Milli Kitabxanada “Biz Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin elmi-siyasi irsini öyrənirik” illik siyasi məktəbinin növbəti dərsi keçirilib
27-02-2023
Fevralın 27-də Milli Kitabxanada Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon təşkilatının Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Biz Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin elmi-siyasi irsini öyrənirik” illik siyasi məktəbinin növbəti dərsi keçirilib. Görüşdə Ümummilli lider Heydər Əliyevin mədəniyyətə, kitab və kitabxanaya qayğısından bəhs edilib. Ulu Öndərin 1995-1997-ci illərdə Milli Kitabxananı 4 dəfə ziyarət etdiyi, ilk gəlişində bu kitabxanaya öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitab hədiyyə etdiyi, eləcə də Milli Kitabxananın 2020-ci ildə  başlatdığı “Qarabağa kitabla gedək” layihəsinin H.Əliyevin qoyduğu ənənənin davamı olduğu tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Ümummilli liderin müstəqillik dövründə Azərbaycanda kitabxana quruculuğunun inkişafına, xüsusilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun yenidən qurulmasına verdiyi töhfələri layiqincə dəyərləndirən Milli Kitabxananın kollektivi kitabxananın foyesində xalqımızın böyük oğlunun adına guşə yaradıb.

27 февраля в Национальной библиотеке прошел очередной урок годичной политической школы Сабаильской районной организации партии «Ени Азербайджан» по изучению научно-политического наследия Общенационального лидера Гейдара Алиева. Отметим, что мероприятие было посвящено 100-летию со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева. До сведения участников мероприятия было доведено, что в 1995-1997 годах Великий лидер четырежды посещал Национальную библиотеку и при первом визите подарил библиотеке около 300 книг из своей личной библиотеки. Было отмечено, что проект Национальной библиотеки «Пойдем в Карабах с книгой», стартовавший в 2020 году является продолжением традиции, заложенной Гейдаром Алиевым. Было подчеркнуто также внимание и забота Общенационального лидера Гейдара Алиева к культуре, книгам и библиотеке.
Высоко оценивая вклад Великого лидера в развитие библиотечного дела в Азербайджане в период независимости, особенно в перестройку деятельности Национальной библиотеки в соответствии с требованиями современной эпохи, коллектив библиотеки создал уголок, посвященный Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву.