прибудет из Национальной Библиотеки Румынии на ярмарку-выставку. Он, в частности, отметил, что из Национальной Библиотеки Румынии планируется приезд группы из трех человек: генеральный директор Национальной Библиотеки Румынии, заведующий отделом институционального развития и заведующий отделом организации коллегий. Кроме того, на намечающейся в рамках выставки-ярмарки международной научно-практической конференции «Новые вызовы, новые идеи, новые требования для библиотек: Книга, чтение, инновации» с докладом выступит заведующий отделом институционального развития. Директор Керим Тахиров ответил на все интересующие гостя вопросы.
Во время встречи, Керим Тахиров отметил, что в Румынской Национальной Библиотеке хранится ряд ценных для Азербайджана рукописей, но за не имением соответствующих специалистов, они пока не исследованы и не систематизированы. «В дальнейшем планируется командировать в Национальную Библиотеку Румынии двух специалистов высшего класса для изучения и оценки рукописей. Это, как мне кажется,  будет иметь большое значение, как для Румынии, так и для Азербайджана и способствует упрочению культурных связей между двумя странами», - подчеркнул далее Тахиров.
Затем высокому гостю были преподнесены подарки: «Азербайджанская Национальная Библиотека. Фотоальбом» (на азербайджанском, английском и русском языках); «Азербайджанские ковры в музеях мира (на английском языке) и «Азербайджанские миниатюры»(на английском языке).Посол же в свою очередь подарил Азербайджанской Национальной Библиотеке книги на румынском языке и выразил глубокое удовлетворение встречей.