Milli Kitabxanada “Əhməd Cavad” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Bu gün Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illiyi tamam olur.
Əhməd Cavad Azərbaycan ədəbi-bədii fikri tarixində istiqlal şairi kimi özünəməxsus dəst-xətti ilə seçilən, müstəsna mövqeyə malik söz ustalarındandır. O, XX əsrdə Azərbaycan ədəbiyyatının, mədəniyyətinin inkişaf etməsində misilsiz xidmətlər göstərmişdir. Əhməd Cavad xalqını, onun mədəniyyətini, ədəbiyyatını, elmini yüksəklərə qaldıran böyük şəxsiyyətlərdən biridir.
Bütün qəlbi ilə bağlı olduğu doğma xalqının müstəqillik ideallarına həyatı boyu sadiq qalmış sənətkarın azadlıq motivləri ilə zəngin yaradıcılığı milli məfkurədən yoğrulmuşdur. Azərbaycanın dövlət rəmzlərini yüksək şeiriyyətlə alovlu tərənnüm edən şairin müstəqil dövlətçiliyə sevgi aşılayan əsərləri dərin vətənpərvərlik duyğularının heyrətamiz poetik ifadəsidir.
Əhməd Cavad bədii yaradıcılıq metodu etibarilə romantik ruhlu realistdir. O, romantik, simolist, dekadent, realist şeirlər müəllifi kimi tanınıb. Şairin bədii dili xalq dili, xalq kaloritinə, aşıq şeiri üslubuna, ənənələrinə əsaslanıb. M.Ə.Rəsulzadə yazırdı ki, “Ə.Cavad daha ziyadə heca vəzni ilə lirik parçalar yazır və bu lirizmə eyni zamanda milli və siyasi həyəcan qatırdı”. Şairin poeziyasında lirizm, bədbin və nikbin rənglər, fərdi və ictimai duyğular birləşib.
Azərbaycan xalqının azadlığı və istiqlaliyyəti uğrunda mübarizə aparan, bu yolda “xalq düşməni” damğası ilə güllələnən Əhməd Cavad, zaman gəldi ki, xalqının qəhrəmanı kimi yenidən tarixin səhnəsində öz yerini, layiq olduğu zirvəni tutdu. Azərbaycan var olduqca bu yer onun olacaq!
Əhməd Cavadın 130 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Əhməd Cavad” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, Əhməd Cavadın müəllifi olduğu kitablar, haqqında yazılan kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Cavad/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «Ахмед Джавад»
05-05-2022
Сегодня исполняется 130 лет со дня рождения видного представителя азербайджанской литературы, великого поэта, известного просветителя и общественного деятеля Ахмеда Джавада.
Ахмед Джавад является одним из мастеров слова, отличающимся в истории азербайджанской литературно-художественной мысли особым почерком, обладающим исключительной позицией, как поэт независимости. Ему принадлежат исключительные заслуги в развитии азербайджанской литературы и культуры ХХ века. Ахмед Джавад является одним из великих личностей, высоко поднявших азербайджанский народ, его культуру, литературу и науку.
Поэт, на протяжении всей своей жизни остававшийся приверженным идеалам независимости нашего народа, заложил фундамент новой литературной школы в азербайджанской поэзии. Его богатое творчество, характеризуясь преобладанием мотивов борьбы за национальную свободу и независимость, полноценно отражает общественно-политическую картину эпохи.
Ахмед Джавад был одним из передовых представителей романтизма и реализма в азербайджанской литературе. Он известен как автор романтических, символистских, декадентских и реалистических стихов. Литературный язык поэта основан на национальном языке, народном колорите, стиле и традициях ашугской поэзии. В поэзии поэта сочетаются лиризм, пессимистические и оптимистические краски, а также индивидуальное сознание.
Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики о праздновании 130-летия Ахмеда Джавада, сотрудники Национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Ахмед Джавад». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии и книги выдающегося поэта, а также статьи о его творчестве, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Cavad/index.htm