Aprelin 23-də Milli Kitabxanada Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq iştirakçıları salamlayıb, bildirib ki, Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün təsis olunması barədə qərar 1995-ci ildə Parisdə UNESCO-nun Baş Konfransında qəbul edilib, 1996-cı ildən etibarən bu əlamətdar gün bütün dünyada, 1997-ci ildən isə Azərbaycanda qeyd olunur.
Professor ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına və bu istiqamətdə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirildiyini, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında müəlliflik hüququ, əlaqəli hüquqlar və digər əqli mülkiyyət hüquqlarının təsbit olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Direktor Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününün qeyd olunmasında əsas məqsədin kitabların keçmişlə gələcək, nəsillər və mədəniyyətlər arasında körpü rolu oynamasını bir daha ictimaiyyətə çatdırmaq olduğunu vurğulayıb, kitab və mütaliənin insanın şəxsiyyət kimi formalaşmasında, mənəvi dünyasının zənginləşməsində, təfəkkür və idrak bacarıqlarının inkişafında mühüm rol oynadığını söyləyib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşı Təranə Əliyeva çıxışında bu günün əsas mesajının sadəcə kitabları sevmək yox, həm də onları qorumaq, müəlliflərin əməyinə hörmət etmək və oxuma mədəniyyətini gələcək nəsillərə ötürmək olduğunu söyləyib, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun nəşrlərini iştirakçılara təqdim edib və tədbirin təşkilinə görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “23 Aprel - Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günüdür” mövzusunda ənənəvi və virtual sərgi (https://anl.az/el/vsb/Umumdunya_Kitab_ve_Muelliflik_Huququ_Gunu/index.htm) iştirakçılara təqdim olunub.

An event dedicated to April 23 – World Book and Copyright Day was held at the National Library.
The event was opened by the Director of the National Library, Professor Karim Tahirov, who welcomed the participants and noted that the decision to establish World Book and Copyright Day was adopted in 1995 at UNESCO’s General Conference in Paris. Since 1996, this significant day has been celebrated worldwide, and since 1997 in Azerbaijan.
The Director emphasized that special attention is paid in the country to the development of intellectual property and the improvement of legislation in this field. He also highlighted that copyright, related rights, and other intellectual property rights are enshrined in the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
He further noted that the main purpose of celebrating World Book and Copyright Day is to emphasize the role of books as a bridge between the past and the future, between generations and cultures. He stressed that reading plays a vital role in shaping a person’s character, enriching spiritual life, and developing thinking and cognitive abilities.
In her speech, Təranə Əliyeva, an employee of the Institute of Law and Human Rights, stated that the key message of the day is not only to love books but also to protect them, respect authors’ work, and pass reading culture on to future generations. She also presented publications of the Institute to the participants and expressed her gratitude to the leadership of the National Library for organizing the event.
During the event, both a traditional and virtual exhibition titled “April 23 – World Book and Copyright Day” prepared by the staff of the National Library was presented to participants.