Milli Kitabxanada “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
23-05-2022
Bu gün Azərbaycan Milli Kitabxanasının 99 illik yubileyi tamam olur.
Azərbaycanın baş kitabxanası olan Milli Kitabxana nəinki Qafqazda, yerləşdiyimiz Avropa qitəsində, eləcə də bütün dünyada tanınan ən böyük milli kitabxanalardan və ən iri kitabsaxlayıcılardan biridir.
Kitabxana 1922-ci ildə yaradılmış, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olmuşdur.  Kitabxana yarananda onun fonduna İmperator Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsinin və Bakı İctimai Cəmiyyətinin kitabxanalarının fondlarından 5000 nüsxə kitab verilmişdir.
1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilmişdir.
İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənmiş, onlarca yeni şöbə yaranmış, fondlarında ədəbiyyat sayı milyonlara, işçilərinin sayı yüzlərə çatmışdır.
“Kitabxana işi haqqında” və “Nəşriyyat işi haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarına əsasən Milli Kitabxana ölkə ərazisində dərc olunan nəşrlərdən pulsuz məcburi nüsxələr alır və onların əsasında Azərbaycan kitabının arxiv fondunu yaradır.
Bu gün Milli Kitabxana kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq sahəsində aparıcı müəssisə, ölkənin bütün kitabxanaları üçün elmi-metodiki mərkəz, oxuculara kompleks kitabxana-biblioqrafiya, informasiya xidməti göstərərək, kitabxanalararası abonement, milli və tövsiyə biblioqrafiyası, beynəlxalq və ölkədaxili depozitar mərkəz  funksiyalarını yerinə yetirir. Dünyanın 60-a yaxın kitabxanası ilə ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə Memorandum imzalamışdır.
Ümummilli lider Heydər Əliyev çıxışlarında vurğulamışdır ki, “Kitabxana xalq, millət üçün, cəmiyyət üçün müqəddəs bir yer, mənəviyyat, bilik, zəka mənbəyidir. Ona görə də kitabxanaya daimi hörmət xalqımızın mədəniyyətini nümayiş etdirən amillərdən biridir”. Heç təsadüfi deyildir ki, Ulu Öndərimiz, elm və mədəniyyətə yüksək qiymət verən Heydər Əliyev cənabları 4 dəfə Milli Kitabxanaya gəlmiş və öz şəxsi kitabxanasından yüzlərlə kitabı kitabxanaya hədiyyə etmişdir.
2004-ci ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilmişdir ki, bu da kitabxanamızın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.
Bu münasibətlə, kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Milli Kitabxana haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarı, görkəmli şəxslərin fikirləri,  fotolar, kitabxananın nəşrləri, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

A virtual exhibition called "Azerbaijan National Library" was presented to users online at the National Library
23-05-2022
Today marks the 99th anniversary of the National Library of Azerbaijan.
The National Library, which is the main library of Azerbaijan, is one of the largest national libraries and bookkeepers known not only in the Caucasus, and the European continent, but also in the whole world.
The library was established in 1922, and its official opening was on May 23, 1923. When the library was established, 5000 copies of books were given to its fund from the libraries of the Baku branch of the Imperial Technical Society and the libraries of the Baku Public Society.
In 1939, the library was named after the thinker, dramatist and educator Mirza Fatali Akhundov.
Over the years, the scope of activities of the library has expanded, dozens of new departments have been created, the number of literature in its funds has reached millions, and the number of employees has reached hundreds.
According to the Laws of the Republic of Azerbaijan "On Library Work" and "On Publishing Work", the National Library receives free compulsory copies of publications published in the territory of the country and based on them creates the archive fund of the Azerbaijani book.
Today, the National Library is a leading institution in the field of librarianship, bibliography and book studies, scientific-methodological center for all libraries of the country, it performs the functions of interlibrary subscription, national and recommended bibliography, international and domestic depository center by providing comprehensive library-bibliography and information service to readers.
National leader Heydar Aliyev emphasized in his speeches that "The library is a sacred place for the people, the nation, the society, a source of spirituality, knowledge, and intelligence. Therefore, constant respect for the library is one of the factors that demonstrate the culture of our people." It is no coincidence that our Great Leader, Mr. Heydar Aliyev, who highly appreciates science and culture, visited the National Library 4 times and donated hundreds of books from his personal library to the library.
In 2004, the Library was granted the status of "National Library" by the decision of the Cabinet of Ministers, which is the highest award given to the activity of our library.
On this occasion, a virtual exhibition called "Azerbaijan National Library" was prepared by the library staff. The decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan about the National Library, opinions of prominent persons, photos, publications of the library, books and articles related to the topic are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link http://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm