Milli Kitabxanada “Əhməd Cavad” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Bu gün Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, böyük şair, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Əhməd Cavadın anadan olmasının 130 illiyi tamam olur.
Əhməd Cavad Azərbaycan ədəbi-bədii fikri tarixində istiqlal şairi kimi özünəməxsus dəst-xətti ilə seçilən, müstəsna mövqeyə malik söz ustalarındandır. O, XX əsrdə Azərbaycan ədəbiyyatının, mədəniyyətinin inkişaf etməsində misilsiz xidmətlər göstərmişdir. Əhməd Cavad xalqını, onun mədəniyyətini, ədəbiyyatını, elmini yüksəklərə qaldıran böyük şəxsiyyətlərdən biridir.
Bütün qəlbi ilə bağlı olduğu doğma xalqının müstəqillik ideallarına həyatı boyu sadiq qalmış sənətkarın azadlıq motivləri ilə zəngin yaradıcılığı milli məfkurədən yoğrulmuşdur. Azərbaycanın dövlət rəmzlərini yüksək şeiriyyətlə alovlu tərənnüm edən şairin müstəqil dövlətçiliyə sevgi aşılayan əsərləri dərin vətənpərvərlik duyğularının heyrətamiz poetik ifadəsidir.
Əhməd Cavad bədii yaradıcılıq metodu etibarilə romantik ruhlu realistdir. O, romantik, simolist, dekadent, realist şeirlər müəllifi kimi tanınıb. Şairin bədii dili xalq dili, xalq kaloritinə, aşıq şeiri üslubuna, ənənələrinə əsaslanıb. M.Ə.Rəsulzadə yazırdı ki, “Ə.Cavad daha ziyadə heca vəzni ilə lirik parçalar yazır və bu lirizmə eyni zamanda milli və siyasi həyəcan qatırdı”. Şairin poeziyasında lirizm, bədbin və nikbin rənglər, fərdi və ictimai duyğular birləşib.
Azərbaycan xalqının azadlığı və istiqlaliyyəti uğrunda mübarizə aparan, bu yolda “xalq düşməni” damğası ilə güllələnən Əhməd Cavad, zaman gəldi ki, xalqının qəhrəmanı kimi yenidən tarixin səhnəsində öz yerini, layiq olduğu zirvəni tutdu. Azərbaycan var olduqca bu yer onun olacaq!
Əhməd Cavadın 130 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Əhməd Cavad” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, Əhməd Cavadın müəllifi olduğu kitablar, haqqında yazılan kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Cavad/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Ahmad Javad" was presented to users online in the National Library
Today marks the 130th anniversary of the birth of a prominent representative of Azerbaijani literature, the great poet, famous educator and public figure Ahmad Javad.
Ahmad Javad is one of the masters of the word, distinguished in the history of Azerbaijani literary and artistic thought by a special handwriting, which has an exclusive position as a poet of independence. He has exceptional merits in the development of Azerbaijani literature and culture of the 20th century. Ahmad Javad is one of the great personalities who highly raised the Azerbaijani people, their culture, literature and science.
The creativity of the poet, who remained faithful to the ideals of independence of his native people, to whom he was attached with all his heart, was woven from the national ideology, rich in motives of freedom. The works of the poet, who glorifies the state symbols of Azerbaijan with high poetry, instilling love for independent statehood, are an amazing poetic expression of deep patriotic feelings.
Ahmad Javad is a realist with a romantic spirit in terms of artistic creation method. He is known as the author of romantic, symbolic, decadent and realistic poems. The artistic language of the poet is based on folk language, folk calorit, love poetry style and traditions. M.A. Rasulzadeh wrote that "A.Javad writes lyrical pieces with more syllabic weight and added national and political excitement to this lyricism at the same time." In the poet's poetry, lyricism, pessimistic and optimistic colors, individual and social emotions are combined.
Ahmad Javad, who fought for the freedom and independence of the people of Azerbaijan, and was shot with the label of "enemy of the people" on the way, the time has come for him to take his place on the stage of history, the peak he deserves, as the hero of his people. As long as Azerbaijan exists, this place will be his!
According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the celebration of the 130th anniversary of Ahmad Javad, a virtual exhibition called "Ahmad Javad" was prepared by the staff of the National Library. Official documents, photos, books written by Ahmad Javad, books written about him and articles published in periodicals are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access  the link http://anl.az/el/vsb/Ehmed_Javad/index.htm