Türkmənistan Dövlət Universitetində Səməd Vurğunun 120 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Türkmənistanda Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində iyunun 5-də Türkmənistan Dövlət Universitetində görkəmli söz ustadı, dramaturq, ictimai xadim, akademik, SSRİ Dövlət mükafatları laureatı, Xalq şairi Səməd Vurğunun (1906-1956) anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Türkmənistan Dövlət Universitetinin rəhbərliyi, Filologiya fakültəsinin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Tədbirin moderatoru Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi Əməkdar mədəniyyət işçisi İlqar Fəhmi Səməd Vurğunun həyat və yaradıcılığı haqqında qısa məlumat verib. Deyib ki, Səməd Vurğun bənzərsiz yaradıcılığı ilə XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafında müstəsna rol oynayıb.
Sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlının “Səməd Vurğun və Türk dünyası” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Bildirilib ki, Azərbaycanın ədəbi fikir salnaməsində xüsusi yer tutan Səməd Vurğunun çoxşaxəli fəaliyyətinin qayəsində azərbaycançılıq amalı dayanır. Böyük söz ustası ana dilinin saflığı uğrunda dönmədən mübarizə aparıb, xalq yaradıcılığının tükənməz xəzinəsindən bəhrələnməklə bu dilin bütün məna gözəlliklərini özündə əks etdirən, dərin bəşəri-ictimai məzmuna malik qiymətli əsərlər qələmə alıb.
Qeyd olunub ki, keçmişə ehtiram və gələcəyə inam S.Vurğunun yaradıcılığında xüsusi yer tutur. Şairin əsərləri XX əsrin 50-ci illərində türkmən dilinə tərcümə edilərək nəşr olunubib, pyesləri Türkmənistan teatrında səhnələşdirilib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Türkmənistan parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü, siyasi elmlər doktoru, professor Hikmət Məmmədov “Səməd Vurğunun yaradıcılığında vətən mövzusu” adlı məruzəsində bildirib ki, Xalq şairinin ədəbi irsi əsasən ana yurdun tərənnümündən ibarətdir. Söz sənətkarının əsərləri bu gün də insanları öz vətənini sevməyə səsləyir.
“Azərbaycan və Türkmənistan ədəbi əlaqələrinin inkişafı, ədəbiyyat mübadiləsi" mövzusunda çıxış edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov ədəbiyyatın xalqlar arasında mədəni körpülərin qurulmasında mühüm rol oynadığını bildirib.
AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun professoru Rahibə Əliyeva, Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Töhfə Talıbova da Xalq şairinin zəngin irsinin ideya-bədii xüsusiyyətlərindən söz açıblar.

В Государственном университете Туркменистана состоялось мероприятие, посвящённое 120-летию Самеда Вургуна.
В рамках Дней культуры Азербайджана в Туркменистане 5 июня в Государственном университете Туркменистана состоялось мероприятие, посвящённое 120-летию со дня рождения выдающегося мастера слова, драматурга, общественного деятеля, академика, лауреата государственных премий СССР, народного поэта Самеда Вургуна (1906–1956).
В мероприятии приняли участие: руководство университета, профессорско-преподавательский состав и студенты филологического факультета.
Руководитель мероприятия, секретарь Союз писателей Азербайджана, заслуженный работник культуры Ильгар Фахми, представил краткую информацию о жизни и творчестве Самеда Вургуна, отметив его исключительную роль в развитии азербайджанской литературы XX века.
Затем был заслушан доклад научного секретаря Института литературы имени Низами Гянджеви Национальной Академии наук Азербайджана, кандидата филологических наук, доцента Айгюн Багирлы на тему «Самед Вургун и тюркский мир».
Отмечалось, что в основе многогранной деятельности Самеда Вургуна лежит идея азербайджанства. Поэт последовательно боролся за чистоту родного языка и, опираясь на богатство народного творчества, создал произведения, отличающиеся глубоким гуманистическим содержанием. Подчёркивалось, что уважение к прошлому и вера в будущее занимают особое место в его творчестве. Его произведения были переведены на туркменский язык и изданы в 1950-х годах, а пьесы ставились в театрах Туркменистана.
Депутат Милли Меджлиса Азербайджана, член парламентской группы дружбы Азербайджан–Туркменистан, доктор политических наук, профессор Хикмет Мамедов в докладе «Тема Родины в творчестве Самеда Вургуна» отметил, что литературное наследие поэта в основном посвящено воспеванию родной земли и воспитывает в читателях чувство патриотизма.
Директор Национальной Библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров, выступивший на тему развития литературных связей между Азербайджаном и Туркменистаном, подчеркнул важную роль литературы в укреплении культурных мостов между народами.
Профессор Института архитектуры и искусства НАНА Рахиба Алиева и доцент Института литературы имени Низами Гянджеви Тохфа Талыбова также рассказали о идейно-художественных особенностях богатого наследия народного поэта.
Туркменские студенты читали стихи поэта на азербайджанском и туркменском языках.
Исполнитель художественного чтения Гусейнага Асланов представил образцы поэтического наследия Самеда Вургуна.