Milli Kitabxanada “8 mart - Bеynəlxalq Qadınlar Günü” adlı virtual və ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
07-03-2026
7 mart 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada əlamətdar tarixi günlərdən biri olan “8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü” münasibətilə eyniadlı virtual və ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə Heydər Əliyev və Azərbaycanda qadın siyasəti, tarixə adını yazan Azərbaycan qadınları, Azərbaycan dövlətçiliyində qadınların rolu,  gender bərabərliyi, Azərbaycan qadının idarəsi və mərdliyi, saflığı və sədaqəti,  cəmiyyətimizin həyatında, xalqımızın milli-mənəvi dəyərlər sisteminin formalaşdırılmasında müstəsna xidmətləri, qadın problemləri, Dünya qadın həmrəyliyi və s. mövzularda Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar,  dövrü mətbuatda çap  olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm    linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.
8 Mart - iqtisadi, ictimai və siyasi bərabərlik uğrunda mübarizədə qadınların beynəlxalq həmrəylik günüdür. Beynəlxalq Qadınlar Gününün bayram edilməsi K.Setkinin təklifi ilə 1910-cu ildə sosialist qadınların 2-ci Beynəlxalq konfransında (Kopenhagen) qərara alınıb. Qadınlar günü ilk dəfə 1911-ci ildə Almaniya, Avstriya, İsveçrə və Danimarkada keçirilib. Azərbaycanda isə 1917-ci ildə qeyd edilib.
Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə 1998-ci il 14 yanvar tarixində Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi yaradılıb, həmin il sentyabrın 14-də müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatında qadınların rolunun artırılmasına böyük təkan verən Azərbaycan Qadınlarının I Qurultayı keçirilib.
2000-ci il martın 6-da “Azərbaycan Respublikasında dövlət qadın siyasətinin həyata keçirilməsi haqqında” Fərman imzalanıb. Bu tarixi sənəddə qadınlarla kişilərin hüquq bərabərliyi, xüsusilə onların dövlət idarəçilik sistemində layiqli səviyyədə təmsil olunmaları və digər məsələlər mühüm yer tutur.
Bu gün qadın siyasəti dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi ölkəmizdə yüksək səviyyədə həyata keçirilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və I vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində Azərbaycanda gender tərkibli bir dövlət siyasəti formalaşıb. Bu siyasət Azərbaycan qadınının daim irəliyə, tərəqqiyə doğru aparır, onu beynəlxalq aləmdə, dünya qadınlar birliyində layigli bir yerdə saxlayır.

Virtual and traditional book exhibitions titled “March 8 – International Women's Day” have been presented to users at the National Library.
07-03-2026
On March 7, 2026, virtual and traditional book exhibitions titled “March 8 – International Women's Day” were presented to users at the National Library on the occasion of one of the significant historical dates.
The exhibitions feature literature in Azerbaijani and foreign languages, as well as articles published in periodicals and photographs covering topics such as Heydar Aliyev and women’s policy in Azerbaijan, Azerbaijani women who made history, the role of women in Azerbaijani statehood, gender equality, the strength, integrity, and devotion of Azerbaijani women, their exceptional contributions to society and the formation of national and moral values, women’s issues, and international women’s solidarity.
The virtual exhibition can be accessed via the following link: https://anl.az/el/vsb/8_Mart_Beynelxalq_Qadinlar_Gunu/index.htm
March 8 is a day of international solidarity of women in the struggle for economic, social, and political equality. The celebration of International Women’s Day was proposed by Clara Zetkin at the Second International Conference of Socialist Women held in Copenhagen in 1910. It was first celebrated in 1911 in Germany, Austria, Switzerland, and Denmark, and has been marked in Azerbaijan since 1917.
At the initiative of the National Leader Heydar Aliyev, the State Committee for Women’s Issues was established on January 14, 1998. In the same year, on September 14, the First Congress of Azerbaijani Women was held, giving a strong impetus to increasing the role of women in the socio-political life of independent Azerbaijan.
On March 6, 2000, a decree “On the implementation of state women’s policy in the Republic of Azerbaijan” was signed, emphasizing gender equality and the adequate representation of women in public administration.
Today, women’s policy is successfully implemented in Azerbaijan as an integral part of state policy. As a result of the purposeful efforts of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and First Vice-President Mehriban Aliyeva, a comprehensive gender-oriented state policy has been established, ensuring the continuous progress of Azerbaijani women and strengthening their достойное place in the international community.