ABŞ-ın və dünyanın ən nüfuzlu universitetlərindən olan Kaliforniya Los-Anceles Universitetinin (UCLA) kitabxanasında 9 yanvar 2018-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanası (AMK) ilə sözügedən kitabxana arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib. Şimali Amerikanın 10 ən böyük akademik kitabxanasından biri olan UCLA Kitabxanasında 9 milyonadək kitab saxlanılır.
İlk öncə çıxış edən UCLA Kitabxanasının Yəhudi, Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə əməkdaşı Azərbaycana səfərləri və bu səfərlər müddətində ölkəmizdə kitabxanaçılığın inkişafı barədə əldə etdiyi təəssüratlarını bölüşərək, Azərbaycan ilə UCLA Kitabxanası arasında əməkdaşlığın gələcəyinə böyük ümidlərlə yanaşdığını qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov AMK ilə UCLA Kitabxanası arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanmasının hər iki kitabxana arasında mütəmadi olaraq kitab, informasiya və təcrübə mübadilələrinin həyata keçirilməsinə imkan yaradacağını, oxucuların zəngin informasiya resurslarından istifadə imkanlarını xeyli artıracağını qeyd edib. O, bu memorandumun imzalanmasının eyni zamanda qısa bir müddət ərzində həm Azərbaycan Milli Kitabxanasında, həm də UCLA Kitabxanasında hər iki ölkənin tarixinin, mədəniyyətinin, elminin, adət və ənənələrinin təbliğində və öyrənilməsində əhəmiyyətli rol oynayacaq informasiya və elektron resursları fondunun formalaşmasına və oxucuların istifadəsinə verilməsinə imkan yaradacağını vurğulayıb. Professor K.Tahirov, həmçinin, UCLA Kİtabxanası ilə əlaqələrin yaradılmasında göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycanın Los Ancelesdəki Baş Konsulluğuna təşəkkürünü ifadə edib.
Sonra çıxış edən UCLA Kitabxanasının direktoru Virciniya Stil (Virginia Steel) Azərbaycan Milli Kitabxanasının UCLA kitabxanasının beynəlxalq tərəfdaşlarından birinə çevrilməsindən məmnunluq hissi duyduğunu bildirib. O, UCLA Kitabxanası və AMK-nın əməkdaşlığı və birgə həyata keçirəcəyi layihələr vasitəsilə bütün dünyada alim və tələbələrə hər iki ölkə haqqında biliklərin daha geniş və asan şəkildə çatdırılacağına əminliyini ifadə edib.
Azərbaycanın Los Ancelesdəki baş konsulu Nəsimi Ağayev tədbirdə çıxış edərək, bu gün UCLA Kitabxanasının Azərbaycan Milli Kitabxanasının ABŞ-da rəsmi əməkdaşlığa başladığı ilk universitet kitabxanası olduğunu qeyd edib və bu tarixi mərasimdə iştirakından məmnun olduğunu bildirib. O, AMK və UCLA Kitabxanası arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının iki kitabxana arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa, eləcə də hər iki xalqın daha da yaxınlaşmasına güclü zəmin yaradacağına inandığını qeyd edib.
Çıxışlardan sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının tarixi, fəaliyyəti və uğurlarını əks etdirən qısa film nümayiş etdirilib. Daha sonra iki kitabxana arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumu Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və UCLA Kitabxanasının direktoru Virciniya Stil imzalayıblar.
Sonra professor K.Tahirov Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının artıq nəşr olunmuş cildlərini, Azərbaycan Milli Kitabxanası haqqında foto albom və Azərbaycana dair digər kitabları UCLA Kitabxanasına təqdim edib.
Mərasimdə UCLA Kitabxanasının əməkdaşları, habelə universitetin müəllim və tələbə heyəti, Los Anceles Konsulluq Korpusunun üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.

Memorandum of Understanding was signed between Azerbaijan National Library and the University California Los Angeles (UCLA) Library
10-01-2018
Memorandum of Understanding between the Azerbaijan National Library (ANL) and the UCLA Library was signed at the University California Los Angeles (UCLA) Library, one of the prestigious universities of the USA and the world, on January 9, 2018. Up to 9 million books are stored in the UCLA Library, one of the top ten public academic libraries in North America.
Sharing his impressions about the development of library science in Azerbaijan, David Hirsch – Librarian for Middle Eastern Studies at UCLA Library expressed his hope to cooperation between the Azerbaijan National Library and the UCLA Library.
Director of the Azerbaijan National Library prof. Karim Tahirov in his speech stated that the Memorandum of Understanding on mutual cooperation between ANL and the UCLA Library will allow implement the exchange of books, information, as well as experience of librarians between the two libraries on a regular basis. “It will also enhance the use of information resources for readers by utilizing the virtual capabilities of both libraries,” Dr. Tahirov added. He noted that this Memorandum will also allow create electronic information resources that will significantly contribute to learning about and conducting research into the history, culture, science, customs and traditions of both Azerbaijan National Library and the UCLA Library. He also mentioned that this is a historic launch of a collaboration that will greatly benefit students and scholars in both countries. Dr. Tahirov expressed his gratitude to the Consulate General of Azerbaijan in Los Angeles for helping ANL to establish relations with the UCLA Library.
In her remarks, director of the UCLA Library Ms. Virginia Steel said: “We are delighted to welcome the Azerbaijan National Library to our growing list of major international partners. She expressed her confidence that through the collaborative and joint projects implemented by the UCLA Library and ANL, scientists and students all over the world will be able to obtain knowledge on both countries more widely and easily.
Speaking at the event, Consul General of Azerbaijan in Los Angeles Nasimi Aghayev said that UCLA Library was the first university library that Azerbaijan National Library started cooperation and expressed that he was delighted to attend such a historic event. He stressed that this Memorandum of Understanding between ANL and the UCLA Library would create a strong basis for a mutually beneficial cooperation and further rapprochement between the two libraries.
After speeches, a short film reflecting the history, activities and achievements of Azerbaijan National Library was demonstrated. After that, a Memorandum of Understanding was signed between the two libraries. Memorandum of Understanding was signed by the director of Azerbaijan National Library prof. Karim Tahirov and by the director of UCLA Library Virginia Steel.
Later, prof. K.Tahirov presented already published volumes of Azerbaijan National Encyclopedia, Photo album about Azerbaijan National Library, and other books related to Azerbaijan to the UCLA Library.
The event was attended by UCLA Library staff, faculty and students, members of the Los Angeles Consular Corps, as well as other guests.