Milli Kitabxanada “Biz Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin elmi-siyasi irsini öyrənirik” illik siyasi məktəbinin növbəti dərsi keçirilib
27-02-2023
Fevralın 27-də Milli Kitabxanada Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon təşkilatının Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Biz Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin elmi-siyasi irsini öyrənirik” illik siyasi məktəbinin növbəti dərsi keçirilib. Görüşdə Ümummilli lider Heydər Əliyevin mədəniyyətə, kitab və kitabxanaya qayğısından bəhs edilib. Ulu Öndərin 1995-1997-ci illərdə Milli Kitabxananı 4 dəfə ziyarət etdiyi, ilk gəlişində bu kitabxanaya öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitab hədiyyə etdiyi, eləcə də Milli Kitabxananın 2020-ci ildə  başlatdığı “Qarabağa kitabla gedək” layihəsinin H.Əliyevin qoyduğu ənənənin davamı olduğu tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Ümummilli liderin müstəqillik dövründə Azərbaycanda kitabxana quruculuğunun inkişafına, xüsusilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının fəaliyyətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun yenidən qurulmasına verdiyi töhfələri layiqincə dəyərləndirən Milli Kitabxananın kollektivi kitabxananın foyesində xalqımızın böyük oğlunun adına guşə yaradıb.

Another lesson of the one-year political school on the study of the scientific and political heritage of the National Leader Heydar Aliyev was held at the National Library
27-02-2023
On February 27, another lesson of the one-year political school of the Sabail regional organization of the New Azerbaijan Party was held at the National Library to study the scientific and political heritage of the National Leader Heydar Aliyev. It should be noted that the event was dedicated to the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev. The participants of the event were informed that in 1995-1997 the Great Leader visited the National Library four times and during the first visit donated about 300 books from his personal library to the library. It was noted that the project of the National Library "Let's go to Karabakh with a book", which started in 2020, is a continuation of the tradition founded by Heydar Aliyev. The attention and concern of the National Leader Heydar Aliyev to culture, books and libraries was also emphasized.
Highly appreciating the contribution of the Great Leader to the development of librarianship in Azerbaijan during the period of independence, especially to the restructuring of the activities of the National Library in accordance with the requirements of the modern era, the library staff created a corner dedicated to the National Leader Heydar Aliyev.
At the end, a discussion was held and answers were given to questions of interest to the participants.