ABŞ-ın və dünyanın ən nüfuzlu universitetlərindən olan Kaliforniya Los-Anceles Universitetinin (UCLA) kitabxanasında 9 yanvar 2018-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanası (AMK) ilə sözügedən kitabxana arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanma mərasimi keçirilib. Şimali Amerikanın 10 ən böyük akademik kitabxanasından biri olan UCLA Kitabxanasında 9 milyonadək kitab saxlanılır.
İlk öncə çıxış edən UCLA Kitabxanasının Yəhudi, Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə əməkdaşı Azərbaycana səfərləri və bu səfərlər müddətində ölkəmizdə kitabxanaçılığın inkişafı barədə əldə etdiyi təəssüratlarını bölüşərək, Azərbaycan ilə UCLA Kitabxanası arasında əməkdaşlığın gələcəyinə böyük ümidlərlə yanaşdığını qeyd edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov AMK ilə UCLA Kitabxanası arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandumun imzalanmasının hər iki kitabxana arasında mütəmadi olaraq kitab, informasiya və təcrübə mübadilələrinin həyata keçirilməsinə imkan yaradacağını, oxucuların zəngin informasiya resurslarından istifadə imkanlarını xeyli artıracağını qeyd edib. O, bu memorandumun imzalanmasının eyni zamanda qısa bir müddət ərzində həm Azərbaycan Milli Kitabxanasında, həm də UCLA Kitabxanasında hər iki ölkənin tarixinin, mədəniyyətinin, elminin, adət və ənənələrinin təbliğində və öyrənilməsində əhəmiyyətli rol oynayacaq informasiya və elektron resursları fondunun formalaşmasına və oxucuların istifadəsinə verilməsinə imkan yaradacağını vurğulayıb. Professor K.Tahirov, həmçinin, UCLA Kİtabxanası ilə əlaqələrin yaradılmasında göstərdiyi dəstəyə görə Azərbaycanın Los Ancelesdəki Baş Konsulluğuna təşəkkürünü ifadə edib.
Sonra çıxış edən UCLA Kitabxanasının direktoru Virciniya Stil (Virginia Steel) Azərbaycan Milli Kitabxanasının UCLA kitabxanasının beynəlxalq tərəfdaşlarından birinə çevrilməsindən məmnunluq hissi duyduğunu bildirib. O, UCLA Kitabxanası və AMK-nın əməkdaşlığı və birgə həyata keçirəcəyi layihələr vasitəsilə bütün dünyada alim və tələbələrə hər iki ölkə haqqında biliklərin daha geniş və asan şəkildə çatdırılacağına əminliyini ifadə edib.
Azərbaycanın Los Ancelesdəki baş konsulu Nəsimi Ağayev tədbirdə çıxış edərək, bu gün UCLA Kitabxanasının Azərbaycan Milli Kitabxanasının ABŞ-da rəsmi əməkdaşlığa başladığı ilk universitet kitabxanası olduğunu qeyd edib və bu tarixi mərasimdə iştirakından məmnun olduğunu bildirib. O, AMK və UCLA Kitabxanası arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının iki kitabxana arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa, eləcə də hər iki xalqın daha da yaxınlaşmasına güclü zəmin yaradacağına inandığını qeyd edib.
Çıxışlardan sonra Azərbaycan Milli Kitabxanasının tarixi, fəaliyyəti və uğurlarını əks etdirən qısa film nümayiş etdirilib. Daha sonra iki kitabxana arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumu Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və UCLA Kitabxanasının direktoru Virciniya Stil imzalayıblar.
Sonra professor K.Tahirov Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının artıq nəşr olunmuş cildlərini, Azərbaycan Milli Kitabxanası haqqında foto albom və Azərbaycana dair digər kitabları UCLA Kitabxanasına təqdim edib.
Mərasimdə UCLA Kitabxanasının əməkdaşları, habelə universitetin müəllim və tələbə heyəti, Los Anceles Konsulluq Korpusunun üzvləri və digər qonaqlar iştirak ediblər.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Азербайджанской Национальной Библиотекой и библиотекой Университета Лос-Анджелеса
10-01-2018
9 января 2018 года в библиотеке одного из самых известных университетов США – Университете Лос-Анджелеса в Калифорнии (UCLA) состоялась торжественная церемония подписания Меморандума о сотрудничестве между Азербайджанской Национальной Библиотекой (далее АНБ) и библиотекой Университета Лос-Анджелеса. В UCLA, являющейся самой крупной академической библиотекой Северной Америки хранится около 9 миллионов книг.
В начале церемонии выступил сотрудник UCLA по Ближнему Востоку, Иудее и Центральной Азии. Он отметил, что во время своих неоднократных визитов в Азербайджан наблюдал стремительное развитие библиотечного дела в нашей стране и выразил надежду, что подписываемый Меморандум послужит укреплению сотрудничества между двумя крупнейшими библиотеками Азербайджана и США.
Выступивший затем директор АНБ, профессор Керим Тахиров подчеркнул, что с подписанием Меморандума, перед обеими библиотеками раскрываются большие возможности по обмену информацией и опытом работы и читатели получат доступ к богатейшим ресурсам АНБ и UCLA. «Подписание Меморандума о сотрудничестве – открывает новую страницу в истории культурных отношений между Азербайджаном и США, позволит сформировать и передать в читательское пользование фонды электронных и информационных ресурсов, посвященных истории, культуре, науке, традициям и обычаям обеих стран», - сказал директор АНБ. Профессор К.Тахиров выразил глубокую признательность Генеральному Консулу Азербайджана в Лос-Анджелесе за оказанную поддержку в создании культурных связей с Библиотекой UCLA.
Затем слово было предоставлено директору UCLA Вирджинии Стил (Virginia Steel). Она выразила глубокое удовлетворение результатом международного сотрудничества «Совместные рабочие проекты, которые будут предприняты в будущем, несомненно, помогут ученым и студентам всего мира черпать информацию об истории, экономике, политике и культуре обеих стран».
Генеральный консул Азербайджана в Лос-Анджелесе Насими Агаев отметил, что университет UCLA на сегодняшний день является первым университетом, библиотека которого создала официальные культурные связи  с Азербайджанской Национальной Библиотекой, и выразил признательность за свое участие в такой торжественной и судьбоносной церемонии. «Я глубоко убежден, что подписание Меморандума о сотрудничестве между UCLA и АНБ послужит эффективному культурному сотрудничеству, взаимопониманию между двумя народами», - подчеркнул Агаев.
После выступлений был продемонстрирован небольшой фильм об истории, деятельности и успехах Азербайджанской Национальной Библиотеки. Затем состоялась непосредственно торжественная церемония подписания Меморандума. Его подписали директор АНБ, профессор Керим Тахиров и директор UCLA  Вирджиния Стил. Затем, профессор К.Тахиров преподнес в дар  библиотеке UCLA  некоторые тома Азербайджанской Национальной Энциклопедии, фотоальбом об АНБ и другие книги  об Азербайджане.
На церемонии присутствовали сотрудники библиотеки UCLA, преподаватели и студенты университета, сотрудники консульского корпуса в Лос-Анджелесе и другие почетные гости.