Milli Kitabxana “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev” biblioqrafiyasını nəşr etdirib
May ayının 17-də realist-demokratik ədəbiyyatımızın inkişafı tarixində mühüm xidmətləri olan, dramaturq, nasir və mədəniyyət xadimi kimi geniş şöhrət qazanan Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin doğum günüdür.
Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev öz məşhur sələflərinin ədəbi ənənələrinin layiqli davamçısı və geniş erudisiyaya malik müasir dünyagörüşlü maarifpərvər ziyalı kimi çoxşaxəli fəaliyyət göstərmiş, Azərbaycan realist ədəbiyyatını və maarifçi-demokratik fikrini yeni mərhələyə qaldıraraq milli düşüncənin inkişafında əhəmiyyətli rol oynamışdır. Ustad sənətkarın dramaturji irsi ölkəmizdə teatr mədəniyyətinin yüksəlişinə yol açmışdır. Onun canlı həyat lövhələri ilə son dərəcə zəngin hekayələri nəsr tariximizin ən qiymətli nümunələri sırasında xüsusi yer tutur. Vətənpərvər ədib sevdiyi və təmənnasız xidmətində dayandığı xalqın arzu və istəklərini əsərlərində dolğun əks etdirmiş, maarifçiliyin alovlu təbliğatçısı olaraq daim mədəni oyanışa və tərəqqiyə səsləmişdir. Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev Azərbaycanın ictimai həyatında fəal iştirak etmiş və sosial-mədəni quruculuq işlərində yorulmadan çalışmışdır.
Ötən ilin may ayında Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin anadan olmasının 150 illiyi tamam olmuşdur. Bu münasibətlə, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin  150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalamışdır. Həmin sərəncamı və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planını əsas tutaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanası “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev” biblioqrafiyasını nəşr etdirib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyasından tərtib etdiyi “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev” biblioqrafiyası görkəmli yazıçı-dramaturq, ədəbiyyatşünas, tənqidçi, tərcüməçi, ictimai xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin anadan olmasının 150 illiyinə həsr edilmiş ilk fundamental biblioqrafiyadır. Biblioqrafiyada ədibin kitabları, dövri mətbuatda, dərsliklərdə, məcmuələrdə çap olunmuş əsərləri, həyat və yaradıcılığını əks etdirən zəngin materiallar öz əksini tapmışdır.
Onu da qeyd edək ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev haqqında ilk biblioqrafiya dramaturqun anadan olmasının 94 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Dövlət Kitab Palatası tərəfindən 1964-cü ildə (Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev: biblioqrafiya / Tərt. ed.: V.Mirzəyeva; redaktor: R.Kazımov. ‒ Bakı, 1964. ‒ 72, [4] s.) çap olunmuşdur.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının yubiley münasibətilə tərtib etdiyi bu yeni biblioqrafiya daha da təkmilləşdirilmiş, yeni bölmələr və yarımbölmələr əlavə edilmişdir. Biblioqrafiyanın əvvəlində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 31 yanvar 2020-ci ildə imzaladığı “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamı, “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev haqqında”, “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin müdrik fikirləri” bölmələri verilmişdir. Biblioqrafiya 1892-2020-ci illərə aid Azərbaycan, rus və digər dillərdə çap olunmuş materialları əhatə edir. Biblioqrafiyada Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin kitabları, əlyazmaları, dövri mətbuatda, məcmuələrdə çap olunmuş əsərləri, elmi və publisistik məqalələri, habelə dramaturqun həyat və yaradıcılığını əks etdirən materiallar öz əksini tapmışdır. İlk dəfə olaraq “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev dünya kitabxanalarında” və “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev dünya universitet kitabxanalarında” bölmələri də tərtib edilərək biblioqrafiyaya daxil edilmişdir. Biblioqrafik göstəricinin “Əlavələr” bölməsinə “Arxiv materialları”; “Elektron resurslar”; “Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin səhnələşdirilmiş əsərlərinin afişa və proqramları” altbölmələri daxil edilmişdir.
Biblioqrafiyada ədəbiyyat xronoloji qaydada qruplaşdırılmış, daxildə isə əlifba sırası gözlənilmişdir. Vəsaitdən istifadəni asanlaşdırmaq məqsədilə biblioqrafiyanın sonunda Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin əsərlərinin və haqqında yazan müəlliflərin əlifba göstəriciləri tərtib edilmişdir.
Biblioqrafiya ədəbiyyatşünas alimlər, tədqiqatçılar, kitabxanaçı-biblioqraflar və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuşdur.
Biblioqrafik göstərici ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/Ebdurrerim.Haqverdiyev.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

Национальная Библиотека опубликовала библиографию «Абдуррагим бек Ахвердиев».
17 мая отмечается день рождения выдающегося драматурга-просветителя, талантливого прозаика и деятеля культуры - Абдуррагим бека Ахвердиева, сыгравшего исключительную роль в истории развития азербайджанской реалистической литературы.
Абдуррагим бек Ахвердиев был достойным продолжателем литературных традиций своих знаменитых предшественников и разносторонним просвещенным интеллектуалом с прогрессивным мировоззрением. Ахвердиев сыграл важную роль в развитии национального сознания, подняв на новый уровень азербайджанскую реалистическую литературу и просветительско-демократическую мысль.  Драматургическое наследие выдающегося деятеля открыло путь развитию театральной культуры в нашей стране. Его чрезвычайно содержательные рассказы с яркими жизненными историями занимают особое место среди ценнейших образцов нашей прозы. Писатель-патриот в полной мере отражал в своих произведениях желания своего народа, который он любил и которому безвозмездно служил. Как  ярый приверженец просвещения он всегда призывал к культурному пробуждению и прогрессу. Абдуррагим бек Ахвердиев принимал активное участие в общественной жизни Азербайджана и неустанно трудился на ниве социально-культурного созидания.
В мае прошлого года исполнилось 150 лет со дня рождения Абдуррагим бека Ахвердиева. В связи с этим Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Распоряжение о проведении 150-летнего юбилея  писателя. На основании этого Распоряжения и Плана действий Министерства Культуры, Азербайджанская Национальная Библиотека имени М.Ф.Ахундова опубликовала библиографию «Абдуррагим бек Ахвердиев» в серии «Выдающиеся личности Азербайджана».
Составленная Национальной Библиотекой Азербайджана библиография «Абдуррагим бек Ахвердиев» в серии «Выдающиеся личности Азербайджана» является первой фундаментальной библиографией, посвященной 150-летию выдающегося писателя-драматурга, литературного критика, переводчика, общественного деятеля - Абдуррагим бека Ахвердиева. В библиографию включены книги автора, произведения, опубликованные в периодических изданиях, учебниках и сборниках, а также обширные материалы, отражающие жизнь А.Ахвердиева.
Следует отметить, что в 1964 году по случаю 94-летия драматурга, Азербайджанской Государственной Книжной Палатой была издана первая библиография Абдуррагим бека Ахвердиева (Абдуррагим бек Ахвердиев: библиография / редактор: В.Мирзаева; редактор: Р.Казимов. - Баку, 1964. - 72, [4] с.).
Новая библиография, составленная Азербайджанской Национальной Библиотекой по случаю юбилея выдающегося деятеля, была усовершенствована и дополнена новые разделами и подразделами. В библиографию включены: Распоряжение Президента Азербайджанской Республики от 31 января 2020 года «О проведении 150-летия Абдуррагим бека Ахвердиева», «Основные даты жизни и деятельности Абдуррагим бека Ахвердиева», «Выдающиеся личности об Абдуррагим беке Ахвердиеве», «Мудрые высказывания Абдуррагим бека Ахвердиева». В библиографии отражены материалы за 1892-2020 годы, изданные на азербайджанском, русском и других языках. В указатель вошли книги, рукописи, произведения, опубликованные в периодической печати и различных сборниках, научно-публицистические статьи, а также материалы о жизни и творчестве драматурга. Впервые разработаны и включены в библиографию разделы «Абдуррагим бек Ахвердиев в библиотеках мира» и «Абдуррагим бек Ахвердиев в библиотеках университетов мира». В раздел «Приложения» библиографического указателя включены подразделы: «Архивные материалы»; «Электронные ресурсы»; «Афиши и программы драматургических произведений Абдуррагим бека Ахвердиева».
Материалы в библиографии представлены в хронологическом порядке, внутри же разделов соблюдается алфавитный порядок.
Для облегчения работы с библиографией в конце ее приводится алфавитный указатель произведений ученого и алфавитный указатель авторов, писавших о нем.
Библиография предназначена для литературоведов, исследователей, библиотекарей-библиографов и широкого круга читателей.
Желающие ознакомиться с библиографическим указателем могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/down/Ebdurrerim.Haqverdiyev.pdf.