Milli Kitabxanada görkəmli Azərbaycan dramaturqu, nasir, maarif xadimi, yazıçı və pedaqoq Süleyman Sani Axundovun anadan olmasının 150 illik yubileyi münasibətilə “Süleyman Sani Axundov – 150” adlı ənənəvi kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Süleyman Sani Axundovun hekayələri, povestləri, elmi-publisistik materialları, görkəmli dramaturqun həyatı, mühiti, ömür yolu, şəxsiyyəti, bədii yaradıcılığı, dünyagörüşü, müasirləri ilə əlaqələri və s. haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Süleyman Sani Axundov 1875-ci ildə Şuşada bəy ailəsində anadan olub. 1885-ci ildə Qori Müəllimlər Seminariyasına daxil olub, burada milli, klassik rus və dünya ədəbiyyatı ilə tanış olub. 1894-cü ildə seminariyanı bitirərək Bakıda III dərəcəli rus-tatar məktəbində müəllim işləməyə başlayıb.
1906-cı ildə Bakıda müəllimlərin I qurultayında fəal iştirak edib, ərəb əlifbasının islahı və ana dilində proqram tərtib etmək təşəbbüsləri ilə çıxış edib, ana dilində proqram tərtib etmək üçün yaradılan komissiyaya seçilib. 1908-ci ildə A.Şaiq, M.Mahmudbəyov və digər maarif xadimləri ilə birlikdə “İkinci il” dərsliyini tərtib edib.
1918-ci ildə Azərbaycanın ilk Maarif komissarı, 1920-ci ildə isə Qarabağ vilayət maarif şöbəsinin müdiri olub. Onun rəhbərliyi ilə Qarabağ və Zəngəzurda məktəblər, uşaq evləri, klublar və digər mədəni-maarif ocaqları açılıb.
1922-ci ildə S.Sani M.Mahmudbəyov, S.Əbdürrəhmanzadə, F.Ağazadə, A.Şaiq və Ə.Əfəndizadə ilə birlikdə “Yeni türk əlifbası” dərsliyini yazıb və “Azərbaycan ədib və şairlər ittifaqı”nın sədri seçilib.
Süleyman Sani Axundov dramaturgiyaya M.F.Axundovun “Hacı Qara” əsərinin təsiri ilə yazdığı “Tamahkar” komediyası ilə gəlib. 1906-cı ildə “Dibdat bəy” və “Türk birliyi” komediyalarını qələmə alıb. Yazıçı “Qorxulu nağıllar” (1912–1914) silsiləsi ilə Azərbaycan uşaq ədəbiyyatında forma, məzmun, üslub yenilikləri gətirib. Onun “Laçın yuvası” (1921), “Cərxi-fələk” (1921), “Qaranlıqdan işığa” (1921), “Eşq və intiqam” (1922) dramları və “Molla Nəsrəddin Bakıda” (1921), “Şahsənəm və Gülpəri” (1921), “Bir eşqin nəticəsi” (1922), “Yeni həyat” (1923) komediyaları ədəbiyyat tarixində özünəməxsus yer tutur.
1923–1935-ci illərdə yazdığı “Qan bulağı”, “Ümid çırağı”, “Cəhalət qurbanı”, “Nə üçün?”, “Təbrik”, “Sona xala”, “Namus”, “Mister Qreyin köpəyi” və digər hekayələri Azərbaycan nəsrinin ilk nümunələrindəndir.
1932-ci ildə Azərbaycan Mərkəzi İcraiyyə Komitəsi Süleyman Sani Axundovun pedaqoji, ədəbi və ictimai-mədəni fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək ona “Əmək qəhrəmanı” fəxri adını verib.

В Национальной Библиотеке открылась традиционная книжная выставка под названием «Сулейман Сани Ахундов — 150», посвящённая 150-летию со дня рождения выдающегося азербайджанского драматурга, прозаика, просветителя, писателя и педагога Сулеймана Сани Ахундова.
На выставке представлены рассказы, повести и научно-публицистические материалы Сулеймана Сани Ахундова, а также книги на азербайджанском и других языках о жизни, окружении, жизненном пути, личности, художественном творчестве, мировоззрении и связях выдающегося драматурга с современниками.
Отметим, что Сулейман Сани Ахундов родился в 1875 году в Шуше в семье бека. В 1885 году он поступил в Горийскую учительскую семинарию, где познакомился с национальной, классической русской и мировой литературой. В 1894 году окончил семинарию и начал работать учителем в русско-татарской школе III разряда в Баку.
В 1906 году он активно участвовал в первом съезде учителей в Баку, выступил с инициативами по реформированию арабского алфавита и составлению учебных программ на родном языке, был избран в комиссию, созданную для этой цели. В 1908 году совместно с А. Шаигом, М. Махмудбековым и другими просветителями подготовил учебник «Второй год».
В 1918 году Сулейман Сани Ахундов стал первым комиссаром просвещения Азербайджана, а в 1920 году — заведующим отделом народного образования Карабахской губернии. Под его руководством в Карабахе и Зангезуре были открыты школы, детские дома, клубы и другие культурно-просветительные учреждения.
В 1922 году С.Сани совместно с М. Махмудбековым, С. Абдуррахманзаде, Ф. Агазаде, А. Шаигом и А. Эфендизаде написал учебник «Новый тюркский алфавит» и был избран председателем «Союза азербайджанских писателей и поэтов».
В драматургию Сулейман Сани Ахундов пришёл под влиянием М.Ф.Ахундова. Произведение Мирзы Фатали «Хаджи Кара» вдохновило С.С.Ахундова на написание комедии «Корыстолюбец». В 1906 году он создал комедии «Дибдат-бей» и «Тюркское единство». Циклом «Страшные сказки» (1912–1914) писатель внёс новаторские элементы в форму, содержание и стиль азербайджанской детской литературы.
Его драмы — «Орлиное гнездо» (1921), «Колесо судьбы» (1921), «Из тьмы к свету» (1921), «Любовь и месть» (1922), а также комедии — «Молла Насреддин в Баку» (1921), «Шахсэнам и Гюльпери» (1921), «Последствие одной любви» (1922), «Новая жизнь» (1923) — занимают особое место в истории азербайджанской литературы.
В 1923–1935 годах он написал рассказы «Кровавый родник», «Свет надежды», «Жертва невежества», «Почему?», «Поздравление», «Тётушка Сона», «Честь», «Собака мистера Грея» и другие, которые относятся к числу первых образцов азербайджанской прозы.
В 1932 году Центральный исполнительный комитет Азербайджана высоко оценил педагогическую, литературную и общественно-культурную деятельность Сулеймана Сани Ахундова, присвоив ему почётное звание «Герой труда».