Milli Kitabxanada Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli simalarından biri, xalq arasında hədsiz şöhrət qazanmış, böyük istedadı, zəngin və hərtərəfli bədii təfəkkürü ilə ölümsüz əsərlər yaratmış ustad sənətkar, Xalq şairi Rəsul Rzanın 115 illik yubileyinə həsr olunmuş “Xalq şairi Rəsul Rza – 115” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə şairin yüksək bədii dəyəri, bəşəriliyi, milliliyi və rəngarəngliyi özündə ehtiva edən əsərləri, tərtibçisi və redaktoru olduğu, tərcümə etdiyi, həyatı və yaradıcılığı haqqında kitablar, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunur.
Xatırladaq ki, Rəsul Rza (Rəsul İbrahim oğlu Rzayev) 19 may 1910-cu ildə Göyçay şəhərində anadan olub. 1927-1937-ci illərdə Zaqafqaziya Kommunist Universitetində, Azərbaycan Dövlət Elmi-Tədqiqat İnstitutunda, Moskva Millətlər İnstitutunda, Ümumittifaq Dövlət Kinematoqrafiya İnstitutunda və s. elm və təhsil ocaqlarında oxuyub.
"Bu gün" adlı ilk şeiri 1927-ci ildə Tiflisdə "Qığılcım" almanaxında dərc olunub və həmin dövrdən başlayaraq müasirlik ruhu ilə seçilən poeziya nümunələri oxucuların diqqətini cəlb etməyə başlayıb. Bundan sonra şairin "Gənc işçi" qəzetinin səhifələrində "Avropanın ölüm çağı", "Arş", "Bir avqusta", "Qara yelin xəbəri" adlı şeirləri dərc edilib.
Böyük Vətən müharibəsi illərində hərbi müxbir işləyən Rəsul Rzanın xalqın qəhrəmanlıq mübarizəsini, qələbəyə inamını əks etdirən "Vətən", "İntiqam! İntiqam…" adlı şer kitabları, "Ölməz qəhrəmanlar", "Qəzəb və məhəbbət", hekayə və oçerk topluları, "Vəfa" pyesi işıq üzü görüb.
"Şerlər" (1959), "Pəncərəmə düşən işıq" (1962), "Duyğular, düşüncələr" (1964), "Dözüm" (1965), "Dünən, bu gün, sabah" (1973), "Güneylər, quzeylər" (1977), "Üzü küləyə" (1979), Şairin "Rənglər" silsiləsi də məşhurdur.
Şairin "Qızılgül olmayaydı" poeması Azərbaycan ədəbiyyatında repressiya qurbanları mövzusunda yazılmış ən dəyərli əsərlərdən biridir. Poemanın mövzusu Müşfiqin həyatı və taleyindən götürülüb.
Yaradıcılıqla yanaşı ictimai-siyasi fəaliyyətlə də məşğul olan Rəsul Rza bir çox dövlət vəzifələrində çalışıb. 1939-cu ildə Azərbaycan Yazıçıları İttifaqının sədri, 1945-1948-ci illərdə Azərbaycan Kinematoqrafiya naziri, 1966-1975-ci illərdə Azərbaycan Ensiklopediyasının baş redaktoru, 1960-1981-ci illərdə Asiya və Afrika Ölkələri ilə Respublika Həmrəylik Komitəsinin sədri olub. 1964-cü ildə SSRİ Yazıçılar İttifaqı İdarə Heyətinin üzvü seçilib.
2005-ci ildən Göyçay şəhərində Rəsul Rzanın ev-muzeyi fəaliyyət göstərir. Bakı küçələrindən biri, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinə aid quru yük gəmisi və Azərbaycanda ədəbiyyat mükafatı Xalq şairi Rəsul Rzanın adını daşıyır.

В Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Народный поэт Расул Рза — 115»
18-05-2025
В Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Народный поэт Расул Рза — 115», посвящённая 115-летнему юбилею одного из ярких представителей азербайджанской литературы, Народного поэта Расула Рзы — мастера, создавшего бессмертные произведения благодаря своему великому таланту и многогранному поэтическому мышлению.
На выставке представлены произведения поэта, отличающиеся высокой художественной ценностью, гуманистической направленностью, национальным колоритом и разнообразием тематики. Кроме того, экспонируются книги – составителем, редактором и переводчиком которых он является, издания о его жизни и творчестве, а также ноты песен, написанных на его стихи. Материалы представлены на азербайджанском и иностранных языках.
Напомним, что Расул Ибрагим оглы Рзаев (Расул Рза) родился 19 мая 1910 года в городе Гёйчай. В 1927–37 годах учился в Закавказском коммунистическом университете, Азербайджанском государственном научно-исследовательском институте, Московском народном институте и Всесоюзном государственном институте кинематографии.
Его первое стихотворение «Сегодня» было опубликовано в издаваемом в Тбилиси альманахе «Гыгылджим». Уже с этого периода внимание читателей стала привлекать его отвечающая духу современности поэзия. Вслед за этим на страницах газеты «Молодой рабочий» были опубликованы его стихи «Век смерти Европы», «Трон», «Первому августа», «Весть о черной ночи».
В годы Великой Отечественной войны вышли в свет книги военного корреспондента Расула Рзы о героической борьбе народа и вере в победу «Родина», «Месть! Месть…», сборники рассказов и очерков «Бессмертные герои», «Ярость и любовь», пьеса «Верность».
Известны также его поэтические сборники «Стихи», «Свет в моем окне», «Мечты, раздумья», «Терпение», «Вчера, сегодня, завтра», «Юг и север», «Навстречу ветру» и т.д.
Поэма «Не было бы розы» – одно из самых ценных произведений в азербайджанской литературе на тему жертв репрессий. Тема поэмы взята из жизни и судьбы Микаила Мушфига.
Наряду с творчеством, Расул Рза занимался общественно-политической деятельностью, работал на различных государственных должностях. В 1939 году он был председателем Союза писателей Азербайджана, в 1945–1948 годах – министром кинематографии Азербайджана, в 1966–1975 годах – главным редактором Азербайджанской энциклопедии, в 1960–1981 годах – председателем Республиканского комитета солидарности со странами Азии и Африки. В 1964 году был избран членом правления Союза писателей СССР.
С 2005 года в городе Гёйчай действует дом-музей Расула Рзы. В честь Народного поэта названы одна из улиц Баку и сухогруз Азербайджанского Каспийского морского пароходства. Также учреждена литературная премия его имени.