V Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi -Yarmarkası çərçivəsində növbəti tədbirlər
Sentyabr ayının 29-da Milli Kitabxanada V Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində “Kitabxanalar üçün yeni çağırışlar, yeni ideyalar, yeni tələblər: kitab, mütaliə, innovasiyalar” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans,  TÜRKSOY-la birgə Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən çap olunmuş “Molla Pənah Vaqif dünya dillərində” kitabının təqdimatı və  Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Rusiya Milli Kitabxanası və Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Misir Milli Kitabxana və Arxivi arasında Memorandumların imzalanma mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq V Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası və yarmarka çərçivəsində keçirilən beynəlxalq elmi konfransa qatıldığı üçün həmkarlarına təşəkkürünü bildirmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirinın birinci müavini  Vaqif Əliyev konfrans iştirakçılarını salamlamış, keçirilən beynəlxalq konfransların təcrübə müdabiləsində əvəzsiz xidmətlərindən danışmışdır. Mədəni əlaqələrin qurulması, inkişafının önəmindən danışan nazir müavini bu istiqamətdə milli kitabxanaların xidmətlərini xüsusi vurğulamışdır.
Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Rusiya Milli Kitabxanası və Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Misir Milli Kitabxana və Arxivi arasında Memorandumların imzalanma mərasimi keçirilmiş, Rusiya Milli Kitabxanasının direktoru Aleksandr Vislıy və Misir Milli Kitabxana və Arxivinın sədri Əhməd Əl-Şuki  milli kitabxanalar arasında əməkdaşlığın daha da genişlənməsinin, kitab mübadiləsinin, qarşılıqlı kitab sərgilərinin, konfransların keçirilməsinin vacibliyini vurğulamışlar.
TÜRKSOY-la birgə Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən çap olunmuş “Molla Pənah Vaqif dünya dillərində” kitabının təqdimat mərasimində TÜRKSOY-un Azərbaycan təmsilçisi Elçin Qafarlı çıxış edərək Baş katib Düsen Kaseinovun salamlarını tədbir iştirakçılarına çatdırmışdır. O, kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə minnətdarlığını bildirmiş, TÜRKSOY-un təltiflərini təqdim etmişdir.
Ön sözün müəllifi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli 2017-ci ilin YUNESKO-tərəfindən,  türk dünyasında isə TÜRKSOY tərəfindən Molla Pənah Vaqif ili elan olunmasını xatırlatmış,  şairin zəngin yaradıcılığından danışmışdır.
Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, akademik Nizami Cəfərov  çıxış edərək türk dünyasının dahi şəxsiyyətlərinin yad edilməsinin önəmini vurğulamışlar.
“Kitabxanalar üçün yeni çağırışlar, yeni ideyalar, yeni tələblər: kitab, mütaliə, innovasiyalar” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans öz işinə başlamışdır.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktor müavini  Ədibə İsmayılova “Oxucuların elektron informasiya tələbatının ödənilməsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının rolu”, Türkiyə Milli Kitabxanasının direktoru Zülfi Toman  “Modern dünyada mütaliə problemlərində sosial-mədəni əlaqələr”, Misir Milli Kitabxana və Arxivinin sədri, dok Əhməd Əl-Şuki  “Misirin Milli Kitabxana və Arxivi: yeni baxışlar”, Rusiya Milli Kitabxanasının baş direktoru Aleksandr Vislıy “Rusiyanın milli elektron kitabxanası”, Malayziya Milli Kitabxanasının baş direktoru Nafisah binti Əhməd  “Oxuculara kitabxana-informasiya  xidmətinin təşkilində innovasiyaların rolu”, Moldova Milli Kitabxanasının baş direktoru Yelena Pintiley  “Moldova Respublikasının kütləvi kitabxanalarının işində innovasiya prosesləri və yeni metodlar”, Bosniya və Herseqovinanın milli və universitet kitabxanasının direktoru, dok.İsmet Ovcina “Yeni informasiya texnologiyalarının kitabxanalara təsiri”, Belarus Milli Kitabxanasının direktor müavini, pedaqoji elmlər namizədi, dosent Tatyana Кузминич “Belarus kitabxanalarının informasiya-resurs bazalarının korporativliyi  həmin kitabxanaların uğurlu inkişaf şərtidir”, Britaniya kitabxanasının Türk dili və türkdilli kolleksiyalar üzrə kuratoru Michael Erdman “Keçmişə baxış: qeyri-standart şriftlərdə erkən Sovet türk nəşrlərinin kataloqlaşdırılması”, ABŞ-ın Koliforniya ştatının Los Anceles Universitetinin (UCLA) kitabxanasının Orta Şərq, Cənubi və Mərkəzi Asiya, Qafqaz və islamşünaslıq üzrə kitabxanaçısı Devid HörşUCLA kitabxana kolleksiyaları: ənənəvi və innovative”, Özbəkistan Milli Kitabxanasının Nəşriyyat-poliqrafiya xidmətinin rəhbəri Farrux Musayev  “Özbəkistan Milli Kitabxanasının nəşriyyat fəaliyyəti” adlı məruzə ilə çıxış etmişlər.

On September 29, within the framework of the V Baku International Book Fair, there had been organized an international scientific conference on the theme of “New challenges, new ideas, new requirements for libraries: book, reading, innovations”, presentation of “Molla Panah Vagif in the world languages” book published by TURKSOY and Azerbaijan National Library, and signing ceremony of Memorandums between the Azerbaijan National Library and the National Library of Russia and between the Azerbaijan National Library and the National Library and Archives of Egypt.
Opening the event, director of the National Library professor Karim Tahirov expressed his gratitude to his colleagues for participating in the V Baku International Book Fair and in the international scientific conference.
First Deputy Minister of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan Vagif Aliyev welcomed the participants of the conference, and spoke about the invaluable contributions of those international conferences in sharing experiences. Speaking about the importance of establishing and strengthening cultural relations, Deputy Minister noted the contributions of the national library in this field.
There was held signing ceremony of Memorandums between the Azerbaijan National Library and the National Library of Russia and between the Azerbaijan National Library and the National Library and Archives of Egypt, director of the National Library of Russia Alexander Visliy and the chairman of the National Library and Archives of Egypt Ahmad Al-Shoky highlighted the importance of further expansion of cooperation between the national libraries, book exchange, and organizing joint book exhibitions and conferences. In the presentation ceremony of “Molla Panah Vagif in the world languages” book published by Azerbaijan National Library and TURKSOY, the representative of Azerbaijan in TURKSOY Elchin Gafarli reached out greetings from Secretary General of TURKSOY Dusen Kasseinov to the participants of the event. He expressed his gratitude to everyone who contributed to publishing the book, and presented the awards of TURKSOY.
The author of foreword, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli noted that 2017 has been declared as the year of Molla Panah Vagif by UNESCO, and by TURKSOY in the Turkic world, he also spoke about the poet.
In his speech, head of Ataturk center in Azerbaijan, academician Nizami Jafarov highlighted the importance of remembering the great personalities of the Turkic world.
An international scientific conference on the theme of “New challenges, new ideas, new requirements for libraries: book, reading, innovations” started its work.
Deputy Director at the National Library Adiba Ismayilova delivered a speech entitled “The role of Azerbaijan National Library in the provision of electronic information for readers”, director of the National Library of Turkey, Zulfi Toman “Socio-cultural relations in reading problems in the modern world”, chairman of the National Library and Archive of Egypt, Dr. Ahmad Al-Shoky “The National Library and Archive of Egypt: Challenges and new vision”, Director general of the National Library of Russia, Alexander Visliy “National Digital Library of Russia”, Director General of the National Library of Malaysia, Nafisah Binti Ahmad “the role of innovations in the organization of library-information services for readers”, Director General of the National Library of Moldova, Elena Pintilei “Innovation processes and new methods in the public libraries of the Republic of Moldova”, Director of the National and University Library of Bosnia and Herzegovina, Ismet Ovcina “The effects of new information technologies on libraries”, Deputy Director at the National Library of Belarus, candidate of pedagogical sciences, associate professor Tatjana Kuzminisch “Professionalism of information-resource database of the Belarusian libraries is the successful development of those libraries”, Turkish and Turkic collections curator of the British Library, Michael Erdman “A Blast from the Past: Cataloguing early Soviet Turkic Publications in Non-Standard Scripts”, the librarian for Middle Eastern, South Asian, Central Asian, Caucasus and Islamic studies of UCLA in USA, David Hirsch “UCLA Library Collections: tradition and innovations”, and Head of Publishing and poligraphy services of the National Library of Uzbekistan, Farrukh Musayev made a report about “Publishing activity of the National library of Uzbekistan”.