Özbəkistan Respublikasının Buxara şəhərində XVI Beynəlxalq Konfrans keçirilir
24-26 may tarixlərində Özbəkistan Respublikasının Buxara şəhərində Birliyin “Kitab və mütaliə cəmiyyətin inkişafında strateji resurs kimi” adlı II Forumu keçirilir. Forum çərçivəsində “CENTRAL  ASIA: elm, təhsil, mədəniyyət və biznesdə internet və kitabxana-informasiya resursları” mövzusunda XVI Beynəlxalq Konfrans işinə başlamışdır. Konfransın Plenar İclasında Özbəkistan Respublikası Prezidenti Administrasiyası yanında İnformasiya və Kütləvi Kommunikasiya Agentliyinin direktoru Əsədcan Xocayev, Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının üzvü Botir Zaripov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov, Rusiya Dövlət Kitabxanasının baş direktoru, BAE-nin vitse-prezidenti Vadim Duda, Beynəlxalq Kitabxana Assosiasiyaları və İnstitutları Federasiyasının (IFLA) prezidenti Barbara Lison, Moskva Dövlət Mədəniyyət İnstitutunun rektoru Yekaterina Kudrina, Tacikistan Milli Kitabxanasının direktoru Fayzalizoda Jumaxon Xol, Kitabxanalar üçün Elektron İnformasiya Beynəlxalq Konsorsiumunun (eIFL) direktoru Rima Kuprite, Özbəkistan Milli Kitabxanasının direktoru Umida Teşabayeva və digərləri çıxış etmişlər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov “Инновации в деятельности Национальных библиотек как средства популяризации книги и чтения, сохранения памяти народов” adlı məruzə və təqdimatla çıxış edərək, mütaliəyə marağın artması, kitabxana-oxucu əlaqələrinin genişlənməsi, kitab müzakirələrinin keçirilməsi, ümumiyyətlə son illər istər iş proseslərində, istərsə də xidmət sahələrində innovasiyaların tətbiqinin Azərbaycan Milli Kitabxanasının  qarşısında duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu söyləmiş və bu istiqamətdə mühüm layihələrin həyata keçirildiyini vurğulamış, istifadəçilərin kitabxana-informasiya təminatında tətbiq edilən yeni layihələrdən  danışmışdır.
Natiq gənclərin mütaliə mədəniyyətinin formalaşması məqsədilə Milli Kitabxananın nəzdində günün 24 saatı ərzində sərbəst şəkildə mütaliəyə şərait yaradan “Açıq kitabxana” layihəsi, kitabxananın saytında virtual rejimdə respublika kitabxanalarına, mütəxəssislərə “Metodiki xidmət”, “Sənədlərin sifarişi və elektron çatdırılması”, həmçinin “Virtual sifariş” və “Biblioqrafik sorğu” kimi xidmət növləri, Azərbaycan xalq musiqisinə dair səsyazılarının, notların, Azərbaycan xalq musiqisi nümunələri, muğamlar, xalq mahnıları, qəhrəmanlıq təranələri, xalq rəqs musiqisi və aşıq musiqisinin, habelə dahi bəstəkarlarımız haqqında məlumatların yer aldığı “Musiqi kitabxanası” və “Audiokitab” layihəsi haqqında məlumat vermişdir.
Direktor, həmçinin mütəmadi olaraq virtual yolla istifadəçilərin ixtiyarına verilən digər zəngin sənəd-resurs kompleksi olan və əməkdaşlar tərəfindən yaradılan tammətnli elektron məlumat bazalarının hazırlandığını qeyd etmiş, tariximizə, mədəniyyətimizə, Qarabağ məsələsinə və digər mühüm sahələrə dair elektron virtual sərgilərin hazırlandığını vurğulamış, həyata keçirilən xidmətin həm kəmiyyət, həm də keyfiyyət göstəricilərinin yüksəldilməsinə şərait yaradan, kitabxanaların işinin daha da təkmilləşməsi prosesinə xidmət edən innovasiyaların tətbiqinin günün tələbi olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Konfrans öz işini 25 mayda “Kitabxana menecmenti üçün kadrların hazırlanmasının aktual məsələləri” (I bölmə), “Mütaliə mədəniyyətinin inkişaf perspektivləri” (II bölmə), “MDB ölkələrinin uşaq kitabxanalarında kitab və mütaliənin təbliği” (III bölmə), “Arxivlərin fəaliyyətinin səmərəli təşkilində müasir texnologiyaların rolu” (IV bölmə) mövzularında çıxışlarla, 26 mayda isə Özbəkistan Milli Kitabxanasının kitabxana-informasiya mərkəzləri sistemi üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi proqramla davam etdirəcək.

В городе Бухара Республики Узбекистан проходит XVI Международная конференция
24-26 мая в городе Бухара Республики Узбекистан проходит II Форум Союза «Книга и чтение как стратегический ресурс в развитии общества». В рамках форума стартовала XVI международная конференция на тему «ЦЕНТРАЛЬНАЯ АЗИЯ: Интернет и библиотечно-информационные ресурсы в науке, образовании, культуре и бизнесе». На пленарном заседании конференции выступили директор Агентства информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан Асаджан Ходжаев, член Сената Верховного Собрания Республики Узбекистан Ботир Зарипов, директор Национальной библиотеки Азербайджана проф. Керим Тахиров, генеральный директор Российской государственной библиотеки Вадим Дуда, президент Международной федерации библиотечных ассоциаций и учреждений (ИФЛА) Барбара Лисон, ректор Московского государственного института культуры Екатерина Кудрина, директор Национальной библиотеки Таджикистана Файзализода Джумахон Хол, директор Международного консорциума электронной информации для библиотек (eIFL) Рима Куприт, директор Национальной библиотеки Узбекистана Умида Тешабаева и другие.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, проф. Керим Тахиров, выступая с докладом и презентацией «Инновации в деятельности Национальных библиотек как средство популяризации книги и чтения, сохранения памяти народов»,  отметил, что повышение интереса к чтению, расширение связей между библиотекой и читателями, проведение книжных дискуссий, внедрение инноваций, как в рабочих процессах, так и в сфере услуг являются основными задачами перед Национальной библиотекой. А также подчеркнул, что в этом направлении реализуются важные проекты.
Спикер предоставил информацию о том, что в целях формирования культуры чтения молодежи в Библиотеке реализуется проект «Открытая библиотека», который обеспечивает условия для бесплатного чтения 24 часа в сутки, действуют виды услуг, как «Методическая служба», «Заказ и электронная доставка документов» и «Виртуальный заказ», «Библиографический запрос». Рассказал о проекте «Музыкальная библиотека» и «Аудиокнига», где представлены аудиозаписи, ноты азербайджанской народной музыки, мугамы, народные песни, народная танцевальная музыка и ашугская музыка, а также информация о наших гениальных композиторах.
Директор также отметил подготовку полнотекстовых электронных баз данных, созданных сотрудниками, которые являются еще одним богатым документально-ресурсным комплексом, регулярно доступным пользователям виртуально, и подчеркнул важность подготовки электронных виртуальных выставок, посвященных нашей истории, культуре, Карабахскому вопросу и другим важным областям. Он также обратил внимание на то, что внедрение инноваций, способствующих повышению как количественных, так и качественных показателей оказываемой услуги, служит процессу дальнейшего совершенствования работы библиотек.
Конференция продолжит свою работу 25 мая выступлениями на темы «Актуальные вопросы подготовки кадров для библиотечного менеджмента» (раздел I), «Перспективы развития культуры чтения» (раздел II), «Продвижение книги и чтения в детских библиотеках стран СНГ» (раздел III), «Роль современных технологий в эффективной организации деятельности архивов» (раздел IV). А 26 мая конференция продолжит работу по специальной программе, предназначенной для системы библиотечно-информационных центров Национальной библиотеки Узбекистана.