Sentyabr ayının 30-da Çexiya Milli Kitabxanasının direktoru cənab Petr Kroupa Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul edərək, görüşdən məmnunluğunu bildirmiş, kitabxana haqqında ətraflı məlumat verərək, kitabxananın həm də milli mətbuatın arxiv fondunun yaradıcısı olduğunu, respublikanın kitabxanaları üçün metodik mərkəz olduğunu söyləmişdir.
Cənab Petr Kroupa Çexiya Milli Kitabxanasının fondunda Azərbaycana aid ədəbiyyatın qorunduğunu söyləmişdir.  O, gələn il N.Gəncəvinin əsərlərindən ibarət sərginin Praqada təşkil olunmasını təklif etmişdir. K.Tahirov həmin sərginin həm də 2017-ci ilin sentyabr ayında keçiriləcək V Bakı Beynəlxalq kitab sərgi yarmarkası ərəfəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasında nümayış olunmasını təklif etmişdir. O, həm də Çexiya Milli Kitabxanasında qorunan Azərbaycana aid qədim əlyazmaların, Azərbaycan klassiklərinin əsərlərinin kataloqunu 3 dildə: Azərbaycan, çex və ingilis dilində çap olunmasını təklif etmiş və cənab Kroupa bu Layihəni bəyənərək dəstəkləmişdir.
Cənab Kroupa Milli Kitabxana və  onun yeni layihəsi olan “Açıq kitabxana” ilə tanış  olmuşdur. O, “Açıq kitabxana”nı bəyənmiş, çox maraqlı və əhəmiyyətli layihə olduğunu söyləyərək, belə bir layihənin Praqada da həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır.
Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), Azərbaycan (ingilis dilində) və  mədəniyyət obyektlərini özündə əks etdirən xəritə qonağa hədiyyə verilmişdir.

On September 30, director of the National Library of the Czech Republic Mr. Petr Kroupa had been in the National Library.
30-09-2016
On September 30, director of the National Library of the Czech Republic Mr. Petr Kroupa had been in the National Library. Director of the National Library professor Karim Tahirov welcomed the guest, expressed his satisfaction with the meeting, and gave detailed information about the library. He mentioned that the national library was the founder of the archive fund of the national press, and it was the methodical centre for the libraries of the republic.
Mr. Petr Kroupa said that books related to Azerbaijan were protected in the fund of the National Library of the Czech Republic. He suggested organizing an exhibition consisting of the works of Nizami Ganjavi in Prague next year. K.Tahirov suggested displaying the same exhibition in Azerbaijan National Library on the eve of the V Baku International Book Exhibition-Fair which would be held in September, 2017. He also suggested publishing of catalogue of the works of Azerbaijan classics and ancient manuscripts related to Azerbaijan that protected in the National Library of the Czech Republic, in three languages: in Azerbaijani, Czech and English languages. Mr. Kroupa appreciated this project.
Mr.Kroupa reviewed the National Library and its new project “Open Library”. He loved the “Open Library”, said that it was very exciting and important project, and stressed that it was very important to make such a project in Prague too.
In the end, Azerbaijan National Library “Photo Album” (in Azerbaijani, English and Russian languages), “Azerbaijani cuisine” book (in English) and a map of cultural objects of Azerbaijan were presented to the guest.