Milli Kitabxanada “Zəngilan – İşğaldan azad olundu!” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
20-10-2021
Zəngilanın işğaldan azad edilməsindən 1 il ötür. Keçən il Azərbaycan Ordusunun sentyabrın 27-də başladığı əks-hücum nəticəsində aparılan uğurlu döyüş əməliyyatları ilə oktyabrın 20-də Zəngilan tam olaraq erməni işğalından azad olundu.
Zəngilan Azərbaycan Respublikasının cənub-qərbində Bakı-Culfa-Naxçıvan magistral dəmir və şose yolları üzərində strateji cəhətdən böyük əhəmiyyət kəsb edən bir mövqedə yerləşir. Zəngilan rayonu coğrafi mövqeyinə, torpaq və iqlim xüsusiyyətinə görə füsunkar gözəlliyə, zəngin təbiətə malikdir. Rayonun ərazisi orta və alçaq dağlıq sahədə yerləşərək mürəkkəb və dərəli-təpəli səth quruluşuna malikdir.
Bu tarixi gün münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Zəngilan – İşğaldan azad olundu!” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Zengilan/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Исполняется год со дня освобождения города Зангилан от оккупации. В результате успешной контратаки Азербайджанской армии, начавшейся 27 сентября, 20 октября город Зангилан был полностью освобожден от армянской оккупации.
Зангилан расположен на юго-западе Азербайджанской Республики, на линии магистральных железных и шоссейных дорог Баку-Джульфа-Нахичевань и занимает положение, имеющее очень важное стратегическое значение. Благодаря географическому местоположению, климатической и почвенной характеристике, Зангелан обладает неповторимой красотой и богатейшей природой. Район расположен на средних и низких горных участках, рельефная структура территории района сложная и холмисто-горная.
По случаю этого исторического дня сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «Зангилан освобожден от оккупации!». На виртуальной выставке представлены книги, статьи и фотоматериалы по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Zengilan/index.htm.