Milli Kitabxanada “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
23-05-2022
Bu gün Azərbaycan Milli Kitabxanasının 99 illik yubileyi tamam olur.
Azərbaycanın baş kitabxanası olan Milli Kitabxana nəinki Qafqazda, yerləşdiyimiz Avropa qitəsində, eləcə də bütün dünyada tanınan ən böyük milli kitabxanalardan və ən iri kitabsaxlayıcılardan biridir.
Kitabxana 1922-ci ildə yaradılmış, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olmuşdur.  Kitabxana yarananda onun fonduna İmperator Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsinin və Bakı İctimai Cəmiyyətinin kitabxanalarının fondlarından 5000 nüsxə kitab verilmişdir.
1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilmişdir.
İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənmiş, onlarca yeni şöbə yaranmış, fondlarında ədəbiyyat sayı milyonlara, işçilərinin sayı yüzlərə çatmışdır.
“Kitabxana işi haqqında” və “Nəşriyyat işi haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarına əsasən Milli Kitabxana ölkə ərazisində dərc olunan nəşrlərdən pulsuz məcburi nüsxələr alır və onların əsasında Azərbaycan kitabının arxiv fondunu yaradır.
Bu gün Milli Kitabxana kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq sahəsində aparıcı müəssisə, ölkənin bütün kitabxanaları üçün elmi-metodiki mərkəz, oxuculara kompleks kitabxana-biblioqrafiya, informasiya xidməti göstərərək, kitabxanalararası abonement, milli və tövsiyə biblioqrafiyası, beynəlxalq və ölkədaxili depozitar mərkəz  funksiyalarını yerinə yetirir. Dünyanın 60-a yaxın kitabxanası ilə ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə Memorandum imzalamışdır.
Ümummilli lider Heydər Əliyev çıxışlarında vurğulamışdır ki, “Kitabxana xalq, millət üçün, cəmiyyət üçün müqəddəs bir yer, mənəviyyat, bilik, zəka mənbəyidir. Ona görə də kitabxanaya daimi hörmət xalqımızın mədəniyyətini nümayiş etdirən amillərdən biridir”. Heç təsadüfi deyildir ki, Ulu Öndərimiz, elm və mədəniyyətə yüksək qiymət verən Heydər Əliyev cənabları 4 dəfə Milli Kitabxanaya gəlmiş və öz şəxsi kitabxanasından yüzlərlə kitabı kitabxanaya hədiyyə etmişdir.
2004-ci ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilmişdir ki, bu da kitabxanamızın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.
Bu münasibətlə, kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Milli Kitabxana haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarı, görkəmli şəxslərin fikirləri,  fotolar, kitabxananın nəşrləri, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «Азербайджанская национальная библиотека»
23-05-2022
Сегодня исполняется 99 лет со дня основания Азербайджанской национальной библиотеки.
Национальная библиотека, являющаяся главной библиотекой Азербайджана, признана одной из крупнейших национальных библиотек и уникальнейших книгохранилищ не только на Кавказе, и Европейском континенте, но также и во всем мире.
Библиотека была основана в 1922 году, официальное же открытие состоялось 23 мая 1923 года. При создании библиотеки в ее фонд было передано 5000 экземпляров книг из Бакинского отделения Императорского Технического Общества и фондов библиотеки Бакинского Общества.
В 1939 году библиотеке было присвоено имя выдающегося просветителя, драматурга и мыслителя М.Ф.Ахундова.
С годами сфера деятельности библиотеки расширилась, появились десятки новых отделов, количество литературы в фондах достигло миллионов, а число работников библиотеки – сотни человек.
На основании законов «О библиотечной работе» и «Об издательской работе» Национальная библиотека получает по одному обязательному бесплатному экземпляру всей печатной продукции, издающейся на территории Азербайджанской Республики. На основании этих книг создается фонд архива азербайджанской литературы.
Сегодня Азербайджанская национальная библиотека является ведущим органом в области библиотековедения, библиографии и книговедения, научно-методическим центром для всех библиотек страны. Библиотека осуществляет комплексные библиотечно-библиографические функции, а также функции информационного обслуживания, межбиблиотечного абонемента, центра национальной библиографии, международного и республиканского депозитарного центра. Библиотека заключила меморандумы о двустороннем взаимном сотрудничестве с более чем 60-ю национальными библиотеками мира.
В своих выступлениях Общенациональный лидер Гейдар Алиев подчеркивал, что «Библиотека - это священное место для народа, нации и общества, очаг духовности, знаний, интеллекта». Отрадным и неслучайным является тот факт, что Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, уделявший большое внимание развитию науки и культуры, посещал библиотеку 4 раза. Он преподнес в дар библиотеке сотни книг из своей личной библиотеки.
В 2004 году по решению Кабинета Министров Библиотеке был присвоен статус «Национальной», что явилось высокой оценкой ее деятельности.
В связи с этим сотрудники библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Азербайджанская национальная библиотека». На виртуальной выставке представлены: Постановление Кабинета Министров Азербайджанской Республики о Национальной библиотеке, высказывания выдающихся деятелей, издания библиотеки, книги, статьи и фотоматериалы по данной тематике.