Milli Kitabxanada “Ustad sənətkar Aşıq Ələsgər” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
02-07-2021
Bu il Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi, qüdrətli söz ustadı Aşıq Ələsgərin anadan olmasının 200 illiyi tamam olur.
Aşıq Ələsgər çoxəsrlik keçmişə malik aşıq sənəti ənənələrinə ən yüksək bədii-estetik meyarlarla yeni məzmun qazandırmış, xalq ruhuyla həmahəng əsərləri ilə Azərbaycanın mədəni sərvətlər xəzinəsinə misilsiz töhfələr bəxş etmişdir. Aşıq Ələsgər çox sayda yetirmələrindən ibarət bir məktəb formalaşdırmış və gələcəyin məşhur el şairlərinə qüvvətli təsir göstərmişdir. Azərbaycan aşıq sənətinin ümumbəşəri dəyərlər sırasında qorunan dünya qeyri-maddi mədəni irs nümunələri siyahısına salınması həm də Aşıq Ələsgər sənətinə ehtiramın təzahürüdür.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Aşıq Ələsgərin 200 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Ustad sənətkar Aşıq Ələsgər” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənəd”, “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Ələsgərəm, hər elmdən halıyam”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Aşıq Ələsgər haqqında”, “Aşıq Ələsgərin söz xəzinəsindən incilər”, “Aşıq Ələsgərin sözlərinə yazılmış musiqi əsərləri”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/A.Elesger/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена электронная база данных в онлайн режиме под названием «Выдающийся Мастер слова - Ашуг Алескер».
02-07-2021
В этом году исполняется 200 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанского ашугского искусства, поэта-импровизатора Ашуга Алескера.
Ашуг Алескер привнес в многовековые традиции ашугской поэзии, новое содержание, наполненное высочайшими художественно-эстетическими ценностями. Своими, созвучными национальному духу произведениями, он внес колоссальный вклад в сокровищницу культуры Азербайджана. Ашуг Алескер сформировал школу с большим количеством воспитанников и оказал сильное влияние на известных народных поэтов будущего.  Включение азербайджанского ашугского искусства в список всемирного нематериального культурного наследия человечества, также является проявлением уважения к искусству Ашуга Алескера.
Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики «О проведении 200-летия Ашуга Алескера» и Плану мероприятий Министерства культуры, сотрудниками Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовлена ​​электронная база данных, под названием «Выдающийся Мастер слова - Ашуг Алескер».  Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Основные даты жизни и творчества», «Я - Алескер, я бедным помогаю», «Знаменитые личности об Ашуге Алескере», «Жемчужины из сокровищницы искусства Ашуга Алескера», «Музыкальные произведения, написанные на слова Ашуга Алескера », «Его произведения»,«О нас», «Увековечение памяти» и « Видеогалерея ».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/A.Elesger/index.html .