Avstraliyanın Məhkəmə işlərinin idarə olunması və elektron kitabxana üzrə beynəlxalq məsləhətçisi cənab Berri Uols yanvar ayının 11-də Milli Kitabxanada olmuşdur.
11-01-2017
Qonağı kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin Elektron kitabxana  Layihəsinin məsləhətçisi olan cənab B.Uols əvvəlcə Layihə haqqında məlumat vermişdir. O, bu elektron  kitabxanada bütün hüquq ədəbiyyatını toplanmaq istədiklərini bildirmiş, eyni zamanda müəllif hüquqlarının qorunmasının zəruriliyinə də toxunmuşdur.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının bu sahədə təcrübəsindən danışan cənab K.Tahirov  beynəlxalq məsləhətçiyə hər sahədə yardım etməyə hazır olduqlarını bildirmişdir. Bir neçə il əvvəl cənab nazirimizin göstərişi əsasında Ali məhkəmənin kitabxanasının yaradılmasında Milli Kitabxananın yaxından iştirak etdiyini bildirmiş, hətta kitabxananı  müəyyən sayda hüquq ədəbiyyatı ilə təmin etdiyini söyləmişdir. Cənab Uols hüququn müxtəlif sahələrinə dair ədəbiyyatın, monoqrafiyaların çapına dəstək olacaqlarını və həmin ədəbiyyatların elektron kitabxanaya yerləşdirəlicəyini bildirmişdir.
Kitabxana ilə tanış olan cənab Uols Azərbaycan oxucularının hüquq sahəsində daha çox hansı ədəbiyyatı oxuduqları, bu sahədə daha çox hansı dövri mətbualta müraciət etdikləri ilə maraqlanmışdır.
Görüşün sonunda beynəlxalq məsləhətçi Elektron kitabxananın yaradılmasında  Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə  əməkdaşlığa ümid etdiyini bildirmiş, oxucular arasında sorğu keçirməyə şərait yaradılmasını xahiş etmişdir.
Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), mədəniyyət obyektlərini özündə əks etdirən xəritə, “Azərbaycan mətbəxi” (ingilis dilində) və b. kitablar qonağa hədiyyə verilmişdir.

Национальную Библиотеку посетил международный советник по электронным библиотекам и управлению судебных дел Австралии господин Берри Уолс.
11-01-2017
11 января Национальную Библиотеку посетил международный советник по электронным библиотекам и управлению судебных дел Австралии господин Берри Уолс.
Гостя принял директор библиотеки господин Керим Тахиров.
Как советник проекта электронной библиотеки Верховного Суда Азербайджанской Республики, господин Б.Уолс вначале представил информацию о Проекте. Он изъявил желание, чтобы в данной электронной библиотеке была собрана вся юридическая литература. Особое внимание он уделил защите авторских прав.
Господин К.Тахиров, говоря об опыте Национальной Библиотеки в этой сфере, выразил готовность помогать господину советнику в осуществлении проекта. Он отметил, что несколько лет назад по указанию господина министра при Верховном Суде была создана библиотека и Национальная Библиотека принимала активное участие в пополнении ее фонда ценной юридической литературой. Господин Уолс заверил, что будет оказывать всяческое содействие в издании и последующем размещении в электронной библиотеке книг и монографий в соответствии с соблюдением авторских прав.
Господин Уолс подробно ознакомился с работой Национальной Библиотеки, поинтересовался, какая литература наиболее востребована, и особенно, какая периодическая литература пользуется наибольшим спросом.
В конце встречи, международный секретарь выразил уверенность, что дружба и сотрудничество с Азербайджанской Национальной Библиотекой будут крепнуть день изо дня, и подчеркнул необходимость проведения опроса среди читателей.
Гостю были преподнесены в дар «Фотоальбом Азербайджанской Национальной Библиотеки» (на азербайджанском, русском и английском языках), карта культурных объектов, книга «Азербайджанская кухня»(на английском языке) и др.книги.