Milli Kitabxanada “8 mart - Bеynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual və ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
07-03-2026
7 mart 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada əlamətdar tarixi günlərdən biri olan “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə eyniadlı virtual və ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə Heydər Əliyev və Azərbaycanda qadın siyasəti, tarixə adını yazan Azərbaycan qadınları, Azərbaycan dövlətçiliyində qadınların rolu,  gender bərabərliyi, Azərbaycan qadının idarəsi və mərdliyi, saflığı və sədaqəti,  cəmiyyətimizin həyatında, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlər sisteminin formalaşdırılmasında müstəsna xidmətləri, qadın problemləri, Dünya qadın həmrəyliyi və s. mövzularda Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar,  dövrü mətbuatda çap  olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm    linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
8 Mart - iqtisadi, ictimai və siyasi bərabərlik uğrunda mübarizədə qadınların beynəlxalq həmrəylik günüdür. Beynəlxalq Qadınlar Gününün bayram edilməsi K.Setkinin təklifi ilə 1910-cu ildə sosialist qadınların 2-ci Beynəlxalq konfransında (Kopenhagen) qərara alınıb. Qadınlar günü ilk dəfə 1911-ci ildə Almaniya, Avstriya, İsveçrə və Danimarkada keçirilib. Azərbaycanda isə 1917-ci ildə qeyd edilib.
Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 1998-ci il 14 yanvar tarixində Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradılıb, həmin il sentyabrın 14-də müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında qadınların rolunun artırılmasına böyük təkan verən Azərbaycan Qadınlarının I Qurultayı keçirilib.
2000-ci il martın 6-da “Azərbaycan Respublikasında dövlət qadın siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında” Fərman imzalanıb. Bu tarixi sənəddə qadınlarla kişilərin hüquq bərabərliyi, xüsusilə onların dövlət idarəçilik sistemində layiqli səviyyədə təmsil olunmaları və digər məsələlər mühüm yer tutur.
Bu gün qadın siyasəti dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi ölkəmizdə yüksək səviyyədə həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və I vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində Azərbaycanda gender tərkibli bir dövlət siyasəti formalaşıb. Bu siyasət Azərbaycan qadınının daim irəliyə, tərəqqiyə doğru aparır, onu beynəlxalq aləmdə, dünya qadınlar birliyində layigli bir yerdə saxlayır.

В Национальной Библиотеке пользователям были представлены виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «8 Марта — Международный женский день».
07-03-2026
7 марта 2026 года в Национальной библиотеке пользователям были представлены виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «8 Марта — Международный женский день», приуроченные к этой знаменательной дате.
На выставках представлены литература на азербайджанском и иностранных языках, статьи из периодической печати, фотографии, посвящённые темам: Гейдар Алиев и женская политика в Азербайджане, азербайджанские женщины, оставившие след в истории, роль женщин в государственности Азербайджана, гендерное равенство, управленческие качества женщин, их смелость, чистота и преданность, выдающийся вклад женщин в формирование национально-нравственных ценностей общества, проблемы женщин, международная солидарность женщин и др.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm.
8 Марта — это день международной солидарности женщин в борьбе за экономическое, общественное и политическое равенство. Отмечать Международный женский день предложила Клара Цеткин на 2-й Международной конференции социалистических женщин в 1910 году в Копенгагене. Впервые праздник был проведён в 1911 году в Германии, Австрии, Швейцарии и Дании, а в Азербайджане — в 1917 году.
По инициативе Великого лидера в 1998 году, 14 января, был создан Государственный комитет по проблемам женщин, а 14 сентября того же года состоялся I съезд женщин Азербайджана, значительно укрепивший роль женщин в общественно-политической жизни независимого государства.
6 марта 2000 года был подписан Указ «О реализации государственной политики в отношении женщин в Азербайджанской Республике», в котором особое внимание уделено равенству прав женщин и мужчин, а также достойному представительству женщин в системе государственного управления и другим вопросам.
Сегодня женская политика является неотъемлемой частью государственной политики Азербайджана. Благодаря целенаправленной политике Президента Азербайджанской Республики г-на Ильхам Алиев и первой вице-президента г-жи Мехрибан Алиевой в стране сформирована гендерно ориентированная государственная политика, которая обеспечивает продвижение азербайджанской женщины вперёд, её достойное место на международной арене и в мировой женской солидарности.